XReaderKurulumu

Herkese hayırlı günler,
LinuxMint Cinnamon’da varsayılan olarak bulunan Xreader programını pardus üzerinde kullanmak istiyorum. Araştırdığım her site hatta Xreaderin kendi uygulaması bile bu adrese yönlendiriyor. GitHub - linuxmint/xreader: A generic Document Reader
Ancak buradaki komutları uyguladığımda son komut olan sudo dpkg -i …/.deb de
dpkg: hata: '…/
.deb’ arşivine ulaşılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok
hatası veriyor.

sudo apt install devscripts equivs
git clone GitHub - linuxmint/xreader: A generic Document Reader
cd xreader

install dependencies (you need to confirm the installation)

sudo mk-build-deps -ir

build

dpkg-buildpackage

install

sudo dpkg -i …/*.deb

Xreader uygulamasını Pardusa nasıl yüklerim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam öncelikle depolarda olmayan bazı paketlerin yüklenmesi gerekiyor
http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/libw/libwebp/libwebp6_0.6.1-2.1+deb11u2_amd64.deb
http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/t/tiff/libtiff5_4.2.0-1+deb11u4_amd64.deb

sonrasında github sayfasında paketler arşivini indirip çıkartmanız gerekiyor

çıkarılan klasör içinde komutları çalıştırıp yüklenmesi gerekiyor inşAllah

#paketleri yüklemek için
sudo dpkg -i *.deb

#bazı bozuklukları düzeltmek için
sudo apt install --fix-broken 

#açmak için
xreader

eğer menünüze gelmezse sudo apt install menulibre ile menü düzenleyici yükleyip xreader için bir menü kısayolu oluşturabilirsiniz

şimdi gördüm menüde belge görüntüleyici diye gözüküyormuş

Selamunaleyküm hocam
acaba xreaderi özellikle neden kurmak istemiştiniz özel bir sebebi var mıydı.
Çünkü bağımlılık olarak hata veriyor.

dpkg-checkbuilddeps: error: Unmet build dependencies: libxapp-dev (>= 2.5.0)

elle derlemeye kalkınca da benzer bir hata veriyor

Run-time dependency xapp found: NO (tried cmake)

meson.build:53:0: ERROR: Dependency lookup for xapp with method 'pkgconfig' failed: Invalid version, need 'xapp' ['>= 2.5.0'] found '2.4.2'.

ama illaki gerekiyorsa buradan teker teker paket bağımlılıkları aranıp yüklünübilir. onun yerine okulara veya xournalpp bakabilirsiniz.
okular gerçekten baya kapsamlı pdf okuycu olarak kullanılabiliyor. xournalpp ise çizim gibi bir çok işte çok büyük kolaylık sağlıyor

Aleykümselam hocam, xreader istememin sebebini anlatayım.
Bakanlık bize 5. sınıflar için epub formatında kitaplar gönderdi. Windowsta Reader+ adlı uygulama ile kullanılıyor. Tahtalarımızda Pardus yüklü. Wine son sürümde var ama bu uygulamayı wine ile yükleyemedik. Hata veriyor. Bottles ile de denedim ama yine olmadı.
Bir bakanlık yetkilisi xreader ile kullanabilirsiniz gibi bir paylaşım yapmış. Onu yükleyemeyince okular, calibre, fbreader, foliate vb. birçok uygulama denedim ama istediğimiz olmadı. Uygulamada birçok sayfada check kutuları, eşleştirme çizgileri gibi interaktif ögeler var. Bu denediğim uygulamaların hiçbirinde bu ögeler aktif olmadı.

Örnek olarak yukarıdaki T ve F harflerine tıklayarak yuvarlak içine alıyoruz vs.

Cinnamon da varsayılan belge görüntüleyici xreader olduğu için Mint üzerinde denediğimde dökümanları tüm özellikleriyle kullanabildik.
Bu nedenle xreader istedim özellikle. Ama yine de başka tavsiyeniz varsa onları da deneyebilirim.
İlginiz için de teşekkür ederim.

o zaman biraz daha uğraşıp denmeye çalışırım inşAllah. size gönderilen belge herkese açık bir belge mi yoksa size özel mi? herkese açıksa paylaşabilir misiniz deneyip ona göre geri dönüş yapardım

https://drive.google.com/file/d/1hAqgGscWmTnKzhyOdi9TpIWYOZLdMlpI/view?usp=drive_link
Hocam burada paylaştım. Size de zahmet olacak ama hakkınızı helal edin.

erişim isteği attım hocam

Onayladım kontrol edebilir misiniz?

Muhammed Hocam Allah razı olsun sizden. Dediğiniz gibi yapınca halloldu. Emeklerinize sağlık. Hakkınızı helal edin. Allah’a emanet olun.

Amin hocam cümlemizden. helal olsun ne demek. siz de Allah’a emanet olun

Foliate kullanabilirsinin Pardus depolarında olması gerekiyor. Yoksa Debian depolarından indirebilirsiniz veya flatpak kullanabilirsiniz.

sudo apt install foliate

veya

flatpak install com.github.johnfactotum.Foliate

Foliate de yükledim ama olmadı, xreader ile işimizi %90 hallettik, sadece ses dosyalarına tıkladığımızda görünüm ile ilgili sıkıntı yaşıyoruz

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.