Yanlışlıkla silinen GNOME ve kurtarma çabaları

Merhaba sanırım gnome u yanlışlıkla sildim ve kurtarayım derken de hatalı gnome yükledim galiba. Sorunumu en baştan anlatmak gerekirse;

Daha önce ubuntu da kullandığım pomodoro uygulamasını pardusta da sorunsuzca kullanabileceğimi düşünerek synaptics paketlerinde pomodoro diye arama yaptım. 1 tanesi emacs ile ilgili olan 3 patet geldi beğenmediğimi silerim düşüncesiyle 3ünü de yükledim. Ama ne yazık ki pomodoro sürekli donuyordu ve ardından 3 paketi de tekrar sildim. Ama uygulamalar menüsüne gelen emacs (gui) ve emacs (emulator) simgeleri bir türlü gitmedi. Bilgisayar da hafiften kasıyor gibiydi. Olanca cahilliğimle ve ne yazık ki hiçbir yedek almaksızın synaptics paketlere tekrar girip emacs diye arattırıp (arama seçeneği dosya adları) yüklü ne kadar emacs varsa sağ tuş tıklayıp tamamen kaldır diye işaretledim. Uygula dedikten sonra oralarda bir yerde gnome remove vb bir yazı görüp ne alaka ki diyemeden siyah ekran geldi.

Sonrasında reboot update upgrade vs vs derken olmadı. sudo apt install emacs dedim sanki çok anlarmışım gibi yine birşey değişmedi. sudo apt install gnome dediğimde gnomu yükledi ancak şu anda bilgisayar aşağıdaki resimler gibi saçma bir hale geldi. Dock sapıttı eski uygulamalarım duruyor ancak hiç yüklemediğim bir sürü oyun vs uygulama da var.

2020-07-02 12-15-27 ekran görüntüsü

Üst çubukta sık kullanılanlar çıkmıyor. etkinliklere basınca solda açılıyor. Uygulamalar da aşağıdaki şekilde oldu.

2020-07-02 12-15-35 ekran görüntüsü

2020-07-02 12-15-47 ekran görüntüsü

2020-07-02 12-15-44 ekran görüntüsü

2020-07-02 12-15-51 ekran görüntüsü

bir diğer batırdığım nokta ise autoremove komutunda çıkıyor. sudo apt autoremove dediğimde aşağıdaki çıktıyı veriyor:

Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
bc cups cups-browsed cups-client cups-core-drivers cups-daemon cups-filters
cups-filters-core-drivers cups-ipp-utils cups-ppdc cups-server-common
ethtool firefox-esr-l10n-tr fonts-linuxlibertine fonts-noto-core
fonts-noto-ui-core fonts-sil-gentium fonts-sil-gentium-basic
gnome-tweak-tool libbsh-java libcpupower1 libept1.5.0 libfontembed1
libgdiplus libglib2.0-cil libgtk2.0-cil libgutenprint-common libgutenprint9
liblouisutdml-bin liblouisutdml-data liblouisutdml8
libmono-addins-gui0.2-cil libmono-addins0.2-cil libmono-cairo4.0-cil
libmono-sharpzip4.84-cil libmono-system-drawing4.0-cil libnotify-bin
libplymouth4 libqpdf21 libqt5qml5 libqt5quick5 libqt5quickcontrols2-5
libqt5quicktemplates2-5 libreoffice libreoffice-l10n-tr
libreoffice-librelogo libreoffice-nlpsolver libreoffice-script-provider-bsh
libreoffice-script-provider-js libreoffice-script-provider-python
libreoffice-wiki-publisher libsox-fmt-alsa libsox-fmt-base libsox3
libxapian30 linux-cpupower pardus-backgrounds pardus-common-desktop
pardus-gnome-settings pardus-icon-theme pardus-store pdebi pinta plymouth
plymouth-label plymouth-themes printer-driver-gutenprint python-cairo
python-gobject-2 python-gtk2 python-notify python-numpy
qml-module-qtgraphicaleffects qml-module-qtquick-controls
qml-module-qtquick-controls2 qml-module-qtquick-layouts
qml-module-qtquick-templates2 qml-module-qtquick-window2 qml-module-qtquick2
rar sox ssl-cert thunderbird-l10n-tr tlp tlp-rdw x11-apps x11-session-utils
xbitmaps xdg-desktop-portal xinit xorg
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 91 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 295 MB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h]

buna hayır diyorum ama nasıl eski hale getirebilirim bilemedim. Kurulumdan sonra ubuntuda kullandığım pek çok özelliği aktif hale getirmek için dünya kadar emek verdim. Sıfırdan kurulum benim için oldukça büyük zaman kaybı olacak gibi var mıdır bir çözüm yolu acaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

4 Beğeni

Kendi konuma kendim cevap yazıyorum:

aşağıdaki sayfada yer alan

sudo apt-get install pardus-gnome-desktop

komutu ile pardus gnome arayüzünü tekrar yükledim ve şimdilik sorun düzeldi gibi. Konuyu silmek gerekir mi bilmiyorum benimle aynı sorunu yaşayan birilerine rehber olur belki diye ben silmedim. Karar adminlerin olsun. Herkese iyi çalışmalar.

5 Beğeni