Yazılım Güncelleştirme Başarısız Oluyor

deepin-screen-recorder_Select%20area_20180529133843

Sanırım yazılım güncellemesi gelmiş fakat kuramıyorum,başarısız diyor.Yardımcı olabilir misiniz?

konsoldan deneyerek hata çıktılarını paylaşınız

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Sanırım nvidia ekran kartını kurdu.Yes’e tıkladım sonra bir daha bu komutlarda bir sıkıntı çıkartmadı sanırım.Fakat hala sağdaki güncelleştirme yeri başarısız diyor.Yeniden başlatıcıya bu kodları yazıp göndermek isterdim fakat başlatıcıya tıkladığımda tepki vermiyor.Sadece bilgisayarı yeni açtığımda çalışıyor.Ciddi yazılım sorunları var sanırım.Belki güncellemeyle düzelmiştir fakat güncelleyemiyorum.Umarım bana yardım edebilirsiniz :frowning:

Şu an için herhangi bir sorun yok. Sisteminizden kaynaklı olabilir, bilemiyorum.

Ekran kaydedici ile çekip atacaktım ama pencere efektleri olmadan bu uygulama başlatılamaz diye bir hata alıyorum.Ayarlardan açmaya çalıştıdığımda ise pencere efektleri etkinleştiremedi yazıyor.Bu hatayı düzeltebilecek ya da sistemi onarabilcek bir kod var mı ?Pardus’a bir kaç yıl sonra geri geldim ama böyle yazılım sorunlarıyla,daha dün kurmama rağmen,karşılaşmak beni üzdü açıkcası.İnşallah Pardus ekibi olarak zamanla daha kararlı yazılımlar yazarsınız.Milli yazılım önemli.

Ctrl + alt +F2 ile tty düşüp bunları denermisin kardeşim

1 Beğeni

Sorun Pardus ekibinin yazmadığı ekran kartınızın sürücüsü ile ilişkili olabilir.

CTRL+ALT+F1 tuş kombinasyonu ile konsol oturumuna geçin ve giriş yaparak sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırınız: işlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatınız.

sudo systemctl stop lightdm.service
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
2 Beğeni

Denedim fakat malesef yardımcı olmadı şuan açıldığı zaman masaüstü bile gelmiyor,ekran simsiyah gözüküyor.Chrome’a bir şekilde başlatıcıyı menüsünü açarak ordan girebildim.Ekran kartımın sürücüsünü kaldırsam sorun düzelir mi ?Bana kaldırma kodu verebilir misiniz?Sürücüyü yükledikten sonra bu sıkıntılar başladı.

öncelikle bilgisayarındaki ekran kartlarının modelini ve sayasını öğren

lspci | grep VGA 

Eğer 2 tane ekran kartına sahipsen nvidia-xconfig çalıştırmaman gerekiyordu. Çünkü Xorg’un birincil ekran kartına göre konfigure edilmesi gerekiyordu.

sudo apt purge nvidia* 

İle yüklü nvdia paketlerini kaldır…

sudo reboot

ile sistemi yeniden başlat eğer masaüstü sorunsuz geliyorsa pardus deposundaki en yeni nvidia driver v375 kur

sudo apt install -y nvidia-driver 

umarım çözüm olur .

sudo apt purge nvidia* 

Kodunu girdikten sonra masaüstü düzeldi efektleri açmama izin verdi her şey normale döndü.Sonra yeniden başlattım masaüstü geldi fakat masaüstü fotoğrafının gelmesi 1 dakika felan buldu.Şimdi sondaki kodu yazdım şöyle bir yazı geldi:

This system has a graphics card which is no longer handled by the NVIDIA driver (package nvidia-driver). You may wish to keep the package installed - │
│ for instance to drive some other card - but the card with the following chipset won’t be usable: │
│ │
│ 01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9400 GT] [10de:0641] (rev a1) │
│ │
│ The above card requires either the non-free legacy NVIDIA driver (package nvidia-legacy-340xx-driver) or the free Nouveau driver (package │
│ xserver-xorg-video-nouveau). │
│ │
│ Use the update-glx command to switch between different installed drivers. │
│ │
│ Before the Nouveau driver can be used you must remove NVIDIA configuration from xorg.conf (and xorg.conf.d/). │
│ │
│ Install NVIDIA driver despite unsupported graphics card? │
│ │
│ <Hayır>

Sizce yüklenmesine izin vereyim mi yoksa kaldırma kodunu yeniden yazıp,driversız mı kullanayım ?

SİSTEMİM:İntel Pentium Dual Core 2.5 GHZ 2 Çekirdek.2 GB DDR2 Ram.9400 GT Ekran Kartı.2.Ekran kartına sahip değilim.

Şuan bir sorun yoksa Nouveau sürücülerini kullanmaya devam edin sanırım ekran kartınız biraz eski nvidia yeni versiyonda desteklemiyor. Eğer sorun varsa

sudo apt install -y nvidia-legacy-340xx-driver

şeklinde yükleme yapmayı deneyin.

Şuanda görüntü konusunda bir sorun kalmadı çok şükür.Cüneyt ve Ali Hocam Allah sizden razı olsun.Çok ilgilendiniz.Geriye tek sorun yazılım güncelleştirme yeri hala hata veriyor.Acaba yeni güncelleme gelse alamaz mıyım ?Kafamda bu soru işareti olarak kaldı :slight_smile:

Bir süre sonra yeniden deneyiniz. Depolarda düzenleme işlemi yapılıyor.

Depo adreslerime farklı adresler ekleyince sorun oluşmuş şimdi güncel kodları yazdım ve kaydettim.Artık"Sisteminiz güncel"yazıyor.Allah razı olsun.Sorun çözülmüştür.Konuyu kilitleyebilirsiniz.