Yazılım Merkezine "İletişim" Kategorisi Eklensin

Öneri - Yazılım Merkezine "İletişim" Kategorisi Eklenmeli Gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

Geçtiğimiz yıl bağlantıdaki konuda önermiştim. Tekrar öneriyorum.

İnternet kategorisinin içeriği çok dağınık durumda. Artık mesajlaşma ve telekonferans uygulamaları için İletişim veya Konuşma diye yeni bir kategori açılmalı. İnternet tarayıcıları, e-posta istemcileri, bulut depolama istemcileri, dosya paylaşma uygulamaları, mesajlaşma ve telekonferans uygulamalarının hepsi aynı yerde. Liste çok karışık durmaya ve uygulamaları bulmayı zorlaştırmaya başladı.

Mesajlaşma ve telekonferans uygulamaları için yeni kategori açılsın mı?
  • Evet, açılsın
  • Hayır, İnternet kategorisinde kalsınlar

0 oylayanlar

1 Beğeni

Henüz oy kullanmadım.

Peki diğer dağıtımların depolarında durum nedir? İncelediniz mi?

• Pardus Mağaza’da Konuşma diye ayrı bir kategorideydi.
  • Flathub’da İletişim ve Haberler adında bir kategoride aynı yerdeler.
  • Snapcraft’ta benim önerdiğimden biraz daha farklı bir ayrım var.
  • Diğer mağazalar hakkında yeterli bilgim yok.

Aslında konu biraz daha dallı budaklı olabilir. Yazılımların Uygulama merkesinde hangi kategoride listelendiğini muhtemelen ayarlayabilirler fakat bu aynı zamanda Xfce ve ilintili masaüstü ortamlarında hangi kategori altında listelendiği ile de ilgili olabilir.

Resmi olarak desteklenen ana kategoriler şunlar

https://specifications.freedesktop.org/menu-spec/latest/apa.html

Şunlar da desteklenen alt kategoriler.

https://specifications.freedesktop.org/menu-spec/latest/apas02.html

1 Beğeni

Yazılım merkezinde dallı budaklı bir kategori tasarımı da hoş olabilir. Ancak henüz ona yetecek kadar uygulama olduğunu düşünmüyorum.

Masaüstü ortamının sınıflandırmasına göre yapıyorlarsa, bazı alt kategoriler yazılım merkezinde ana kategori gibi görüntülenebilir herhâlde.

Bahsettiğim bahsettiğim uygulamaların Linux altında sınıflandırılmasına yarayan bir FreeDesktop standartı var. Bu bilgiler Uygulamanın kendisine ait .desktop uzantılı şekilde tutuluyor. O kısma dikkat çekmiştim.

Örnek olarak cheese.desktop dosyasını sizinle paylaşıyorum.

[Desktop Entry]
Name=Cheese
GenericName=Webcam Booth
Comment=Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
# Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
Keywords=photo;video;webcam;camera;selfie;
Exec=cheese
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true
# Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
Icon=org.gnome.Cheese
Categories=GNOME;AudioVideo;Video;Recorder;
DBusActivatable=true
1 Beğeni

İletişim kategorisi getirilecekse “indirme” kategorisi de getirilmek zorunda kalınır. Ne bileyim, internetle ilgili başka alt kategoriler de lazım olur. Dahası, diğer ana kategorilere de alt kategoriler getirilmek zorunda kalınır. Çünkü sadece bir alanda kategori açmak sırıtacaktır. Örnek; resim görüntüleyiciler diye ayrı kategori, resim düzenleyiciler diye ayrı kategori, dönüştürücüler diye ayrı kategori… İşler arap saçı olabilir. Meseleyi doğru mu idrak ettim bilmiyorum, sanırım iletişime ait yazılımları internet genel kategorisinden ayırmak istiyorsunuz. Ama sonuçta onlar da internet yazılımı.

Ben yine de oy kullanmak istemiyorum; bu işin artısını eksisini tahayyül edemediğim için.

Merhaba,

İnternet kategorisine girdikten sonra resimdeki gibi alt kategori filtreleme seçeneği mevcut ama biraz daha göz önünde olması isteniliyor sanırım.

2 Beğeni

Öncelikle özür dilerim.

Bahsettiğiniz ayrıntıyı bugün fark ettim ve düzeltme yazısı yazma fırsatım olmadı.

Dediğiniz gibi, daha göz önünde olmasını istiyorum. Muhtemelen yaptığım ankette evet diyenler de daha göz önünde olmasını istiyordur. Bunun yanında eski mağazada olduğu gibi Konuşma’nın ayrı bir ana kategori hâline gelmesinin daha hoş olabileceğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.