Yeni sistemim (Biz uzman değiliz)

Evet değerli arkadaşlar hepinize selamlar.Tam bir haftadır pardusun yeni iki sürümünüde kurup test ettim kendimce ve bildiğim kısıtlı bilgilerle.İlk defa pardus kullanıyorum.
Naçizane bir sitemim olacak siz değerli uzman ve bu işten anlayan kullanıcı arkadaşlara.
Sitemim ile ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum müsadenizle…
Herkes ezbere konuşuyor,biz kırk yıllık pardus uzmanı değiliz ve bu iştede sizin kadar uzman değiliz.
depolara nasıl ekleme yapılır,kurulan bir program nasıl kaldırılır,kurulan programın masaüstüne atmayan simgesi nerede(windows tabanlı prog için)Temalar nasıl eklenir,kurulu bir programın üst sürümü çıktığında eskisi nasıl kaldırılır bu uzarda gider…Bu söylediklerimi resimli anlatım olsa daha çok pardusa teşfik olur kanaatindeyim.Madem milli dedik hızlıca windows kullananları teşvik etmek için bazı sorunları ve pardusu daha cazip kılacak program ve hedefleri resimli anlatım veya video anlatımıyla daha da ulaşabirlik yapabiliriz.Sürçü lisan ettiysem affola.Niyetim kimseyi kırmak değildir kesinlikle.
Şahsım olarak şimdilik Pardus DDE 17.3 sürümünü kullanıyorum ve hiç bir sıkıntı çekmedim.Gerek windows programlarının kurulumu gerek diğer sorunlar.Tek sorun tema yüklemem,program(katılımsız windows prog) kaldırmam ve depolar şimdilik bilmediklerim.

Selam ve dua ile kalın…

5 Beğeni

1- Program Kaldırma

pardus DDE sürümünde program kaldırmak için mevcut programın üstüne sağ tıklayıp kaldır seçeneğini seçiniz.

pardus XFCE sürümünde ise synaptic paket yöneticisinde ara butonuna basıp kaldırmak istediğiniz programın adını yazarak aratınız ve bulup kaldır butonuna tıklayınız.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

2- Depo ekleme

Debian kökenli sistemlerde apt paket yöneticisini kullanarak program indireceğiniz zaman apt paket yöneticisi ilk önce sistemde bulunan /etc/apt/sources.list dosyasındaki depo adreslerine bakar ve bu program depo adreslerinde mevcut ise sisteme otomatik olarak kurar. Eğer yok ise zaten terminal ekranına hata basacaktır.

NOT : Bilmediğiniz depo adreslerini eklemeyiniz.!! Bilinçsizce bir depo adresini sources.list dosyasına eklerseniz güncelleme sırasında eklediğiniz depo adresinde bulunan programlar sisteme yüklenecektir. Bilgisayarınız tehlikeye düşebilir.!

sudo nano /etc/apt/sources.list

Yukarıdaki komut ile mevcut kayıtlı depolarınızı görebilir ekleme yapabilirsiniz. kayıt için ctrl+o çıkmak için ctrl+x tuşuna basınız.

Diğer yöntemler için tıklayınız.

3- kurulan programlar nereye kayıt ediliyor (program files)

Kurduğunuz pek çok program /usr dizini içine kurulur. Her ne kadar Linux’ta kurulan bir programa ait tüm dosyalar usr dizini içine atılmıyor olsa da usr dizini Windows’taki Program Files klasörü ile benzer görev görmektedir. /opt adresi işletim sistemi dışında gelen 3.parti programlar içindir. Fakat işletim sistemi aracılığıyla ya da paket yönetim sistemlerini kullanarak yüklediğiniz her şey /usr altına aktarılır. Aynı zamanda yüklediğiniz programların çalışmak için ihtiyaç duyacağı kütüphane dosyaları, /usr/lib altındadır.

4- kurulu bir programın üst sürümü çıktığında eskisi nasıl kaldırılır
Pardusa otomatik gelen Güncellemeler ile uygulamalar da sistem de güncellenir. Her uygulamayı ayrı ayrı güncellemek zorunda kalmazsınız. eski sürümü kaldır yenisini kur falan bu tarz şeyler windowsun sorunu pardusun bu tarz problemleri yok. windowsda otomatik güncelleme tek windowsu güncellerken pardusda herşeyi otomatik günceller.

otomatik güncelleme oluyor ama manuel güncelleme yapmak için aşağıdaki komutları ucbirimde çalıştırabilirsiniz.

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
6 Beğeni

Örnek olarak bu bölüme giremiyorum.Ayrıca bahsettiğiniz programa sağ tık kaldır seçeneği yok…

3 Beğeni

uygulamalar menüsünde programın simgesi üzerine gelerek sağ tıklayınız. masaüstüne gönder diyince masaüstüne kısayol oluşturur en alttaki kaldır seçeneğide yüklü programı kaldırır.

4 Beğeni

bu bölümdeki dosyalar sistem dosyası olduğu için kilitlidir (salt okunur). Bunları değiştirmek için yönetici yetkisi (root) almalısınız. Bunun için klasör içinde sağ tıklayıp bu sayfayı ayrı bir pencerede yönetici olarak aç seçeneğini seçiniz. (sistem dosyalarını değiştirirken dikkatli olunuz)

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.