Yeni Yazılım - Sistem Gözlem Merkezi

Pardus kullanıcılarına ve meraklılarına merhaba,

Pardus ve benzeri sistemlerde kullanılabilecek görev yöneticisi benzeri bir uygulama geliştirdim. Aslında görev yöneticisinden daha kapsamlı bir modüller bütünü. Adı Sistem Gözlem Merkezi (System Monitoring Center). Pardus 21’deki Pardus Yazılım Merkezinden 0.1.0-beta versiyonu indirilebilir durumda. Henüz mağazada güncellenmedi ama çeşitli hataların düzeltilmiş hali (v0.1.7-beta) aşağıdaki linkten .deb paketi olarak indirilebilir durumda:
Link

Yukarıdaki linkten uygulamanın detaylı anlatımı da görüntülenebilir.

Python ve GTK3 kullanılarak geliştirildi. Uygulama şu an beta aşamasında ve düzeltilmesi gereken hatalar, eklenmesi gereken özellikler var. Henüz detaylı testleri yapılmadı. Düzeltme ve geliştirmeler devam ediyor.

Öneri/görüş bildirebilirsiniz. Aşağıda örnek ekran görüntüsü var:

cpu_tab_dark_system_theme_tr

11 Beğeni

Hocam elinize emeğinize sağlık. Pardus 21 de kurdum kullanıyorum.

Çok güzel duruyor. İlk fırsatta deneyeceğim.
Emeğinize sağlık

Beta versiyonu olduğu için bazı hatalar olabilir. Özellikle v0.1.0-beta’da bazı özellikler hata sebebiyle çalışmıyordu. Ama v0.1.7-beta’da düzeltildi. Belki kısa süre içinde Pardus Yazılım Merkezinde v0.1.0-beta’dan v0.1.7-beta’ya güncellenir.

Pardus 19 Mağazasında bulamadım ama 19’un depolarında olduğu Pardus 21 yazılım merkezinde gözüküyor.

Ama ilk mesajdaki link’te .deb paketi olarak en güncel hali var. Kaynak kodlar da orada var.

Yakın zamanda Debian depolarına yüklenmesi için gerekli işlemleri yapacağım.

1 Beğeni

Yeni üye olduğum için ilk mesaja birden fazla resim ekleyemedim. Başka bir resim de aşağıdadır (Bu sefer İngilizce arayüz resmini ekledim).
Uygulama sistem temasına uyum sağlayabiliyor.

cpu_tab_default_system_theme

5 Beğeni

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık çok beğendim.

Flathub.org’da flatpak paketi olarak tüm linux dağıtımlarında çalışacak şekilde yayınlayabilirsiniz.

2 Beğeni

Bu uygulamayı geliştirmek 10 ay civarı sürdü. Kodlama, arayüz tasarımı, arayüzdeki resimlerin çizimlerini ben yaptım.
Geliştirmesi bitmeye çok yakın. Belki 1-2 haftalık işi var.

Ben programcı birisi değilim, sonradan öğrendim. Linux’a (Pardus) geçtim ve bu uygulamayı geliştirip katkıda bulunmak istedim.
Bu uygulamayı karşılıksız olarak devretmek istiyorum. Belki başka bir projeye başlarım. Devralacak kişi uygulamaya kendi adını yazıp, geliştirmeye istediği gibi devam edebilir.
İsterse ben bir süre destek sağlarım. Hem kodlara alışır (şu an 16.000 satıra yakın) hem de bulduğum hataları düzeltirim.

Devralacak kişi bu konuda istekli olmalı ve sürdürebilecek biri olmalı.

Bu konuda ne yapabilirim? Nereden duyurabilirim?

3 Beğeni

Gerçekten emek verdiğiniz belli, güzel bir uygulama olmuş. Tasarımı da gayet güzel olmuş.

Sanki uygulamada yapılacak her şey yapılmış, varsa üç beş hata düzeltilir. Başkasının yazdığı uygulamayı da alıp, geliştirmeye devam etmek de zor bir iş. Bulabilir misiniz, bilmiyorum.

Merhaba,

Uygulamanın mağazadaki (Pardus 21 - Pardus Yazılım Merkezi) sürümü v0.1.0-beta. Henüz güncellenmemiş.
Daha güncel sürüm olan v0.1.10-beta ilk mesajdaki linkten indirilebilir (açılan sayfadan system-monitoring-center_0.1.10-beta_amd64.deb paketi tıklanarak indirilip kurulabilir).

Bu sürümde çeşitli hata düzeltmeleri, bazı yeni özelliklerin eklenmesi ve performans artırımına yönelik bazı geliştirmeler yapıldı.

Sorun yaşayanlar bildirebilirler. Bulunan sorunları düzeltmeye devam edeceğim.

Programı en kısa zamanda deneyeceğim. Python pek bilmiyorum ancak programı geliştirebilecek kişileri araştıracağım. İyi çalışmalar.

Uygulama, Pardus Yazılım Merkezinde (Pardus 21) ve Pardus depolarında v0.1.12-beta’ya güncellenmiş. Güncel sürümde çok sayıda hata düzeltilmiş ve yeni özellikler eklenmiştir.

İlk sürümden v0.1.0-beta güncelleyenlerin uygulama ayarlarını sıfırlamaları uygulamayı görsel açıdan daha anlaşılır hale getirecektir. İlk sürümde tüm veri sütunları açıktı. Bunu kodu yazarken kolaylık olması için açık tutuyordum. Sonraki sürümlerde varsayılan ayarları değiştirdim. Bu değişiklik, uygulama performansını da bir miktar artırmış durumda. İsteyenler ilave sütunları ilgili sekme ayarlarından açabilirler.

Sıfırlamak için, uygulama ana menüsünden "Ayarlar"ı seçip, açılan pencereden “Hepsini Sıfırla” sekmesine geçip “Uygulamanın tüm ayarlarını varsayılanlara sıfırla” düğmesine tıklayabilirsiniz.

main-menu
reset_all

İyi günler.

3 Beğeni

Selamün aleyküm,
Hocam Python ve Qt5 alanında uzmanım. Sistem konusunda da birşeyler biliyorum. Bunu devralmayı düşünebilirim ama benim merak ettiğim neden bırakıyorsunuz?

1 Beğeni

Programlama bilgisi olmadan bu uygulamayı nasıl yazdınız merak ediyorum :slight_smile:

Ayrıca okyanusu geçip dere de boğulmuşsunuz. Debian paketi yapmak birkaç komuttan başka birşey değil. Github gibi sistemler çok kolay kullanıma sahiptir. Ayrıca kodlara herkes destek verebilir.

@mahmutelmas06, Uygulamayı programlama bilgisi olmadan yazmadım. Bu uygulamayı yazarken öğrendim/geliştirdim. Debian paketi oluşturabiliyordum. İlk önce basit scriptlerle ile yapıyordum. Sonrasında yardım aldım ve Debian depolarına uygun olacak şekilde düzeltmeler yaparak yapmaya başladım. Eksikler vardır.

Github, GitLab gibi sistemler hakkında yazdıklarınız hakkında bilgim var.

Ama RPM paketi oluşturma, Flatpak paketi oluşturma hakkında bilginiz varsa faydası olabilir.

Uygulama bugün Pardus Yazılım Merkezinde güncellendi. Çeşitli hata düzeltmeleri, performans artırmaya yönelik düzenlemeler, arayüz düzenlemeler yapıldı ve Sistem sekmesine bazı küçük yenilikler eklendi.

Sistem sekmesinin güncel hali aşağıdaki gibi görünmektedir:
System-tab

Uygulamanın geliştirilmesi devam ediyor.

Güncel sürüm (v0.1.21~beta8) için:
Pardus 21:
Pardus Yazılım Merkezinden indirilebilir/güncellenebilir.
Pardus 19 veya Debian tabanlı diğer Linux dağıtımları için aşağıdaki linkten “Download” butonu ile indirilebilir.

3 Beğeni

Bu mesaj silsilesinde daha fazla mesaj yazmayacağım. Konuyu cevaplandı olarak işaretliyorum.

Uygulama geliştirilmeye ve Pardus 21 mağazasında güncellenmeye devam etmektedir.

Güncel proje sayfası linki aşağıdadır:
Link

İlk mesajdaki linkte de projenin bir kopyası bulunmaktadır.

Uygulamada sorun yaşayanlar ve hata bildirmek isteyenler yukarıdaki adresten bildirebilirler. E-mail adresi de oradan bulunabilir.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.