Yerel diskler arası dosya transferi


(Tayyar AY) #1

İyi günler. Bilgisayarda 1 tb harddisk var. 24 gb ssd var. 24 gb ssd olan bölüme Pardus 17.1 kurdum. 1 tb harddisk iki bölümden oluşuyor. Bu iki bölüm arasında dosya transferi yapamıyorum. silmek istediğim resim ve müzik gibi dosyaları silemiyorum. Çözümü nedir?


Ntfs disk bölümüne yazma izni
(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

KDE arayüzünü kullanıyor iseniz alt+f2 tuşu ile kdesu dolphin komutunu çalıştırıp işlemlerinizi açılan yetkili dosya yöneticisinden gerçekleştirebilirsiniz. DDE arayüzünü kullanıyorsanız terminalden sudo dde-file-manager komutunu çalıştırıp açılan dosya yöneticisinden işleminizi yapabilirsiniz. XFCE arayüzü kullanıyorsanız terminalden sudo thunar komutunu çalıştırıp açılan dosya yöneticisinden işleminizi yapabilirsiniz.


(Tayyar AY) #3

data diye görünen bölümde yani belgelerimin olduğu bölümde silme ve çöpe gönder bölümü pasif görünüyor. yukarıdaki komutu yazıp açtım ancak bu bölümde yine silme yapamıyorum. ntfs olmasından mı acaba?


(𝗄𝖺𝖺𝗇) #4

Bütün dosyalarınızda kilitli anahtar şekli varmı? Varsa windowsu açın ve bilgisayarı yeniden kapatın ama kapatırken shift tuşuna basılı tutun. Kapandıktan sonra yeniden Pardus’u açın ve yeniden deneyin.


Tüm HDD'ler Şifrelenmiş Nasıl Kaldırırız ?
(Tayyar AY) #5

Windows yok kaldırdım. Tekrar mı yüklemem lazım başka yolu yok mu?


(𝗄𝖺𝖺𝗇) #6

Ekran görüntüsü ve bahsettiğiniz dizinde terminal açarak ls -l komut çıktısını paylaşırmısınız?


(Tayyar AY) #7

1s -1 denedim olmadı ls -l denedim görüntüyü attım. ayrıca yeniden windos yükleyim dedim windows bu diske yüklenemez disk gpt formatında falan yazıyo. diskpart yaparsam disk tamamen mi sıfırlanıyor. yani resimlerim dosyalarım silinir mi.

Nasıl olduğunu anlamadım ama düzeldi. DATA bölümündeki WİNDOWSTAN kalma bölümde dosya silme bölümü aktifleşti. herşey için teşekkürler.


(Tayyar AY) #10


(𝗄𝖺𝖺𝗇) #11

GPT den msdos olarak diski oluşturursanız tüm verileriniz silinir.


(Kahraman) #12

Bütün dizinlerin yanında kilit simgesi var? çözüm?


(Cüneyt Ulusoy) #13

Kaan Bey’in tavsiyesini denediniz mi?


(Kahraman) #14

Evet oldu. Kaan Bey 'in dedği gibi. Windows açılışta sorunlu olduğu çin windows suz bir çözüm yokmuydu. Ya da bu sorun windows tan kaynaklanan bir sorun mu?


(Tayyar AY) #15

Kulladığım diğer bilgisayarıma windows yanına PARDUS kurdum. Bu bilgisayarda da dosyalarda kilit vardı. Kaan beyin dediği gibi windowsu shift tuşuna basarak kapatım pardusa geçtim hem kilit resimleri gitti hemde dosya silme aktif oldu.


(Murat) #16

Pardus’ un kurulu olduğu harddisk’in ntfs bölümüne yazma işlemi yapamıyordum ancak burada Kaan bey’in belirttigi “windows’u kapatırken shift tuşuna basılı tutun” tavsiyesi ile ntfs bölümü kalıcı olarak yazma iznini kazanmış oldu.
Teşekkür Ederim.


(Gökhan Gurbetoğlu) #17

@kaan hocamın dediğine ek olarak, Windows’un yeni sürümlerinde kapatma işlemi gerçek anlamda kapatma yerine “hazırda beklet” gibi bir işlem olduğu için o an Windows’a bağlanmış diskleri kilitliyor. Bu yüzden bahsi geçen yöntem sorunu çözüyor (gerçek anlamda kapatma yaparak). Shift tuşuyla kapatmanın yanında ayrıca Windows altından herhangi bir tuşa basmaya gerek olmadan “yeniden başlat” dediğinizde de Pardus açınca disklere erişim oluyor.


(Kemal Oktay Aktoğan) #18

Temelli kapatmak için windowsta yönetici haklarına sahip cmd üzerinde

powercfg.exe /hibernate off

komutu ile derin uyku kapatılabiliyor. Bu sayede normal bilgisayar kapat komutunu alınca standard yani gerçek kapamayı gerçekleştiriyor.


(system) #19