Yerli İşletim Sistemi Milis Linux

Tamamen milli olarak geliştirilmekte olan milis linux artık yeni internet adresinde.
https://milislinux.gitlab.io/

4 Beğeni

Görsel olarak baktım da, sanki Pardus’tan baya geride gibi.

1 Beğeni

Hala geliştirilme aşamasında. Önceki sürümlere göre son beta sürümünde büyük gelişmeler var. Birçok şey kendine özel. Bence destek verilirse iyi olacak. Kullandığı panelin daha görsel bir panelle değiştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Ukui panelden çatallama yapılabilir. Ukui panel ayarlanırsa birçok linux dağıtımında çalışabilir bir panel. Xfce’de denedim birçok fonksiyonu çalıştı.

3 Beğeni

Ventoy ile kurarken sıkıntı yaşamıştım. Bu konuda sıkıntı yaşanmaması gerekir.

1 Beğeni

Bu tarz çalışmaları takdir ediyorum. Birilerinin böyle işlere çok kıymetli zamanını harcaması, hem de bir karşılık beklemeden ya da bulamadan inatla uğraşmaya devam etmesi büyük özveri gerektiriyor. Başarıya ulaşır ulaşmaz o ayrı mesele, emekleri için teşekkürler.

Çocuklara göstereceğimiz milli işletim sistemi alternatifleri çoğalsın. Pardus, Anadolu Panteri, Milis vs. Her girişim onlar için farklı bir perspektif oluşturacaktır. Belki tüm bunlardan daha iyisini yaparlar, bir başlangıç olması çok kıymetli.

2 Beğeni

Aynen katılıyorum size. Maalesef bu konularda çok gerilerden gidiyoruz. Daha da attırmalıyız bu türlü çalışmaları.
Pardus, Anadolu Panteri, Milis, Pisi, Türkmen ve Archman linux işletim sistemleri şu an aktif olan sistemler.

3 Beğeni

Yerli dağıtımlardan en hafifi bu herhalde. Pardus,Archman ve Pisi Linux’tan daha hafif sanırım

1 Beğeni

Arch tabanlı dağıtımlar eski bilgisayarlarda bile oldukça hızlıdır.

Bahsedilen dağıtım LFS diyor. Anlaşıldığına göre kaynak kodundan derleniyor.

Gentoo kurarken, son sınamamızda webkit-gtk paketinin derlenmesi günlerce sürmüştü.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.