Yerli ve Milli Linux dağıtımı Türkmen Linux

Geliyor gelmekte olan :grinning:

4 Beğeni

Lütfen bu meseleyi büyütmeyelim. Hali hazırda bir Pardus işletim sistemimiz var. Pardus için çalışacak yazılımları Türkçe 'ye tercüme etmeye ve onlar için Türkçe güncel kılavuzlar hazırlamaya ihtiyacımız var.

Bugün afet nedeniyle hiç mesaj yazmayacaktım ama sinirim bozuldu, afedersiniz.

Bakın, bir örnek vereyim: Herkes bir yol çizse o yolların üstünde kalan ayak izleri azdır ve yollardan geçenler, her ne kadar tahmin edilse bile fazla önemsenmezler ancak tek yol -geniş bir yol- olsa oradan geçen ayak izleri o kadar sıktır ki ayak izlerinin kime ait olduğu bilinmez. Zaten o yol hedefe ulaşmak için vardır.
Demek istediğim şudur, Pardus işletim sistemi, yaygın kullanımıyla, bizim kamusal ve gündelik ihtiyaçlarımızı karşılamak için oluşturulmuş bir araçtır. İşimizi onunla bitirir ve sonraki işimize geçeriz. Bu, bu amaçla kullanılması için yapıldı. Benim görüşüme göre, Pardus için aynı yazılımların yapılmasına da gerek yoktur. Çünkü yaygın olan açık kaynaklı yazılım hangisi ise ona tercüme ve kullanıcı kılavuzu hazırlanır ve kullanılır. Ayrıca işletim sistemi hazırlanmasına gerek yoktur kanaatindeyim. Yazılım merkezlerimizde bile o kadar çok yazılım var ki ihtiyacım olduğunda hangisi hangisine yarıyor, hangisi hangisinden daha üstün bunu anlamakta bazen zorlanıyorum. Bunun için bir uygulamaya iyi kötü yönlerini eleştiren bir kullanıcı yorumu bile yazsanız bu da bir katkıdır.

4 Beğeni

Cümleten Selamun Aleyküm. O zaman pardusa veda ederek ve üzülerek windows 11’e geçmek zorunda kalan biri olarak sıkıntılarımı paylaşayım. İnşaAllah gelişim sürecinde bir faydası olur.

Çözüm bulamadığım sorunlar (hatırladığım kadarıyla)
1- Normal kullanımda ses ile alakalı bir sıkıntı yaşamasamda hepsiburada, uyap veya başka bir takım sitelere girdiğimde bilgisayarda ses kartı kaynaklı olduğunu sandığım bir cızırtı ortaya çıkıyordu ve bilgisayarı yeniden başlatmadan kolay kolay geçmiyordu. Foruma da yazdım ama sorunu çözemedik ne yazık ki.
2- Bazen öyle hatalar oluyor ki format ve sıfır kurulum olmadan çözemiyoruz. Mesela normalde kullandığım ve işim bitince sildiğim playonlinux programını tekrar yüklediğimde hiç bir şekilde çalışmadı. Flatpak üzerinden çözmek zorunda kaldım.
3- ebys sisteminde ne yaptımsa e-imzamı kullanamadım. Forumda yazan, tavsiye edilen bir çok şeyi deneyip yine de çalışmayınca defalarca sıfır kurulumla uğraşmışlığım da var ne yazık ki. Ebys ihtiyacımı acil lazım olduğu bir günde android telefona usb dönüştürücüsü alarak (iyi bir fiyatla da kazıklanarak) çözmek zorunda kaldım.
4- En büyük kabusum ise bir sorun yaşadığımızda forumlarda yazanları deneye deneye bilgisayarın çöplüğe dönüyor olmasıydı. Yeterli bilgi seviyesinde olmadığım için de onu dene bunu dene derken bilgisayara yüklenen onca şeyi silmeyi de çoğu zaman beceremediğim için öyle kalıyordu.
5- Yazıcı kullanımında da kurumdaki bilgisayarda sorun yaşıyorum. Epey uğraştırıyor ne yazık ki.
6- Office olarak libre office ve benzerlerini denedim. Özellikle büyük veri setlerinde ne yazık ki kullanılamıyor. Sütun sayısı yetmiyor, donuyor vs. Tarayıcıda google exceli falan kullanmak bile bazen daha etkin olabiliyor.
7- Belge kaydı esnasında punto ve yazı tipinde kaymalar sapıtmalar oluyor. Nedenini bilmiyorum. Özellikle wordu pdf olarak kaydettiğimde çok saçmalıyordu.

En rahatsız edici meseleler:
1- Forum çok aktif her sorunuma her defasında cevap verdiler Rabbim razı ola herşey için ama dediğim gibi çözülemeyen o kadar sorun oluyordu ki yazdıklarım haricinde hatırlayamadıklarım da var illaki. Bazen günlerim sorum çözmek için o site bu site ubuntu forumları şu bu derken arayışla geçiyordu. Onca vakti israf ettikten sonra hiçbir çözüm bulamayıp da tekrar kurulum yapmak da en sinir bozucu durumlardı.
2- R-Studio paketleri sağlıklı çalışmıyordu. Bazen bir paket kurabilmek için github vs platformlar üzerinden saatlerce onunla alakalı başka paketler ara bul yükle vesaire çok fazla uğraşmam gerekiyordu.
3- geoda programı ile pardus uygulama merkezindeki calibre adlı e-kitap programı arasında anlamadığım bir çakışma vardı. Birini yüklesem ötekini siliyordu. Ötekini yükleyince berikini siliyordu. En son calibreden feragat ettik mecbur.
4- snap üzerinden bir yüklediğim bir uygulamayı silip başka bir zaman tekrar yüklediğimde genelde çalışmıyordu.
5- Bilgisayar iyice çöplüğe dönünce bleachbit ile temizlik yapayım dedim ama tabiki benim bilgisizliğim (sorumluluğu tamamen üstleniyorum) neticesinde bilgisayar epey sapıttı. Bir ara bilgisayarın dili değişti, forumdan bir kardeşimiz yardımcı oldu sağolsun düzeldi ama yine de sonrasında kasılmalar, takılmalar, başka sorunlar takip etti.

Açıkçası kendi yazılımımızı kullanmak keyifliydi. Ama sürekli o sorun bu sorun için arayışta olmak ve en acısı da onca zaman harcayıp çözüm bulamamak can sıkıcı oluyordu. Çalışmalarım biraz sıkıştı. Artık daha fazla uğraşmamak ve sorun yaşamadan bitirebilirim inşaAllah duası ile mecburen windows 11’e döndüm. İnşaAllah daha gelişmiş bir sürümüyle pardusa geri dönebilmek duası ile. Yazdıklarım dost eleştirisidir. Emeği geçen herkesten Rabbim razı ola.

2 Beğeni

Ama ben yine de vazgeçme taraftarı değilim. Tabii sizin kadar geniş kapsamlı bir kullanıcı değilim. Benim işimi %80 - 90 görüyor.

PARDUS KULLANDIKÇA KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYORUM.

HA! Bilgisayarımın depremde evde kaldığını hatırladım. Foruma bakmak bir an her şeyi unutmama neden oldu. Kısa süreli de olsa güzeldi.

Rabbim tekrar böyle felaketlerle bizleri imtihan etmesin inşaEllah

2 Beğeni

@zafhur1
Büyük geçmiş olsun. Hepimizin başı sağolsun. Umarım tez zamanda bunu da atlatırız. Depremde yakını ölenlere Allah sabır versin.

4 Beğeni

Allah razı olsun. Amin güzel kardeşim

Geçmiş olsun. Rabbim esirgeye cümle İslam alemini. Rabbim cümle insanlığa hidayet vesilesi eyleye. Çok zor gerçekten. Rabbim ölenlere rahmet, kalanlara sabır ihsan eyleye. Buradan ne desek boş. Yaşayan bilir… Zor zamanda boş muhabbet yapanlardanım işte. Kusura bakma kardeşim.

3 Beğeni

Estağfirullah. Dualarınız çok önemli

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.