[ÇÖZÜM]Pardusa Boot Repair Kurabilir miyim?

Herkese merhaba. UEFI cihazımda grub maalesef Windows işletim sistemini bulamıyor. Yani bu Pardus’un suçu değil. Grub buna yetersiz. Ubuntu ve Mint buna Boot Repair diye hazırlanmış bir programla çare bulmuşlar. Gayet de güzel çalışıyor. Acaba bu programı Pardus üzerine kursak ve çalıştırsak işe yarar mı? @cuneyt.ulusoy Bey size zahmet bir araştırıp bizlere de buradan bilgilendirme yapar mısınız? Çok teşekkürler şimdiden.

1 Beğeni

Gerekli olan paketlere BootRepair linkinden ulaşabilirsiniz. Öncelikle;

sudo apt-get install python-gi zenity ile gerekli bağımlılıkları yükleyiniz. Sonrasında ise indirdiğiniz arşiv dosyasından çıkan yükleme sırası dosyasını takip ediniz. Boot info isterseniz kurabilirsiniz.

Uygulamaya Ayarlar > Önyükleme Onarımı’ndan ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

Cüneyt Bey dediğiniz gibi paketi indirdim lakin;

Ekran görüntüsü_2017-10-02_13-46-12

şeklinde bir uyarı verdi. İlk kod çalışıyor. Sonraki kodda çalıştı. Fakat 3. kod çalışmıyor. Sebebi depoda grub-common:i386 diye bir kütüphane olmaması. Çaresi var mıdır? Ben kendim indireyim dedim. Acayip bağımlılıkları var. Sürüyle i386 kütüphanesi indirmem gerek. Vazgeçtim sisteme bir zararı dokunur diye size sorayım dedim.

grub-common:i386 kısmını silebilirsiniz. Yüklü ise kaldırmak için verilmiş bir komut, dikkate almayınız.

@cuneyt.ulusoy Bey, çok teşekkür ederim. Şimdi harika oldu işte. Linux Mint bağımlılığından tamamen kurtuldum. Aslında bunu Pardus iso dosyasına doğrudan gömme işlemi ile grub kurmak yerine bu uygulama ile hem grub kurulur hemde Windows rahatlıkla buldurulur ama tabii ne denli kolay ne denli zor bilmiyorum. Geliştiriciler umarım bu konuda da (EFI problemini çözdükleri gibi sağolsunlar, ellerine sağlık) bir şey yaparlar. Herkese kolay gelsin.

Cüneyt bey merhaba;

Pardus’u ilk defa kullanıyorum, bilgim sıfır bu konuda. Yukarıda yazılanlardan hiç bir şey anlamadım :slight_smile: Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Buyur kardeşim sana daha anlaşılır bir anlatım.

python-gi paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

hatası mevcut.