19 kurulumdan sonra siyah ekran

pardus 19 kurulumu yaptım ama açılışta pardus logosundan sonra siyah ekranda kaldı
sorunu çözemedigim için tekrar 17 ye formatladım
pardus 19 u deneyebilmek için usb ye yazdırdım bios ayarlarından usb ayarladıktan sonra pc usb yi gördü
dil seçiminden sonra çalışan olarak işaretledim yine siyah ekranda kaldı

İndirdiğiniz kalıp dosyasının md5 kontrolünü yapınız.

ilk pc yi formatladıgımda dvd ile 1 ay önce forumdaki 19 iso dosyasını indirerek yazdırıp yapmıştım siyah ekranla karşılaşınca dvd yada yazdırırken bir sorun oldugunu düşünerek 17 ye geri dönüş yapmıştım
birkaçgün önce tekrar 19 iso dosyasını indirerek pardus 17 de pardus disk kalıbı yazıcı programı ile yazdırarak çalışan pardus olarak denemek istedim yine siyah ekran
yani her iki iso dosyası farklı zamanlarda indirildi
md5 konturolun ne oldugunu tam olarak bilmesemde forumda nasıl yapıldıgını araştırarak yaptım

sonuç budur ilgilendiginiziçin teşekür ederim

MD5 bilgileri doğru. İso kalıbında sorun yok.

Eger siyah ekran kullanici sifreni girdikten sonra geliyorsa, Home klasöründe kalan eski kalıntı ayarların yenileriyle çakışması yüzünden sorun yaşıyorsun buyuk ihtimal.

Yükleme sırasında Home diskini de bicimlendir. Eger bu diskte onemli dosyalarin varsa sadece nokta ile başlayan .xorg, .xfce ve .gnome gibi ayar iceren kalsorleri sil. Sonra bilgisayari yeniden başlat. Sorunsuz açılacaktır

mahmut bey şu anda bilgisayarımda 17 yüklü onu normal olarak kullanıyorum tekrar 19u yüklerken mutlaka söylediklerinizi deneyecegim
ama şunuda ilave etmem gerekiyor ben her zaman yükleme yaparken diskin tamamını otamatik olarak kullan diyorum dolayısı ile diskdeki her şey otamatik olarak silinmiş olmuyormu.?
ayrıca şu anda kurulum usb ile çalışan pardus olarak denedigimde de aynı siyah ekranla karşılaşıyorum
video göndermek istedim ama olmadı ancak bu fotograflar olayı daha iyi anlatabilir sanırım kurulm usb takılı sonuç budurEkran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-09-29_21-54-19 Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-09-29_21-54-53 Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-09-29_21-56-14Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-09-29_21-56-45

bir çözüm bulamadan konu kapanacakmı

Kurulum sırasında disk seçiminde ELLE seçeneğini seçerseniz başka bir bölüme kurulum sağlarsınız. İlk seçeneği (yardımcı ile diskin tamamı) seçeneğini seçerseniz diskin tamamını birleştirir ve kurulumu yapar. Kurulum bittikten gelişmiş seçeneği ile açmayı deneyiniz. Muhtemelen ekran kartınızı tanımıyor olabilir. Güvenli seçenek ile açılırsa ekran kartınızın sürücüsünü yüklemeyi deneyiniz.

Anlaşılan benim için karışık bir noktaya geldik ben windowsla hiç işi olmayan emekli madenciyim
dolayısı ile pardus 17 çıktıgından beri her zaman yardımcı ile diskin tamamını kullan seçengi ile
kurulum yapıyorum şu anda aynı yöntemle kurdugum 17 yi sorunsuz kullanıyorum aynı şartlarda aynı bilgisayarda 17 de ekran kartını tanıyıp 19 da tanımama olabilirmi acaba ?
benim için 2. ilginç konu 17 yi kullanırken 19 a komutla yükseltigimde ise bilgisayar açılışta yine sorun çıkartı bilgisayarın kapagını ( laptop ) siyah ekrana düştükden sonra birkaç kez kapatıp açtıktan sonra masaüstü geldi bu
sorunun temiz bir kurulumdan sonra düzelecegini düşünüp 19 kurmuştum sonuç gene siyah ekran oldugu için gen 17 ye formatladım bu işin püf noktasını bulamadım

Pardus 19 ile çekirdek yükseltmesi olduğu için ekran kartınızın sürücüsü bu çekirdekte olmayabilir.

İlginize teşekkür ederim

Eger ekran kartı sürücüsü bu çekirdekte yok ise 19 u kuramayacagım anlamınamı gelir.
format atarken yapabilicek başka yöntem varmı ?
yada ekran karı sürücüsünün 19 a gelmesini mi beklemeliyim

Ekran kartınızın linux sürücüsünü kendi sitesinden indirerek kurabilirsiniz.

sn, fatih bey,
ekran kartı sürücüsü pardus 19 a gelmeyecektir,
pardus 19 çekirdeğinde tanımlı ekran kartı sürücüleri değişmezler,
linux yeni sürümlerde çok eski bazı ekran kartı sürücüleri malesef yok
bu durumdaki kullanıcılar eski linux sürümlerini kullanmalıdır
çekirdekde tanımlı olmayan - desteklenmeyen " eski ekran kartları " için
linux sürücüsü yükleme işleri çok zordur,
ve hatta sizin benim gibi amatör kullanıcıların başarabileceği bir iş değildir
( bu benim görüşüm ) bence, pardus 17 kullanmaya devam edin,
pardus 19 gnome masaüstü ile gelir
isterseniz 17 dağıtımını gnome masa üstü yükleyerek kullanabilirsiniz
bilgisayarınız Ram i 1 GB veya altında ise gnome klasik kullanmanızı öneririm
( gnome kurduğunuzda giriş ekranında gnome klasik seçkesini bulabilirsiniz )
19 kurulumunu mutlaka denemek isterseniz
" grafik arayüzü ile kur " seçkesini izleyin " belki " …
olmadı, bence pardus 17 kullanmaya devam etmelisiniz .

teyfik bey ilginize teşekkür ederim
Beni idare etmesine ragmen pardus kullanabilmek için yeni nesil casper laptop aldım pardus 2013ü pardus 2017 sürümü çıkana kadar
217 —17.5 güncellemelerle 2019 sürümü çıkana kadar hatta 2013 ü eski masaüstü bilgisayarda uzun süre kullandım
tam pardus ne güzel oldu derken eski sürümlerde olmayıpta son sürümde olan çekirdek meselesi
gereksiz sıkıntı oldu

1 Beğeni

Linux un size sıkıntı çıkarmasını hiç kimse istemez,
yükleme-kaldırma işlerini biliyorsunuz,
Linux Mint i deneyin - son sürüm,
Ekran kartı sorunu " olmaz " ,
Linux Mint ISO dosyayı buradan indirin.
çalışan-kuran usb yapın,
bilgisayara kurun …

https://linuxmint.com/download.php

olmaz ise bilgisayar özelliklerini, belirtin,
diğer gelecek yardımlara kılavuz olsun .

eski bilgisayarımda linnuxmint denemelerim olmuştu
gönlüm pardustan vazgeçmek istemiyor
ama merak kediyi öldürürmüş önerinizi dinleyip linuxmint indirecegim :grinning:

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.