Bir .pdf belgesi kitapçık olarak nasıl yazdırılır?

merhabalar,

bir .pdf belgesini kitapçık olarak yazdırmak istiyorum.

Windows’taki durum:
Windows’taki .pdf okuyucunun “yazdır” bölümünde kitapçık diye bir seçenek vardı, yazıcı ayarlarında da çift taraflı yazdırmayı seçince; a4 kağıtlar ile a5 boyutunda kitapçıklar oluşturabiliyordum.

Pardus’taki durum:
Pardus’ta ise .pdf belgesini “yazdır” deyince, “yüz başına sayfalar” ayarı ile sayfanın bir yüzüne iki sayfa yazdırabiliyoruz ama bu özellik kitapçık oluşturmaya elverişli değil. bir de “iki taraflı” seçeneğinin karşısında da “kullanılamaz” yazıyor. sözün özü, kitapçık olarak yazdıramadım.

soru:
Pardus’ta .pdf belgeleri kitapçık olarak nasıl yazdırabilirim?

yanıtlarınız için şimdiden sağ olun.

1 Beğeni

Libreoffice Draw ile pdf içeriğini düzenleyebilir ayrıca broşür(kitapçık) baskısı yapabilirsiniz.
(libreoffice’in tüm araçlarında broşür baskı özelliği vardır)

Arkalı-önlü yazdırmayı soruyor.

Aslında biraz önemli bir konu. Bu konu için çözümü ben de merak ediyorum.

yanıtınız için çok sağ olun. (kusura bakmayın biraz geç kaldım)

istediğim şey aslında bu broşür modu. ancak bu yöntemle iki sorun oluşuyor:

• Draw’da .pdf belgelerinin yazıları kayıyor.
  • ve ne yazık ki arkalı önlü yazdırma seçeneği burada da etkinleşmiyor.

Cihazınız arkalı önlü yazdırmayı destekliyorsa, driver kurmanız lazım. Kitapçık işini libreoffice ile çözebilirsiniz. Arkalı önlü yazmayı desteklemiyorsa gnome-manual-duplex diye bir program sayesinde kolayca çift taraflı yazdırabilirsiniz.

https://sourceforge.net/projects/g-manual-duplex/

1 Beğeni

çok sağ olun. (kusura bakmayın biraz geç kaldım)

epson’un sürücülerini kurdum. ancak nasıl kullanabileceğimi bilemiyorum. yeni konu:

özellikle şu, sanıyorum tam istediğim şey.

bir sorum daha olacak, buradan daha önce bir şey kurmamıştım. acaba sıkıntı olur mu?

Mehmet bey, Scribus diye bir broşür vb hazırlama programı var (pardus yazılım merkezinde var). Detaylı ayarlarına bakmadım ama bir inceler misiniz? Özellikle sıfırdan belge oluşturacaksanız güzel bir program. Geçmişte biraz kurcalamışlığım var.

1 Beğeni

Scribus’u kurdum. henüz tam bir sonuç alamadım ama vikilerinde şöyle bir yazı dizisi buldum: How can I make a booklet using Scribus?

kurcalamaya devam edeceğim.

Evince Pdf Görüntüleyici ile birlikte bir kitapçık yazdırma yardım belgesi geliyor fakat yazıcı olmadığı için çevirilerini bitirememiştim. Biraz karışık gelmişti.

1 Beğeni

Neyse, kalan sayfaları da çevirdim. Şimdilik şuradan bakabilirsiniz. Umarım işinize yarar.

https://l10n.gnome.org/HTML/1072041/print-booklet.html

5 Beğeni

çevirdiğiniz yardım sayfası işimi gördü. elinize sağlık.

yalnız, şimdi ulaşılabilir değil. keşke arşivlemiş olsaydım.

ama basitçe 4 sayfa için şöyleydi:

• yazdır dėyin.
  • genel başlığının en altındaki sayfalar kısmına 4,1,2,3 yazın.
  • sayfa ayarı başlığındaki yüz başına sayfalar kısmına 2 dėyin.
  • yalnızca yazdır kısmına tek kağıtlar dėyin ve yazdırın.
  • çıkan kağıdın üst kısmı aynı yöne bakacak biçimde ters çevirin. tekrar kağıt tepsisine yerleştirin.
  • yalnızca yazdır kısmına çift kağıtlar dėyin ve yazdırın.
  • ve bitti.

not: neden bilmiyorum ama çift kağıtları yazdırıken fazladan bir boş sayfa yazdırıyor.

bir de şöyle bir yardım sayfasına denk geldim. sayfalar kısmına yazılabilecek örnekler:

4 page booklet: Type 4,1,2,3

8 page booklet: Type 8,1,2,7,6,3,4,5

12 page booklet: Type 12,1,2,11,10,3,4,9,8,5,6,7

16 page booklet: Type 16,1,2,15,14,3,4,13,12,5,6,11,10,7,8,9

20 page booklet: Type 20,1,2,19,18,3,4,17,16,5,6,15,14,7,8,13,12,9,10,11

ilerleyen zamanlarda daha kolay bir yolun ortaya konması ümidiyle…

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.