Casper Nirvana S500 Pardus 17.5 touchpad sorunu

Merhabalar;
Casper Nirvana S500 serisi dizüstü bilgisayar için Pardus işletim sistemini kurduktan sonra TouchPad görmeme sorununu çözüm adımlarını birlikte uygulayalım.

sudo -H gedit /etc/default/grub

bu komutu girdikten sonra açılan grub dosyası içerisinde

ilgili dosyayı aç ve şu satırı bul…

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”

Bu satıra aşağıdaki satırı ekle

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash i8042.reset i8042.nomux i8042.nopnp i8042.noloop”

Dosyayı kaydedip kapat
daha sonra aşağıdaki komutu uygula

sudo update-grub

komut uygulandıktan sonra işletim sistemi reboot edilir.

reboot başlatıp denersin.

reboot işleminden sonra TouchPad in test edebilirsin.

kolay gelsin iyi günler.

6 Beğeni

Casper Nirvana S500’de başka sorun çıkıyor mu?

Sorunuza yanıt olarak evet deyip kestirip atmak istemiyorum. burada üretici firmaların yapmış oldukları yanlışlıkları yada yanlışlık demeyelim de ürünü sadece windows olarak tasarlayıp ki onunda sorunları var ayrı bir konu başlığında yaza bilirim her neyse şimdi siz bir üreticisiniz ve üretmiş olduğunuz ürünün donanımlarına ait bütün sürücülerini hem açık kaynak kullanmak isteyen müşterileriniz için derleyip hemde hazır paket kullanan kullanıcılarınız için ürünü piyasaya sürmeden test edip kalite kontrol şartlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol eder ve bu şekilde son kullanıcılara bak ben bir ürün geliştirdim markası bu modeli de bu her şekilde sizlere destek vererek sorun yaşamadan kullanımınıza sunuyorum demesi gerekiyor. Ayrıca bunu piyasaya çıkması için izin veren TSE’de bu şartları sağlayacağına ve sağladığına dair prosedürleri de uygulaması gerekmektedir diye düşünmekteyim.
Her iki işletim sistemi için geçerli
-Kurulum adımına geçtiniz ilk olarak touchpad sorunu ile karşılaşırsınız. (çözdüm debian işletim sistemi için çözümü paylaştım.)
-Wifi kablosuz ağı görememe sorunu ile karşılaşırsınız. (çözdüm debian işletim sistemi için çözümü paylaştım.)
-Ekran parlaklık ayarına azaltma ve/veya çoğaltma sorunu çözüme kavuşturamadım son ışık da devam ediyorum.
Kısacası kararı size bırakıyorum.
YTD (yatırım tafsiyesi değildir.)
iyi günler.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.