E-imza Sürücüleri ve EBYS Sistemleri (Akis ve Java)

Merhaba,
Yakın zamana kadar sadece firefox ile EBYS sistemimizi (vendor tarafından yapılan bir yazılım yanlışlığı nedeniyle bir uyarı mesajı dışında) kullanabiliyorduk. Yeni jenerasyon firefox güncellemesi ile 7 Mart itibarı ile E-İmza olanağı kayboldu. Vendor’a gönderdiğimiz uyarı mesajını düzeltmesi için yaptığımız uyarıya bile “nasıl olsa desteklemeyecek artık yapmıyoruz bu isteğinizi” gibi bir yanıt aldık. Ancak yeni bir haber geldi Chrome için linux ve macos da çalışan eklenti yazılması çalışması devam ediyormuş. En azından bu şekilde yürüyebilecek.

Pardus üzerinde halihazırda Tübitak E-İmza kullanabilen, beyaz ve kırmızı kart sürücülerini çalıştırabilen nasıl çalıştırıyor. Bu konudaki bilgileri bu mesaj başlığı altında paylaşabilir miyiz? 7 Marta kadar yavaş olmakla beraber (zaten javanın yavaşlığı) çalışıyor idi. Artık yok. MacOS de de aynı sorun var.

Pardus Ailesi olarak nasıl ilerlemeliyiz? Pardus için Tübitak bir binary yazsa olabilir mi? E-İmza Pardusta sorunsuz çalışırsa diğer kurumlarda çok avantaj elde ederiz.

İmza java kodlarını tübitak kendi sitesinde (prodis vb) bile doğru kurgulamamış, kodların yarısını farklı klasöre diğer kısmını farklı klasöre HTTP sunucuya https sunucuya karışık koymuş ve düzgün olabileceği halde doğru yapılmadığı için çalışmıyor. Bu konuda İmza sağlayıcının yazılım geliştirme spesifikasyonunu da çok düzgün deklere etmesi. Değiştirdiği zaman da bilgi yayması uygun olacak sanırım.

Teşekkürler.

Şu anda milli eğitimde kullanılan dys ve eimza calısıyor mu arkadaşlar

İyi akşamlar EBYS ile ilgili olarak şu adrestekii yardım dosyasında uzah edilenlere bakabilirsiniz.

Bu artık geçersiz. firefox javayı kaldırdı. Şu an çalışıyor mu?

ayrıca bu doküman yine geçerli değil. Bunların hiçbirini yapmadan da çalışıyordu zaten. Akis yüklü geliyordu. ve java.

Büyük sıkıntı. Browserler applet desteğini kaldırdı.
Eimza işleri maalesef çoğu uygulamada applet ile yapılıyordu.
Bunun için evvelden tedbir alınmalıydı.
Ama maalesef.
Peki pardus kullanan kamu hastaneleri genel sekreterlikleri ne yapıyorlar.
Hiç görüşme imkanı olan var mı?
Bursa, urfa, aydın vs…

1 Beğeni

Çanakkale khb 51 ile devam ediyoruz. Sorun yaşamadık şimdilik sonrasında nasıl bir yol izleyeceğiz bakanlığın bu konuda çalışmaları olacak mı bilmiyorum.

1 Beğeni

Bartın’dan selamlar. Denediğim kadarıyla firefox 52.0.1 versiyonunda java desteği tekrar sağlamaya başladı.

@gokturk bu konuyla alakalı olarak yakın zamanda bir doküman hazırladım. Kendim Linux Mint 18.1 Serana kullanıyorum. Ubuntu ve Ubuntu tabanlı Linux dağıtımları için e-imza platformunu kullanabileceğimiz bir doküman. facebook edystarim grubunda da paylaştım dokümanı isterseniz burada da paylaşabilirim. ubuntu_tabanli_sistemlerde_kamusm_acs38_usb_beyaz_akilli_kart_okuyucusu_eimza_nasil_kullanilir.pdf isimli bir dosya.
Kullanmak isteyenler için umarım faydalı olur.
İyi çalışmalar dilerim.

1 Beğeni

teşekkürler ancak biz sadece pardus için çalışanlara odaklanıyoruz. Ben şahsen makinemde 30 senedir tek makinede tek işletim sistemi olarak kullandım. hepsini de kullandım. Amacım farklı işletim sistemlerini denemek karşılaştırmak değil. Gerçi işletim sistemleri dersini ben veriyorum ama.

1 Beğeni

Mehmet Bey MEB DYS Paketi ne oldu?Bir gelişme yok mu?Sizin öğrenciler yapar.

yaralı parmağa yardım eden yok artık öğrenciler arasında. Notuna etki etmeyen en ufak şeye dokunmuyorlar. Sınavdan sonra da tüm bildiklerini formatlıyorlar. Birçok meslekdaşım ile konuştuğumda ubuntu öne çıkıyor malesef ve pardus için bir havuç veremiyoruz. Bu konuda hep beraber çalışmamız lazım. Eski projenin çuvallaması da bir imaj sorunu yaratmış ama bunu aşmak için gayret etmemiz lazım.

Pardus a bakış açısında bir silinme olduğu gerçek ancak yatırım yapılır devlet daha da çok destekler ve yeni bir proje için gerçekten önem verilirse yeniden parlayabilir.
Pardus da eimza sorunları ile ilgili info@pardus.org.tr ye e-posta göndermiştim. Bu e postanın cevabını paylaşıyorum.
http://indir.pardus.org.tr/ISO/alpha/
Adresinden Pardus 17 olan iso ile e-imayı test edebilir ve yaşadığınız problem var ise paylaşabilir misiniz?
Teşekkürler.

2 Beğeni

bugün bizm personel daire başkanımız (pardus kullanıyo) hocam e-imzada çok sıkıntı var ne yapacağız dedi.

genel görüşlerrimiz neler ne durumdayız? Fikirleri olan?

Merhaba;
Pardus 17 yi bir dene belki çözer sorunu.
Selamlar.

Merhaba;
Akis yüklü ise imzalaması lazım.
İmzalamıyor derken nasıl bir hata alıyorsunuz?
Buraya yazar mısınız?
Selamlar.

Merhaba, öncelikle Pardus 17’yi görsel olarak çok beğendim. Hatta boot sırasında koşan parsı görünce ‘hah! işte şimdi olmuş!’ dedim. İlk izlenimim ciddi anlamda çok olumlu, emeği geçenlere teşekkürler. Ben size kurumsal olarak yaşadığımız bir sorundan bahsetmek istiyorum. Bunu aşabilirsek çok iyi olacak:

Kurumumuzda CBKsoft firmasının enVision EBYS web uygulamasını kullanıyoruz. Türkiye’de bu EBYS’yi kullanan birçok üniversite ve kurum var bildiğiniz üzere. Pardus 17’de e-imza atmaya çalıştım ama bir türlü olmadı. Varsayılan olarak yüklü gelen Firefox 52 ESR’de “bu tarayıcı Java’yı desteklememektedir” uyarısı verdiği için daha alt sürümlere yöneldim. Çağrı merkezinden bir bey(adı Kaan’dı sanırım) e-imza en iyi Firefox 52 ESR ve Java 8u121’de çalışır demişti ama dediği gibi çıkmadı. Bunun üzerine Firefox 51, 50 ve 45 sürümlerini hem Java 8u131 hem de Java 8u121 ile birlikte denedim. 131’de sayfa otomatik olarak çökme raporu hatası veriyor. 121’de ise update, block, later seçenekleri çıkıyor. Update deyince zaten çalışmıyor, block seçeneği işimize yaramıyor haliyle, later deyince de çökme raporu hatası alıyorum. Bu sorunla ilgili geliştirici firmanın bir applet mi yazması gerekiyor, tıpkı e-devletteki gibi? (Bu arada firmanın Windows ortamında Chrome’da e-imza atılabilmesi için geliştirdiği ve yerel istemciye kurulan bir uygulaması var. Sanırım buna benzer veya e-devlette olduğu gibi yerel istemcide çalışan ve sunucuya veri gönderen bir hizmete ihtiyaç var?)

Yukarıda bahsettiğim sorunla ilgili ben daha başka ne yapabilirim?
Teşekkürler.

Firefox ESR ve java kurulu haldeyken, Firefox Menü-Eklentiler - Yan uygulamalar ekran görüntüsünü gönderebilirmisiniz?
Eklenti olarak kuramamış olabilirsiniz.

Ali bey Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün bu dökünmandakileri uygulayınca ÇKYS,TSİM.EBYS hepsini çalıştırmakta.Aydın Kamu Hastaneleri Birliği.

Merhaba Kaan Bey, ekran görüntüsünü iliştirdim. Eklenti olarak bir sorun olduğunu düşünmüyorum açıkçası, CBKsoft firmasının sanki harici bir uygulama/applet geliştirmesi gerekiyor gibi? Örneğin Windows’ta Chrome üzerinden e-imza atılabilmesi için bir uygulama geliştirmişler, bunu yükleyen Chrome’da da e-imza atabiliyor.