Ellesmere Hdmi Audio yu nasıl varsayılan yaparız?

Pc hdmi üzerinden tv ye bağlı pc açılışlarında Starship/Matisse Hd Audio varsayılan olarak açılıyor.Her seferinde değiştirmek zorunda kalıyorum.

Ellesmere Hdmi Audio yu varsayılan olarak nasıl ayarlarız?

https://www.makeuseof.com/hdmi-audio-ubuntu-raspberry-pi/ internet sayfasında ve https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=398196 internet sayfasında tarif edildiği gibi yapmaya çalışalım.

Synaptic Paket Yöneticisi’ni açın. Pulseaudio paketini kurun. Sonra da uçbirim uygulamasını açın.

pactl list short sinks

komutunu girin ve enter tuşuna basın.

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi hdmi uzantılı olan ama sizin çıktınızdaki ellesmere hdmi stereo yazan sol bölümü kopyalayın.

Pardus’ta nerede bilmiyorum ama genelde her Gnu/Linux dağıtımında başlat menüsünde olur, siz yine de ayarlar ya da ayarlar yöneticisine giriniz. Başlangıçta Uygulama Tercihleri gibi yazan bir seçenek bulmaya çalışınız.

• Name(İsim): HDMI Audio
  • Command(Komut): pactl set-default-sink ‘Kopyaladığınız hdmi uzantılı metin(kopyalayıp yapıştırdıktan sonra şu tırnakları siliniz)’ (e.g., pactl set-default-sink ‘alsa_output.platform-fef00700.hdmi.iec958-stereo’)
  • Comment(Yorum): HDMI Audio as Default

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi Add(Ekle) 'ye basınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Ses komutlarıyla ilgili faydalı bir kaynak daha buldum. Şuradan bakabilirsiniz: USB Mikrofon Algılama Hatası - #7

Çok teşekkürler.

Synaptic Paket Yöneticisinden Pulseaudio paketini kurdum. Uygula ile kuruluyormuş.

uçbirimde sudo ile hata verdi . pactl list short sinks olarak girmek gerekiyor.

hdmi olan kısmı kopyaladım komutun sonuna şu şekilde ekledim pactl set-default-sink alsa_output.pci-0000_04_00.1.hdmi-stereo-extra3

oturum ve başlangıçta kendiliğinden uygulama başlatımı sekmedinde ekle var komutu oraya ekledim ve yeniden başlattım oldu.

1 Beğeni

Komuttan sudo’yu çıkardım. Geri bildirim için teşekkürler.

1 Beğeni

Bazen starship matisse hd audio seçili olarak açılıyor neden olabilir?

Uçbirimde

pavucontrol

Yazıp enter tuşuna basın. Configurations (Yapılandırmalar) sekmesinde ilgili olmayan tüm cihazları off( kapalı) olarak seçin.

Output devices(Çıkış cihazları) sekmesine gelin. Ellesmere 'yi kullanacağınız için Ellesmere 'yi port: headphones(kulaklıklar) unplugged (takılı değil) seçeneğini enable(etkin) yapın.

How To Enable Starship/Matisse HD Audio Controller on Ubuntu 20.10 | DeviceTests internet sayfasındaki Step 4 (4. Adım) 'dan devam edin.

Siz,Matisse yerine Ellesmere olacak şekilde çıktılar alın. Zamanım olmadığı için böyle paylaştım. Yardım, Türkçe olsun diye internet tarayıcınızdaki Url’yi kopyalayın, İngilizce kısmına yapıştırın. Türkçe kısmındaki çıktıyı Url kısmına yapıştırın.

1 Beğeni

Yapılandırmalar sekmesinden matisse yi kapatınca diğer işlemleri yapmaya gerek kalmadı.

ellesmere kulaklığı görmüyor pc üzerindeki mikrofon kulaklık çıkışlarını kullanmam gerekirse matisse yi açarım.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.