Error: unknow filesystem. Entering rescue mode: grub rescue> Problemini nasıl çözdüm

Merhaba,

Sizlere 1 adet çözümleme sunacak ve 2 adet farklı soru soracağım.

Aşağıdaki konfigürasyona sahip 32 Bit eski bir bilgisayarım var.

2002 mimarisi ASUS PK5PL Anakart,

CPU : İntel Core 2 - 3 GHz - 32 Bit

RAM : 4 GB 1333 Mhz Dahili Bellek

HDD : 512 GB

1 GB Ekran Kartı G-force 9600

REALTEC 8111/8268B Ethernet Kartı

Sorun : [Error: unknow filesystem. Entering rescue mode: grub rescue>;]

Bilgisayarımda Pardus 2013 Linux partitionunda yüklü idi. Windows 7 de C:\ de yüklü idi.
Pardus 17,5 kurmaya çalışırken yanlışlıkla birşeyler yaptım sanırım Linux bölümlerinden birini sildim veya yanlış format attım.Yukarıdaki hatayı aldım.

Problemini nasıl çözdüm :

1 - Win 7 Yükleme USB si bir işe yaramadı, partitionları algılayamadı.
2 - Boot-Repair disk iso su USB den aktif edilemedi, hiç çalışmadı.
3 - ls komutları işe yaramadı çünkü CMDPRMT partitionu da uçmuş, algılanamadı.
4 - 2009 Mandrake Linux yüklemeya çalıştım, partitionları algılayamadı.
5 - PARDUS 2008 i DVD den kurmaya çalıştım ve başardım, fakat C deki Win7 nin üzerine kurabildim, çünkü algılanan partitionlardan sadece C partitionına müdahale edilebiliyordu…2004 - 2012 arası 8 yıllık fotograf ve videoların Backuplarının yer aldığı E:NTFS partition algılandı yükleme başarıyla bitti ve eski datalarıma yeniden kavuştum.Fakat ETH kartı algılanmasına rağmen ve Profil oluşturmama rağmen İnternet e bağlanamadım. Realtec 8111/8268B Ethernet Driveın PARDUS 2008 dosyasını diğer notebook dan internette saatlerce aramama rağmen bulamadım…Ethernet kartını tanıtamadığım için Daha üst bir PARDUS sürümü yüklemek istiyorum. Üstelikte mümkünse PArdus 2008 in üzerine kurmak istiyorum.

64 bit Pardus 17.5 32 Bit Sisteme kurulabilir mi ? Teknik olarak hızlı çalışır mı ?

Cevap verebileceklere şimdiden teşekkürler.

Kısaca; 64bit işletim sistemi 32bit işlemcili bilgisayara malesef yüklenemez, yüklenebilse bile çalışmaz, çalışsa bile verim alamazsınız.

Eski sürümleri tercih ediniz; (32bit seçiniz)

Desteği devam etmeyen eski sürümler:

1 Beğeni

Teşekkürler,

Bir sorum daha olacak,

Peki, 2013 Gnome mu yoksa KDE mi daha kararlı ve daha iyi ?
Birbirlerine görece üstünlük ve zayıflıkları nelerdir ?
Ne yapılabilir ne yapılamaz ? Link paylaşabilir misiniz ?

Sisteminiz KDE arayüzünü sorunsuz çalıştıracak donanımlara sahip görünüyor.

Her ikisini de önyüklenebilir usb oluşturup yüklemeden önce deneyebilirsiniz.

Gnome ve KDE arasındaki fark (google araması)

Niçin KDE kullanmalısınız?

Not: Destekleri devam etmediği için güncelleme alamazsınız.

Merhaba;
Linux Mint LMDE 3 32 Biti bir deneyebilirsiniz.
https://linuxmint.com/edition.php?id=260

Selamlar.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm

1. İşlemcinizin tam modeli nedir acaba?
  2. Pardus 17.5 kurmaya çalışırken bir hata aldınız mı? Aldıysanız tam olarak ne hatasıydı? Mümkünse net bir ekran fotoğrafı verebilir misiniz?

Merhaba,

CPU : İntel Core 2 Duo E8400 3.00 Ghz FSB Speed:1333 Mhz Cache L1:64 KB L2:6144 KB
Şu an PC boot yapamıyor.
Pardus 2013 gnome 32 Bit kurmak istedim.
Partitionları düzenleyeyim derken , C:,D:,E; partitionları tek partition oldu.
Panik yaptımi PC yi kapattım.
Bir daha da açılmadı.
C: de Pardus 2008 vardı.
D: Bölümlenmemişti, bir türlü biçimlendirememiştim
E: de NTFS Backup partitionum vardı (8 yıllık 2004-2012 arası Fotoğraflar ve Videolar)
Şimdi siyah ekranda cursor yanıp sönüyor.

USB den kurmak istersem Ubuntu kurulumu yarıda kilitleniyor
Mint de aynı şekilde kilitleniyor.
Boot Repair açılış ekranı geliyor ama bütün fonksiyon tuşlarında NOTEXTS yazıyor, işe yaramıyor.
Acronis açılıyor ama işlem yapamıyor.
O fotograflar benim için çok değerli.

istanbul Anadolu yakasında bu sorunu ben çözebilirim diyen varsa konuya iletişim bilgilerini yazabilirse
sevinirim.

İlginize teşekkür ederim.

testdisk verikurtarma.pdf (660.7 KB)

Aşağıdaki seçenekleri uygulayabilirsiniz;

Tek bölüme dönüştürdüğünüz diskinizi tekrar biçimlendirerek, dilediğiniz işletim sistemini yükleyiniz. Testdisk uygulaması ile verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Hali hazırda Linux yüklü, çalışan bir bilgisayarınıza içinden verilerinizi kurtaracağınız diskinizi bağlayarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Verileri alacağınız ve verileri yazacağınız disk boyutuna dikkat ediniz. Kopyalama için yeterli yer olduğundan emin olunuz.

2 Beğeni

Merhaba;
Diskini söküp başka bir bilgisayara takın. Oradan yedeklemeyi deneyin.

Selamlar.

1 Beğeni

Merhaba,

Disk IDE de bağlantılı HDD idi, kasayı uzun zamandır açmıyorum. evde başka pc yok, fakat notebook ve netbook var, tavisye edebileceğiniz SATA ve IDE yi USB den notebook a BIOS dan tanımlatabilecek bir connectör-converter-dönüştürücü var mı ?

Google da birkaç ürün buldum fakat olumsuz yorumlar var.

SATA HDD ve IDE HDD yi notebook a USB den bağlayanlar var mı aranızda
Kablonun markası nedir ? Mümkünse iki farklı kabloyu dönüştürebilen 2 li converter ulursa iyi olur.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Tavsiye edebileceğiniz, IDE den USB ye dönüştürücü kablo markası var mı ?
2 li SATA & IDE den USB 2.0 veya USB 3.0 converter olursa daha iyi olur.

Selamün Aleyküm

Şöyle bir ürün buldum.

https://urun.n11.com/adaptor-ve-cevirici/usb-ide-sata-hdd-cdrom-dvd-rom-cevirici-adapter-cevirici-P137211996

Bu işlemci 64 bit destekliyor.

https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/33910/intel-core-2-duo-processor-e8400-6m-cache-3-00-ghz-1333-mhz-fsb.html

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.