Flash Player Güncelleme

Flash player güncelleme işlemi için;

FlashPlayer linkinden indirilecek sürüm seçeneklerinden "Linux için .tar.gz seçerek dosyayı kaydediniz. Dosyayı indirdiğiniz dizine gelerek dosyanın üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak (KDE için) Çıkart> Arşivi buraya çıkart,Alt dizinleri otomatik belirle seçiniz. (Pardus17 ve XFCE için)> Dosya üzerinde sağ tık > Buraya ayıkla seçiniz. Bu işlem sonucunda flash_player_npapi_linux.x86_64 isimli bir dizin oluşacaktır. Bu dizine giriniz.

Dizin içerisinde (KDE için) > F4 tuşuna basınız, (Pardus17-XFCE için)> dizin içerisinde sağ tık ve Burada Terminal aç seçiniz. Aşağıda açılan uçbirime aşağıdaki komutları sırasıyla kopyalayıp yapıştırınız ya da yazınız. Komutu girdiğinizde sizden kurulumda verdiğiniz yönetici şifresini isteyecektir gireceğiniz şifre ekranda görünmeyecektir yazdıktan sonra Enter tuşuna basınız. Kopyalama işlemi başarılı olur ise uyarı vermeyecektir. Eklentiniz güncellenecektir. Tarayıcınızı tekrar başlatarak deneyebilirsiniz. Tarayıcınızın Eklentiler ayarlarından Flash oynatıcının etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Pardus 17 kullanıcılarının 1.komutu uygulamalarına gerek yoktur.

sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/flashplugin-nonfree/
sudo cp -r usr/* /usr
sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/

Opera için FlashPlayer yükleme;

Opera tarayıcıyı açarak, Adobe sitesinden Linux 64-bit, İngilizce, Opera altındaki listeden > Linux için tar.gz dosyasını indiriniz.

Dosyayı indirdiğiniz dizinde flash_player_ppapi_linux.x86_64.tar.gz dosyası üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Buraya ayıkla seçerek dosyaları arşivden çıkartınız.

Arşivden çıkan flash_player_ppapi_linux.x86_64 klasörüne giriniz.
Boşlukta farenizin sağ tuşuna basarak Burada Terminal aç seçerek, Terminal açınız ve aşağıdaki komutları uygulayınız. (kopyala / yapıştır yapabilirsiniz)

sudo mkdir /usr/lib/adobe-flashplugin/
sudo cp -r * /usr/lib/adobe-flashplugin/

Yükleme işlemi bu şekilde tamamlanmıştır.

Opera tarayıcınızı açarak flash eklentisini aktif hale getiriniz. Bu işlemi de aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz;

Opera’da adres çubuğuna opera://settings yazarak ayarlara giriniz.
Ayarlarda ara kısmına > flash yazarak aratınız.
Sitelerin Flash çalıştırmasına izin ver seçerek daima aktif hale getirebilirsiniz.

18 Beğeni

yararlı paylaşım… teşekkürler @cuneyt.ulusoy …/

2 Beğeni

Merhaba, Pardus Kurumsal 5 kullanmaktayım. Gözatıcı olarak da Chromium kullanmaktayım. Belirtilen işlemi yaptığımda flash player düzelmedi. Sorunun flash plugin klasörünün konumuyla alakalı olduğunu tespit ettim ve problem şu şekilde çözülüyor.

Chromium ekranına: chrome://flash/ komutu verilince Flash Plugin versiyonu ve bulunduğu klasörün yeri görüntüleniyor. Komut sonrası 5-10 sn beklemek gerekiyor.
Bendeki klasör: /usr/lib/pepperflashplugin-nonfree/

Yani komutu şekilde kullanınca sorun çözülüyor:
sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/pepperflashplugin-nonfree/

Saygılarımla.

1 Beğeni

Firefox ta adobe sayfasından indirip güncellemeleri yapmama rağmen hala becerebilmiş değilim yardımcı olursanız sevinirim :slight_smile:

1 Beğeni

ekran görüntüsü - aldığınız hata -yaptığınız işlem detayları?

1 Beğeni

cp: libflashplayer.so/usr/lib/flashplungin-nonfree/ sonrasında hedef dosya işleyeni eksik
Try ‘cp --help’ for more information.
bu hatayı alıyorum

1 Beğeni

sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/flashplugin-nonfree/ komutunu kopyalayıp yapıştırınız, yukarıya yazdığınız komutta .so dan sonra boşluk olmadığı için hata vermiş olabilir.

1 Beğeni

usr/lib/pepperflashplugin-nonfree/ konumunda, “libflashplayer.so” dosyası mevcut anlatılan herşeyi yaptım ancak inatla bir türlü flash çalışmıyor chromium da… Nerede eksik var anlamış değilim…

1 Beğeni

sudo apt-get purge --remove pepperflashplugin-nonfree komutu ile pepperflashplugin’i kaldırdıktan sonra chromium düzeldi. Herhangi bir sorunda yeniden yüklemek için sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree

1 Beğeni

Maalesef buda olmadı. Benim artık chromium da flash çalıştırma umudum kalmadı…
Teşekkür ederim ilginiz için.

1 Beğeni

@cuneyt.ulusoy apper yazılım yönetiminde var mıdır veya synaptic’te…

Teşekkürler…

1 Beğeni

Yok. Yapılma yöntemi ilk mesajda anlatılmıştır.

2 Beğeni

@cuneyt.ulusoy ilk mesaj çok uğratırıcı ve kafa karıştırıcı bu konu hakkında başka bildiğin yöntem var mıdır.

Teşekkürler…

1 Beğeni

@abdurrahman indir > arşivden çıkart > kopyala/yapıştır 3 adımda bitiyor !

2 Beğeni

@cuneyt.ulusoy Dün dediklerinizi denedim oldu.

Teşekkürler…

2 Beğeni

Cüneyt Bey, XFCE Alpha sürümünde de nasıl yapacağız.Yardımcı olursanız sevinirim

1 Beğeni

Adobe Flash player yüklemek istiyorum. “flash_player_ppapi_linux.x86_64.tar.gz” dosyayı yüklemek istiyorum. Bir çok komut denedim. Hata veriyor.

1 Beğeni

indirdiğiniz tar.gz dosyasını arşivden çıkartınız (sağ tık Buraya ayıkla)

Arşivden çıkan flash_player_npapi_linux.x86_64 dizinine giriniz. Burada terminal açarak aşağıdaki komut ile libflashplayer.so dosyasını /usr/lib/mozilla/plugins/ dizinine yapıştırınız.

sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/

firefox çalıştırarak eklentilerden kontrol ediniz.

3 Beğeni

Chrome web browserı gdebi programıyla neden kuramıyoruz. Hata veriyor.

2 Beğeni

soru sormakta çok serisiniz Hüseyin Bey :slight_smile:

Aldığınız hatayı bilmiyorum ama hatadan sonra sudo apt-get -f install komutu ile yüklemeye zorlayınız.

hata detayı yada ekran görüntüsü daha kolay doğru cevap almanızı sağlayacaktır.

3 Beğeni