Güncellemeleri şifre sormadan alması mümkün mü?

Güncellemeleri oturum istemcideyken şifre sormadan alması mümkün mü?

sudo visudo

Açılan editörün en alt satırına gelerek aşağıdaki satırı kişiselleştirerek yazınız.

kullanıcıadı ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

CTRL-O - ENTER - CTRL-X

1 Beğeni

Hocam dediğinizi yaptım ama başarılı olup olmadığını anlayamadım. Kontrol edebilir miyim?

yeni terminal açıp sudo apt-get update uygulayınız. Parola sormadan işlemi gerçekleştirecektir.

Yönetici ile yaptığım zaman şifre istedi
Misafir10 oturumu ile yapınca
Sudoers dosyası içinde değil. Bu olay rapor edilecek. Yazıyor :confused:

hangi kullanıcı için istiyorsanız onu kullanıcıadı yerine yazınız.

Ctrl-O - CTRL X yapıyorum

Yeni kullanıcı açarak yaptığınızı şimdi anladım, önce diğer yetkili kullanıcı ile oturumu açarak aşağıdaki işlemi gerçekleştiriniz;

sudo nano /etc/sudoers

root ALL=(ALL:ALL) ALL

satırını bularak onun altına

Misafir10 ALL=(ALL:ALL) ALL

kaydedin çıkın. Diğer kullanıcıya geçip deneyiniz.

1 Beğeni

Ctrl-O enter CTRL-X yapıp çıktım
Diğer kullanıcıya girdim yine şifre istedi

kullanıcı misafir mi Misafir mi?

root a dönüşümü şifresiz kılmak kazara silme, editleme işlemlerinin geri dönüşümsüz kılacaktır. Sistemin kendisini sürekli periyodik olarak otomatik güncellemesini bir kereye mahsus ayar yaparak yapabilirsiniz. Bakınız :

https://wiki.debian.org/UnattendedUpgrades

1 Beğeni

Cüneyt hocam misafir10 istemci adı

o işlemden sonra ilk gönderdiğim mesajdaki işlemi yapınız. Yunus Emre Bey’in uyarısını dikkate alınız.

2 Beğeni

Cüneyt hocam peki Windows taki gibi açılırken güncellemeleri yüklüyor veya kapanırken.
Bu tarz istemciye sormadan kendisi güncelleme yapabilme özelliği yapabilir mi veya böyle bir özellik gelecek mi?

Cüneyt Bey Söylediğiniz gibi kodu ekrana girdim

yanlız halen parola istemektedir.

Yeni kullanıcı açtıysanız 7.mesaja bakınız, @Yunusemre Bey’in önerisi en sağlıklısıdır.

Denedim fakat yine olmadı.Siz deneyip yardımcı olabilirmisiniz?

Komut satırında güncelleme deneyiniz.

Uygulamayı yetkili kullanıcı olarak çalıştrımak için uygulama kısayolu özelliklerinde uygulama düzenlede çalıştığı komutun başına önerilmeyen gksudo komutunu yazarak başlatabilirsiniz. (gksu paketine ihtiyaç duyar)

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.