Harici Hoparlör

Eski bir bilgisayarım ve eski bir hoparlörüm var. Windows10’da gayet iyi çalışıyordu ama şuan heralde sunucuları otomatik yükleyemiyor o yüzden hoparlör sadece takılma sesi geliyor aktif olmuyor nasıl bir yol izleyip bu durumu çözebilirim?

1 Beğeni

Uzman kişiler şurada

Destek Merkezi/Masası 'ndalar. İletişime geçebilirsiniz.

internet sayfasını Google Translate ile Türkçe’ye çevirince yapılan öneriler(Telefondan yazıyorum dolayısıyla forumda okunabilirliği arttırmak için önerilen ayrıntıları gizle özelliğini kullanamıyorum):

Şimdi alsa-base.conf gibi bir şey için

sudo nano /etc/modprobe.d/

klasörüne bakın. Bu dosyada “options snd-usb-audio index=-2” gibi bir satır arayın. Eğer oradaysa (ve bunun iki kez gerçekleştiğini gördüm, o yüzden dikkatlice kontrol edin) onu silin. (Yanlış hatırlamıyorsam kaydet seçeneği için klavyenizdeki F10 tuşuna basın ve nano metin düzenleyiciden çıkın. )
Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın( uçbirimden)

sudo reboot

ve sorunun çözüldüğünü görün.

Değilse

aplay -l

komutunu deneyin.
Kart 1: Cihaz [USB Ses Cihazı], cihaz 0: USB Ses [USB Ses]
Alt cihazlar: 1/1
Alt cihaz #0: alt cihaz #0 gibi bir şey
içeriyorsa ses, Kart 0 olarak listelenen şeye gider. Home veya Ev dizininizde
defaults.pcm.card 1
defaults.pcm.device 0
defaults.ctl.card 1 metinlerini içeren bir tane “.asoundrc” adlı metin dosyası oluşturun.
ve oturumu kapatıp tekrar açın.

Hala ses yoksa, çekirdekteki ses modüllerinin adlarını

sudo cat /proc/asound/modules 

ile bulun.

İstediğiniz aygıtın modülü (snd_usb_audio gibi) orada değilse,

sudo cat /lib/modules/[Linux_sürüm_numarası]/kernel_numarası/sound/

dizininde snd_usb_audio 'a sahip olup olmadığınızı görmek için. Eğer almadıysanız, bunu dağıtımınızdan almanız gerekir: kullandığınız çekirdek sürümüne göre derlenmiş olmalıdır. Eğer sizde varsa, muhtemelen hatalı olduğu için yüklenmemiştir.

Modülü yüklediyseniz istenmeyen aygıtlara yönelik modüllerin yüklenmesini engellemeyi deneyebilirsiniz. blacklist.conf gibi bir şey aramak için

sudo nano /etc/modprobe.d/ 

dosyasına bakın . İstenmeyen her modül için
blacklist snd_cmipci
gibi satırlar ekleyerek düzenleyin . Ardından .asoundrc 'yi kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Duyduğuma göre, bilgisayar başlatıldığında cihazlar bazen farklı bir sırayla tanınıyordu, bu yüzden .asoundrc yanlış numara veriyordu, bu yöntem sorunu çözdü.

İkinci Yöntem
Temel ve basit:

veromix 'i yükleyin. Başlatın ve varsayılan cihaz olarak kullanmak istediğiniz USB ses cihazını seçin. Bu kadar!

@Ali13 Hızır Ali Bey, aynı sorunu yaşamaya devam ediyorsanız bugün ses giriş ve çıkış aygıtları ile alakalı bir çözüm önerisi bulduk. Denemenizi tavsiye ederim:USB Mikrofon Algılama Hatası - Ismail-Emre-Arikan tarafından #2

1 Beğeni

Eğer ses jakıyla takıyorsanız ekstra bir sürücü olmadan çalışır. Ses ayarlarından varsayılan hoparlör olarak onu seçtiğinizden emin olun. Genelde HDMI ekran bağlı bilgisayarlarda HDMI ekranının ses seçeneği de olduğu için varsayılan olarak o seçili olabiliyor. Ses ayarlarına girip çıkış aygıtını değiştirmeyi deneyin yani.

3 Beğeni

eminbey hoparlörler jak ile değil usb girişi ile bağlı. ses ayarlarında 3 farklı seçenek var hiçbirisi olmuyor.
Ekran Görüntüsü - 2024-01-06 19-44-34

2 Beğeni

Sağ alttaki ses simgesini tıklayıp “Dahili Ses…” seçip deneyin birde.

2 Beğeni

Mesut bey cevap için sağolun 3 farklı seçenek çıkıyor hepsini ayrı ayrı denememe rağmen sonuç aynı.

1 Beğeni

Pardus un önceki sürümlerinde alsa ses zürücüsü kurarak benzer sorunu çözmüştüm.
Aşağıdaki adresten indirip deneyin isterseniz.

2 Beğeni

yükleyip reset attım ama çözüm olmadı malesef.

2 Beğeni

Benim tüm bildiklerim ve sözlerim buraya kadar. Forumdaki uzman arkadaşlar el atarsa sorun çözülür muhtemelen.

2 Beğeni

İlgilendiğiniz için teşekkürler.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.