İlginç bir yazdırma sorunu

Merhaba arkadaşlar, yazıcıyla ilgili bana ilginç gelen bir sorun yaşamaktayım. Bu soruna çözüm öneriniz var mıdır?
Kullanmakta olduğum kamu bilgisayarında hem Win10 hem de Pardus21 kurulu bulunmaktadır.
Yazıcı ile ilgili ilginç sıkıntı şu:
Pardus’ta cups ile kurulu yazıcıdan çıktı alabilmem için öncelikle bilgisayarımı Win10 ile açıp bir çıktı almak ve sonrasında bilgisayarı yeniden başlatarak Pardus21 den açmak gerekiyor.
Yani bilgisayarı ilk önce Pardus21 den açarsam çıktı alamıyorum.
Buna çözüm önerisi olan var mıdır?
(Ayrıca hplip kuramadım çünkü ek bağımlılıklardan bahsediyor…)

Evet engel, ben kendi internetime bağladıktan sonra düzeldi. Sonrasında kurabildim.

Ayırca şu konuyu da inceleyebilirsiniz:

1 Beğeni

HP yazıcım var ve ben de yakın zamana kadar çok sıkıntı çektim. Yazıcınızın sorunsuz çalışmasını istiyorsanız;

• Synaptic’ten hplip paketini kurun.
  • HP Tools yazılımını çalıştırın.
  • Yazıcı ekleme butonuna tıklayın.
  • Sürücüyü otomatik indir diyerek devam edin. İnternet üzerinden sürücüyü otomatik olarak indirecektir.

HP yazıcıyı bilgisayara bağlayınca otomatik olarak görüyor. Ancak bu şekilde düzgün çalışmıyor. Mutlaka hplip paketini kurup, yukarıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

MEB interneti sürücü indirmeye engel olabilir. Kendi internetinizi bağlayıp yapabilirsiniz.

1 Beğeni

İlginize teşekkürler. Hplip kurdum ama yine aynı sorun devam ediyor. Sanıyorum Win10’dan dolayı bir pürüz var.

Merhabalar. Yukarıda dediğim işlemleri yaptınız mı? Hplip kurduktan sonra yazıcı ekleyip, sürücüsünü İnternet üzerinden indirmek gerekiyor.

Merhaba, hplip çalıştırdım ancak internetten sürücü indiremedim.

Hplip pluginde kurun

1 Beğeni

belki bu işlem sizin yazıcı içinde çözüm olur

1 Beğeni

Synaptic paket yöneticisinde bulamadım. Konsoldan kurulması gerekiyorsa ilgili komutları yazar mısınız?

Windowsu kapatırken shift tuşuna basarak kapatıyor musunuz? Çünkü öyle olmadığında bazı dosyalara da erişim vermiyor, o da sıkıntıya sebep olabilir diye aklıma geldi.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.

synaptic paket sürümünden hplip sürümünü bulun ve hplip-guiyi kurun

Ekran görüntüsü 2021-12-03 09-43-56
. ona uygun hplip plugini Index of /download/printdriver/auxfiles/HP/plugins siteden indirin indirdiğiniz klasörde sağ tıklayıp uçbirim(terminal) aç diyin. Komut satırına hp-plugin yazın.
Ekran görüntüsü 2021-12-03 09-45-10
hp device manager penceresi açılacak oradan ikinci seçeneği seçin select le başlayan oradan indirdiğiniz hp-plugini gösterip next diyip kuracaksınız.

1 Beğeni

hplip-gui kurmuştum (hp-plugin olduğunu bilmiyordum).
Komut satırından dediklerinizi yaptığımda şu görüntüyü aldım:

Ekran görüntüsü_

Hp device manager penceresinden dediklerinizi yaptığımda benden parola istedi, Pardus açılışında kullandığım parolayı yazdım ama kabul etmedi.

Bu arada belirtmiş olduğunuz
Index of /download/printdriver/auxfiles/HP/plugins

adreste uzantısı .plugin olanı ve .run olanı indirdiğimde Hp device manager .plugin uzantılı dosyayı görmüyor (yani .plugin uzantılı dosyayı gösteremedim, ama .run uzantılıyı görüyor, onda da dediğim gibi şifre sorunu ile karşılaştım…)

Ama bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra sorun yaşamadım.
Nasıl oldu bilmiyorum ama şimdilik sorun çözülmüş oldu.

Bütün cevap veren arkadaşlara teşekkürler, iyi çalışmalar diliyorum.

Orada size root şifresi sormuş olabilir. Root şifresi tanımlamadıysanız veya farklıysa kabul etmemiş olabilir. Kurulumda bir yerlerde soruyordu root şifresi.