İntel(R) Wi-fi 6 AX101 sürücü sorunu

Değerli arkadaşlar…Casper C 500 1155 dizüstü bilgisayarım,Pardus 21.5’de kablosuz internet bağlantısı yapamıyor.Çift işletim sistemli bilgisayarımda W11’de sorun çıkmıyor.Bilgisayardaki wifi cihaz modeli İntel(R) Wi-fi 6 AX101.Debian sürücülerini bulan var mı acaba?Yoksa Pardus 23’ü mü beklemek gerekecek?İlgilenecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim?İyi çalışmalar…

Pardus 23 XFCE kullanıyorum.(Sorun 21.5 XFCE’de de vardı.)

Selamunaleyküm
benim bilgisayarda da linux çekirdeğinin sürümünden dolayı wifi kullanamıyordum.
bacport deposunu ekleyip sürümü yükseltebilirsiniz
https://belge.pardus.org.tr/pages/viewpage.action?pageId=60130345

echo "deb http://depo.pardus.org.tr/backports yirmibir-backports main contrib non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/yirmibir-backports.list && sudo apt update
sudo apt install -t yirmibir-backports linux-image-amd64

yukarıdaki komutları uç birimde çalıştırıp linux çekirdeğini yükseltip deneyebilir misiniz?

Muhammet Bey,ilginiz için teşekkür ederim…Dediğinizi yaptım;bilgisayarı açıp kapattım,ama sorun çözülmedi…

bir de
uname -r lsusb bu komutların çıktısını paylaşabilir misiniz

Gönderdim…
obengihan@pardus:~$ uname -r
6.1.0-0.deb11.7-amd64
obengihan@pardus:~$ lsusb
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 006: ID 0bda:8152 Realtek Semiconductor Corp. RTL8152 Fast Ethernet Adapter
Bus 003 Device 003: ID 1bcf:2087 Sunplus Innovation Technology Inc. Camera
Bus 003 Device 002: ID 275d:0ba6 USB OPTICAL MOUSE
Bus 003 Device 004: ID 8087:0026 Intel Corp.
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Realtek wifi için kernel sürümünü 6.2 ve sonrasına güncelleyiniz. Kernel 6.2 ve sonrasında Realtek wifi ile ilgili sürücüler kernele dahil edilmiş. Kernel 6.2 ve sonrasında çalışacağını umuyorum. (Lenovo cihazımda aynı probleme kernel yükselterek çözüm bulmuştum.)

Değerli Ali Kemal Bey…Bu yükseltmeyi nasıl yapabileceğimi de yazabilirseniz çok sevinirim.İlginiz için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

Debian Backports depolarının nasıl ekleneceğini bu adreste Bülent ERGÜN hocamız açıklamış.

Ben de aynı durumdan muzdaribim. :thinking: Bu yüzden ubuntu kullanıyorum. Pardus 23.0 Backports yakın zamanda yayınlanacak. Backports’ta muhtemelen kernel 6.2 veya üst sürümler yer alacak. Sabırsızlıkla backports’u bekliyorum. Beklemek istemiyorsan debian backports depolarını kullanabilirsin.

Teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

Ubuntu çok kasar… Normal Gnome olanı mı kullanıyorsun? Resmi olan hani. Onun yerine Xubuntu ve ya Kubuntu da kullanabilirdin. En azından XFCE daha hafif.

Buradaki işlemleri yaparsanız sorun çözülebilir. Ben de Casper C 500’deki wifi sorununu böyle çözdüm.

Teşekkür ederim Sacit Bey;backports depolarını güvenlik nedeniyle yüklemek istemiyorum.Galiba en iyisi Pardus kararlı depolarının güncellemesini beklemek ve bilgisayarı kablolu kullanmak…Zahmetiniz ve ilginiz için teşekkür ederim.İyi çalışmalar…

Backportta yer alan kernellar kararlı sürüm. Şuan linux kernelin son kararlı sürümü 6.5 versiyonu. Yine de siz bilirsiniz.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.