Kalıp dosyası yazıcı program

Merhaba @tlgclk bey,

Github daki kaynak kod una issue açar mısınız, böyle bir çok issue var yazılımın dizaynına göre issue ları düzeltiyorum, unutulup arada kaynamasın.

Selamlar.

2 Beğeni

Merhaba @yunusylcnk bey,

Bu program bölümlendirme tablosu ve dosya sistemini sizin yerinize oluşturuyor, biçimlendirmenize gerek yok. Windows iso yu test etmedik, bizim için test edip geri bildirimde bulursanız çok iyi olur.

Saygılarımla.

1 Beğeni

Bugün deneyeceğim bilgi veririm inşallah fat32 biçimlendiriyordur.

1 Beğeni

@yunusylcnk bey,
nasıl biçimlendirdiğinin sizin için önemini anlatır mısınız, fat32 çok eski bir dosya sistemi ve tek sefer de 8 gb dan büyük dosya atamazsınız içine. Bootable bir usb oluşturma programı bu, yetenekleri şuan için sınırlı. Tek amaca hizmet etmesi ve aşırı basit kullanımlı olması programı kullanılabilir kılmaktadır.

1 Beğeni

Hocam önemini şu şekilde açıklayayım. Sadece UEFI Windows kurulum diski oluşturmak için FAT32 dosya sistemi gerekmektedir. NTFS ve diğer dosya sistemlerinde olmuyor. Tabi pardusun dosya sistemine göre Pardus UEFI destekli kurulum olur. Amaç diski Pardusta oluşturup UEFI destekli Windows 10 kurmak.

2 Beğeni

Hayır öyle bir şart yok bahsettiğiniz dosya sistemi yapısı Disk kalıbı dosyası içerisinde barındırılmakta, hatta RUFUS adlı programı kullandıysanız, dosya sistemini yazma şekli değişir sadece. Windows iso su içerisinde Fat32 Dosya sistemi barındırılıyor olabilir ama böyle genel bir yargı yapmanız yanlış olur. Windows isosunu linux ta yazdırıp da sağlıklı şekilde kurabilen duymadım. Önce amaçlarınızı linux dünyasında bir araştırın derim. Ubuntu da bir destek vardı sanırım ama son gelen Windows 10 disk kalıplarıyla çalışmadığını söylüyordu bizim burdaki test ekibi.

2 Beğeni

Dediğinizde haklsıınız EFI dosya sistemi disk kalıbı içerisinde geçerli. Bende diyorum ki rufus vb programlar da deneseniz FAT32 biçimlendirmeden UEFI destekli Windows 64 Bit kuramazsınız. İSo kalıbında 32 ve 64 bit mimari varsa yine kuramazsınız. Rufus programı hangi dosya sisteminde kurarsa kursun tek 64 bit disk kalıbı yoksa kuramazsınız. Rufus programı 32 ve 64 bit sistemler tek disk kalıbında ise tek dosya boyutu büyüklüğnüe göre ntfs biçimlendirecektir. Rufus programına da gerek yok Mesela windows ortamında flash belleği diskpart komutlarıyla (Sırayla. Diskpart, list disk, select disk 1, clean, create partiton primary, active, format fs=fat32 quick ) yazarak hazırlayıp windows kalıbını içerisindeki dosyaları kopyalayınca her sisteme UEFI destkli olarak sorunuz kurulum gerçekleştirmektedir. Ben Pardusa geçmeden önce Pardus 17.1 64 Bit iso kalıbı içerisindekileri kopyalayıp Windows orrtamında diskpart komutları ile flash diski hazırlayıp içerisinde yapıştırarakk UEFI destekli kurulumu sorunsuz gerçekleştirdim. Şimdi benim amacım pardus ortamunda Flsh belleği Windows gibi fat32 biçimlendirerek Windows 64 Bit disk kalıbındaki dosyaları flash diskle yazarak UEFI windows kurulum hazırlamak

1 Beğeni

Ben de diyorum ki bu elle yaptığınız işlemler partition oluşturma kopyalama vs. kalıp dosyası içerisinde zaten, yazdırdıktan sonra hangi file system ine dönüşmüş özellikle bakmak istiyorsanız bakabilirsiniz. Özellikle check edilmesi gereken bir durum değil. Bu kadar zahmete girmeyin diye zaten cross platform yazdık, yakın zamanda derlemeye gerek kalmadan yüklenebilir bir dosya haline getirip publish edicez PIW’ i (pardus-imagewriter). Ayrıca PIW ın usb cihazına yazma işlemini nasıl gerçekleştirdiğini merak ediyorsanız kaynak kodu github da ve issue açmanız, geri bildirim de bulunmanız bizim için çok önemli. İlginiz için teşekkürler.

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam WoeUSB programı ile tam istediğim gibi Pardus ortamında Windows ön yüklenebilir flash disk ayarladım 64 Bİt mimarili kalıp kullandığım için UEFI kurulum gerçekleştirdi. .deb uzantılı programın dosyası linkten indirilebilir. Diğer arkadaşlarda faydalanmış olur.
https://www.ubuntuupdates.org/package/webupd8/xenial/main/base/woeusb

3 Beğeni

Bu programın windows isosunu nasıl yazdığına bakılarak PİW için de uygulanabilir mi acaba :upside_down_face:

2 Beğeni

Yazdığını nasıl bakabiliriz bilginiz var mı ? Benim olmadığı için her hangi bilgim yok.

1 Beğeni

Kaynak kodlarından :smile:
http://forum.pardus.org.tr/t/pardusta-windows-onyuklenebilir-flash-disk-olusturmak-uefi-kurulum-cozuldu/3768/4?u=edge35

1 Beğeni

Hocam ordan kurmaya denedim okudum. Bir saat o sayfadakileri yaptım. Bir türlü çalıştıramadım yani senin anlayacağın .deb dosyasını buldum oldu :slight_smile:

2 Beğeni

merhaba @Yunusemre bey,

issue açmasını tarif ederseniz yapabilirim linux dünyasında çok fazla tecrubem yok githup konusunada yabancıyım…

selamlar.

1 Beğeni

Merhaba @tlgclk bey,

source codun bulunduğu adreste issues diye bir sekme var oraya tıkladığınızda açık olan issue ları görebilir tıklayarak içeriğini okuyabilirsiniz. Sizin bahsettiğiniz meseleyi düzeltip yayınladım 0.1.6 sürüm ve sonrasında dosya uzantısı büyük harf sorunu düzelmiş halde kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Hocam sadece Flash belleğe mi iso yazdırıyor?

Sd karta img de yazabilir.

1 Beğeni

Peki DvDye yazma eklenecek mi?

1 Beğeni

Bu yazıyor.

1 Beğeni