KDE Pardus uygulama görünüm problemi.

Merhaba Pardus dostları! Pardus 17.3 üstüne pardus kde yükledim. Pardus ayar merkezine toplu halde ulaşamıyorum. Tek tek aramam gerekiyor. Ve Kde uygulamaları dışındaki bazı uygulamarda görünüm sorunu yaşıyorum.

Inkscape’de ve diğer uygulamar da görünüm böyle çok eski duruyor. Sanırım Pardus Kde resmi olaran desteklenmediğinden böyle. Pardus’tan çok memnunum KDE sever bir insan olarak ayarları yapabilirsem Pardus’ta devam edeceğim. Bu görünümü değiştirme imkanım var mı?

Saygılar.

Hocam bu problemi bir KDE kullanıcısı olarak ben de yaşıyorum. Sanırım XFCE ortamında yüklenmiş harici uygulamalar KDE ortamında bu şekilde görüntüleniyor. Ben bu problemi yaşadığım uygulamaları kaldırıp dışardan .deb paketi indirerek kurdum. Sorunum düzeldi. Hatta LibreOffice’i yükledim Colibre simge seti ile birlikte geldi çok daha hoş oldu.

Tabi muhakkak başka bir çözümü vardır. Çünkü böyle tek tek bütün programlarla uğraşmak zahmetli olacağa benziyor.

1 Beğeni

colibre ile gelme sebebi libreoffice yüklemeniz değil, pardus settings paketinin libre için o simge setini varsayılan hale getirmesi.

1 Beğeni

Bu temayı nasıl değitirebiliriz.

Hocam LibreOffice ayarlarından Colibre’yi ben etkinleştirdim. Anlatmak istediğim depodaki ve yüklü gelen LibreOffice’de görünüm seçeneklerinde Colibre simge seti yoktu. Paketi LibreOffice sitesinden indirip kurduğumda Colibre de simge seçeneklerindeydi, ben de etkinleştirdim.

Ben sanırım sizin XFCE varsayılan kullandığınızı farzetmişim, (depoda yüklü gelen librede görünüm seçeneklerinde var colibre bu arada, libreoffice i depodan kullanmanız daha sağlıklı olucaktır.) anlatmak istediğim şu idi.

Selamlar.

1 Beğeni

Gözümden kaçmış olabilir hocam.

Bu arada bu durum konusunda fikirlerinizi, çözümlerinizi bekliyoruz. Saygılar.

Qt application ları bir environment variable istiyor düzgün gözükmek için, bunuda session başladığında yapmanız lazım geçici bir çözüm önerebilirim sadece:

.profile dosyanıza şunu ekleyin:

export QT_STYLE_OVERRIDE=gtk

Not: kesin çözüm değildir. Pardus KDE desteği için çalışmalar var inşallah sabırlı olun.

2 Beğeni

Eyvallah hocam. Bekliyoruz KDE’yi. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Teşekkürler Yunusemre Şentürk! KDE resmi olarak desteklendiğinde Pardus kullandığım ana işletim sistemi olacak inşallah. Allah yardımcınız olsun dört gözle bekliyoruz!

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.