Laptop Dvd Rom Yerine Harddisk Takarken Yaşanabilecek Sorunlar

Selamün Aleykum arkadaşlar birkaç hafta önce kworker hatası başlığı ile bir başlık açmış ve laptop dvd rom yerine ikinci harddiski bağladıktan sonra sistemimde işlemcinin gereksiz yere çalıştığından bahsetmiştim çözüm önerisi olarak da tüm sistemi baştan formatlamam gerektiği konusunda bildirim almıştım. Çözüm önerisini denediğimde ise sorunun maalesef devam ettiğini gördüm ve biraz daha detaylı araştırma yapınca sorunun kaynağının satın aldığım hdd caddy den (harddsik dönüştürücü kutu) kaynaklandığını fark ettim. Hdd caddy laptobum ile uyumlu olmadığı için sistem hangi diskin master hangi diskin slave oladuğunu sürekli olarak anlamaya çalışıyor ve arka planda gereksiz yere işlemciyi yoruyordu.

Çözüm: laptop marka ve modellerine göre uyumluluk modu olan daha kaliteli bir HDD caddy satın almak oldu belki reklam gibi olacak ama DARK Storex x.trax modeli Hdd caddy üzerinde iki adet switch anahtar var bu anahtarların mod ayarları şöyle

AC : HP marka laptoplar
AD: Sony marka laptoplar
BC: Dell ve diğer markalar
BD: IBM & Apple

sorun hem linux da hemde windows da ortak kaltesiz mod ayarı olmayan çinden veya yurt içinden alınmış basit HDD Caddy alırsanız büyük bir ihtimal ile bu sorunu yaşayacaksınız başkalarıda bu sorunları yaşamasın diye paylaşımı gerekli gördüm teşekkür ederim.

4 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.