Linux ve Nvidia Hakkında

Linux Dağıtımlarda Nvidia Driver Sorunsalı Gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

Bu konuda anlatılan ve sorulanların önemli olduğunu düşünüyorum ancak hiç yanıt gelmemiş. Bunda yazının fazla uzun olmasının çokça payı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple sadece soruları aktaracağım:

1. Diğer dağıtımlarda yer almayan Nvidia’yı otomatik yükleme, ayarları otomatik yapma ve Nvidia X Server Setting yazılımında bulunan Intel-Nvidia arasında geçiş yapma özellikleri nasıl oluyor da Ubuntu’da yer alıyor?

2. Bu işlem bu kadar zor mu ki dünya çapında kullanıma sahip Manjaro bile bu özellikleri sağlayamıyor?

3. Linux dağıtımlar, neden çift ekran kartlı sistemlerde hangi kartı devreye alacağını otomatik olarak ayarlayamıyor? Çünkü bu sorundan ötürü neredeyse hiçbir dağıtımın kurulumu bile başlamıyor. İlla ki grub’a nomodeset, acpi=off, acpi=! gibi parametreler yazak zorunda kalıyoruz.

non free yazılımlar oldukları için. patent hakkı gibi vb sorunlar var.

birde kaynak kodları açık olmadığı için.

ubuntunun linuxa desteği gönüllü değil mecburiyetten.suse gibi para kazanıyor linux serverlarından.

Cezalardan korkusu yok.ceza kesilse bile öder.hatta satın bile alır. :slight_smile:

diğerleri kullanıcıya bırakıyor bu non free yüklemeleri.

nvidia kişisel kullanımlara göz yumuyor.çünkü yazılımlardan değil sattığı cihazlardan para kazanıyor.

https://www.gnu.org/distros/free-distros.html

gnu sayfasında o meşhur linux dağıtımların hiçbirinin adı yok. :slight_smile:

2 Beğeni

Daha önce GNU’nun yayınladığı özgür olan ve olmayan işletim sistemleri listesini incelememiştim. Şimdi inceledim ve çok şaşırdım. Anladığım kadarıyla, popüler dağıtımlar arasında tek düzgünü Debian. Onu da nonfree paket depoları olduğu için “özgür değil” olarak sınıflandırmışlar. Konu hakkında pek bilgili değilim ama GNU’nun dediğine göre, çoğu dağıtım Linux çekirdeğine özgür olmayan kütüphane ve firmware ekliyormuş.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.