[Nasıl] Flatpak Aracını Yükleme

Merhaba Arkadaşlar:
Pardus Team gecenlerde Flatpak depolarını Güncelediler(Flatpak 0.1.89 —> Flatpak 1.2.3)
Bu cok iyi oldu icersinde bircok güvenliği ile geldi:

Flatpak Aracı Nasıl yüklenir:

1. sudo apt install flatpak
  2. flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
  3. Bilgisayarı yeniden başlat (reboot)
10 Beğeni

Tanju hocam bir ricam olacak. Flatpak ve Snap ile ilgili bir sürü yazınız var, sayenizde birşeyler daha duyup öğrenmiş oluyorum. Bu container uygulamalarını sizden duyduktan sonra Google dan araştırdım fakat tam anlamıyla kavradığımı iddia edemem. Container’a neden ihtiyaç duyuyoruz? Yazılım container olmadan kurulmadığı için mi? Yoksa yazılımları yönetme güncelleme vs daha kolay olduğu için mi? Biraz açıklarsanız sevinirim.

1 Beğeni

Sinan hocam linux ilk yapılmaya başlandığında Linus Torvalds dünyaya bir email yolladı bir cok olay odu ben kesitirmeden anlatacğım, insanlardan yarımdım istedi insanlar emailine cevap verip onuna yardım etmeye başladılar ve bir cok insan gönülü olarak uygulama, kütüphane ve bir cok kod yazmaya başladılar ama bir sıkıntı aolmaya başladı insanlar bağımsız yazdıkları icin paketlerde cakışmalar olamya başladı, bunu düzeltmek icin bir cok düzenleme yaptılar kısmen düzeldi ama yinede sıkıntılar olmaya devam eti bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak icin container sistemini geliştirdiler her uygulama kendi kütüpahnesini kulancak böylelikle sorun oratadan kalkacak bazen linux de kücük çökmeler görüsünüz container ile bu sorunda ortadan kalkacak ve üstelik container ile son kullanıcıya daha yakın sadece yükle calıştır
Tabi buradakiler cok yüzeysel anlatım-daha fazla vakit bulursam daha iyi acıklamalar daha iyi kaynaklar sizlere sunarım.
İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

7 Beğeni

Eyvallah çok teşekkür ederim

1 Beğeni

@tanju bey

adımlarını takip ettim birşeyler yüklendi fakat uygulamayı bulamıyorum

Flatpak paketlerinin Pardus' a kurulması? - MelikSengul tarafından #6 linkini inceleyiniz.

1 Beğeni

zafhur bey flatpak aracı bir yükleme programıdır kendi depolarından bir uygulama yüklemek icin aracı olarak kullanılır yani ara yüzü yoktur. terminal ara yüzünde çalışır örneğin
flatpak --help terminalde bununu yazarsınız size kısa bir bilgi verir.

1 Beğeni

@kaan ve @tanju beyler alakanız için teşekkür ederim.
Şuan konu daha netleşti benim için.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.