Oneri pardusu işlenişi hakkinda

Pardusu inceledim hesap makinesi olsun güvenlik olsun ama ben bir öneride bulunmak istiyorum. bu Milli yazılım Türkiye’nin gururu diye pardusu indirdim inceledim ama kullanimi zor yok terminal aç yok uçbirim aç gibi seyler kafamı karıştırıyor Yani demek istediğim Bizim Milletimiz Windows a alışmış setuplu dosyalar kurmaya vs Pardusuda Aynı şekilde dizayn edilse bu uçbirim açma gibi şeyler ortadan kalksa belki ileride kullanımı %30 bile artar. Yoksa yapılması imkansız mı ?
Not:Pardus bu yazıda kotulenmemistir.Sadece karışık olduğundan bahşedilmistir.Yoksa Türkiye yapımı şeyin kotulenmesi bize yakismaz

1- Alışkanlıkları değiştirmek ve ön yargıları kırmak zaman ister çok değil 5 ay inatla sabırla Pardus kullanırsanız birçok konuyu anladığınızı ve çözdüğünüzü göreceksiniz.

2- İşletim sistemlerini birbiri ile kıyaslamak ve benzetmeye çalışmak yanlış olur. Bütün işletim sistemleri genel olarak temelde aynı işlemleri yapar ama yöntemi farklıdır. Örneğin siz Windows’tan sonra MacOS kullansanız da zorlanacaksınız o da windows gibi değildir ! Cep telefonunda Android den IOS a geçerkende zorlanacaksınız çünkü temelde aynı işleri yaparlar ama çalışma prensipleri farklıdır.

Bence Pardus’u kullanırken Windows gibi ya da başka bir işletim sistemi gibi çalışmasını istemek ya da düşünmek yerine Pardus’un çalışma prensibini ya da Çalışma Mantığını öğrenerek kullanmaya çalışırsanız sabırla daha çabuk öğrenirsiniz. öğrendiğinizde ise aslında o kadar da zor ve karışık olmadığını göreceğinizden eminim. :slight_smile:

3 Beğeni

Mobil cihazlara da setup ile kurulum yapmıyoruz. Windows’a da pek benzemiyorlar ama kullanımı gayet yaygın.

Ayrıca Pardus üzerine .deb uzantılı paketleri indirip de kolayca kurabiliyoruz. Keza son kullanıcı için geliştirilen Pardus Mağaza var.

2 Beğeni

Android linux sürümüdür bir nevi orada haklısınızda Android’de setuplu gibi kurulan apklar var Google Play’de Store var Pardusta bunlar yok varsada ben kesfedemedim

1 - play store benzeyen Pardus mağaza var ve geliştirillmeyede devam ediliyor yakında mağazada olan uygulama sayısı artacak .
2- synaptic paket yöneticisi var içinde binlerce program var
3- sudo apt-get install “programadi” ile program yükleyebilirsiniz
4- Gdebi programını Pardus mağazadan kurup *.deb uzantılı dosyaları direk windows da olduğu gibi tıklayarak kurabilir siniz

Gördüğünüz gibi program kurmak için seçenek ve alternatif Windows ve android den daha fazla .

İyide ben bunların hepsini nasıl öğreneyim diyebilirsiniz forumda 1 saatlik bir araştırma ile hepsini çok rahat öğrenip kullanabilirsiniz .

1 Beğeni

Ben bir gdebi nasıl kurulur youtubedan izleyeyeyim synaptic nasıl kullanılır onada bir bakayım belki anlarım
Birde trojanlar linuxda kesinlikle çalışmaz değil mi endiselerim var önceki Windows yüklü bilgisayarıma bulasmisti bilgisayarı felç etmişti linuxda böyle bir durum olmaz degilmi

İzlemenize gerek yok Pardus Mağaza açıp gdebi aratıp kurunuz.

Synaptic ile ilgili bilgi.

Clamav Antivirüs programını Synapticten kurabilirsiniz. Clamav ile ilgili bilgi.

1 Beğeni

Neyse ben bı ugrasayim şu pardusla yada ben Chrome un Windows 7 sürümünü indirsem wine ile calistirabilirmiyim

Zaten Gdebi yada alternatifi bir deb yukleyicisinin neden varsayilan olarak gelmedigini henüz anlamış değilim :smiley:

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Pardus Mağaza’da Chromium var. Chrome’un açık kaynak hali. Kısacası hiçbir farkı yok. Kolaylıkla kurabilirsiniz. :blush:

Pardus 17.1 bı turlu yukleyemiyorum hep sonunda hata veriyor baslamiyor _ bu işaret gelip gelip gidiyor Pardus 2013 e de destek bitmiş program yuklenemiyor böyle giderse Windows kullanmaya devam edeceğim. Windowsun xp sine bile hala program desteği var pardusun 2013 ne yok orası da ayrı bir konu da. Bu hatanın çözümü ne olabilir

Sisteminiz 64 biti destekliyor mu? İso kalıp dosyasının md5 kodunu karşılaştırdınız mı? Kalıp dosyasını hangi programlar ve hangi yöntemler ile yazdırdınız? Kurulumda herhangi bir hata ile karşılaştınız mı? Güvenli modda açmayı denediniz mi?
Not: Windows desteği biteli yıllar oluyor.

1 Beğeni

32 bit olması lazım 32 bitse Pardus 17 kurulamaz mı
Not:Haklısınız sadece güncelleme almıyor yoksa Avast olsun WinRAR olsun Adobe olsun hala Xpde çalışıyor fakat update almiyor

Pardus 17 64 bitlik bir mimari üzerine kurulur. Kurmaya çalışırsanız ya da kullanırken hatalar ile karşılaşırsınız.
Not: Pardus 2013 ile gelen veya kurulan bir çok program hala çalışıyor ama onlarda güncelleme almıyor ya da bazıları halen alıyor.

32 bitmiş demekki 32 bit bilgisayari olan Yerli işletim sisteminden yararlanamiyormuş neyse sağlık olsun mecburen Windows 10 devam edeceğim

Yine bekleriz ama zaten siz Windows 3.1den bu yana aynı bilgisayarı kullanıyorsunuz, gevurun dayattığı donanım yükseltme mecburiyetinde aldırmıyorsunuz sahi. Avast çalışsın yeterki.

3 Beğeni

2009 model bilgisayarımda bile 64 bit desteği var.Pardus kullanıyorum.Bu desteğin olmaması şaşırttı.Sistem baya eski galiba.

Orta yaşlı bir netbookum var mesela (bir on senesi var https://www.asus.com/us/Laptops/Eee_PC_1005HA_Seashell/) içindeki işlemci 64 bit mimari değil. Hangi işletim sisteminin 64 bit sürümünün kurulum diskini başlatsam daha başlangıçta bilgisayar uyarı veriyor ve ilerlemenize imkan vermiyor ve yoksay seçeneği yok. Mecburen 32 bit kurmak zorundayım. Ohalde Pardus kullanamam. Tabi bunun bütün sorumlusu olarak Pardus’u ilan etmek de pek doğru değil sanırım. 32 bit sistemler eskidi ve artık birçok program-sistem ortaya çıkarken 32 bit’i düşünerek ürün çıkarmıyor. Destek vermeye devam edenler de yok değil ama Pardus’un geliştirici ekibinin sayısı veya başındaki işler iki mimaride de dağıtım çıkarmaya yeter mi o da çok önemli bir konu.

1 Beğeni

Pardus 17.3 virtual boxa kurdum baktım kurulmuyor hoşuma da gitti nasıl kullanıldığına dair video da izledim aslında güzel Pardus fakat alışmak zor onuda zamanla asarim

1 Beğeni

Linux Mint 32 bit surumleri cikarmaya devam ediyor. Onu yuklemenizi oneririm Windowstansa

1 Beğeni