Opera Tarayıcıda yaşadığım sıkıntı

Merhaba. Bu yaşadığım sıkıntıları sadece Opera tarayıcısında yaşamaktayım.

1- Resimde gözüktüğü gibi twitter da herhangi bir medyayı oynatmak istediğimde “Medya Oynatılamadı” hatası almaktayım.

2- Facebook’ta videolar oynatılıyor ama bu seferde ses gelmiyor.

Çözüm için nasıl bir yol izlemeliyim ?
Not: Operayı kendi sitesi üzerinden indirip yükledim.

İncelemeden bir şey diyemeyiz.ses karti tanıtılmış ve açık video codec dosyalari yüklü mü.

1 Beğeni

Sanırım kimsenin bu konu hakkında bilgisi yok. :slightly_smiling_face:

Öncelikle son sürümünde mi bu problemle karşılaştınız merak ettim.

Opera’nın eksiğinden kaynaklı muhtemelen; h264 veya html5 video oynatma problemi.

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra

Bu dizine libffmpeg.so dosyasını atmalısınız.

http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/o/oxide-qt/oxideqt-codecs-extra_1.21.5-0ubuntu0.16.04.1_amd64.deb

Bunu indirip, ilgili dizinde:

ar x oxideqt-codecs-extra_1.21.5-0ubuntu0.16.04.1_amd64.deb

tar xf data.tar.xz

ile çıkarın ve root haklarıyla üstte verdiğim konuma (libffmpeg.so) kopyalayın. Muhtemelen çalışır.

Ayrıca Bakınız: https://www.reddit.com/r/debian/comments/6nzncg/debian_9_how_to_make_opera_play_html_5_video/

ubuntu depolarından chromium-codecs-ffmpeg-extra paketini yüklersen opera videoları açar.

Hocam ubuntu depolarından kastınız pardus mağazası mı ?

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Dediğiniz dizine geldiğim zaman dosyalara hiçbir işlem yapamamaktayım. Sanırım root haklarını alamadığımdan dolayı. Root haklarını nasıl alıyoruz baya uğraştım ama yapamadım.
Verdiğiniz linkteki dosyayı indirdim indirdikten sonra yükle dedim yüklendi ama dediğiniz dizine mi yüklendi başka bir yere mi bilemedim, pardusa baya acemiyim :frowning:

1 Beğeni

sudo'nun yanına yazdığınız komut root olarak çalıştırır. Enter’a bastığınızda şifreniz sorulur. Yazarken şifreniz görünmez ve herhangi bir işaret vermez. Siz şifrenizi yazıp Enter’a basın.

Hocam mesela ben yukarıda arkadaşın dediği dosyayı indirdim, yine dediği dizine atacağım. Atmak için ben verdiğiniz bu kodu nereye ve nasıl yazacağım ?

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra

burada uçbiriminde aç deyip öyle mi işlem yapacağız ?

Önce açma işlemini .deb indirilen yerde (muhtemelen Downloads dizini) uçbirimi açıp, komutları girerek gerçekleştirin.

Bundan sonra yine uçbirimde şunu girin:

sudo mkdir /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra

root parolanızı girin. Bu, dizin yapmak içindi.

Şimdi .deb dosyasını çıkardığınız yerde (muhtemelen Downloads dizini) usr dizini olacak

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/oxide-qt/libffmpeg.so 

şu yolda dosyayı bulun. Bu dizinin içinde uçbirim açın:

sudo cp ./libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra

Bu işlem ilgili dosyayı belirttiğimiz dizine kopyalamalı.

Not: herhangi bir dizine uçbirimden ulaşmak için cd komutu kullanılır. Mesela:

cd /home/deruni/Downloads

girip, Downloads dizinime girmiş oluyorum. Artık o dizinde, uçbirim komutlarıyla işlem yapabilirim, örneğin dosya kopyala, sil, kes… yeni dizin aç, taşı vs.

1 Beğeni

http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/c/chromium-browser/chromium-codecs-ffmpeg-extra_80.0.3987.163-0ubuntu1_amd64.deb

bunu indir.

indirdiğin klasörde terminali aç.
sudo dpkg -i chromium-codecs-ffmpeg-extra_80.0.3987.163-0ubuntu1_amd64.deb komutunu çalıştırınca yüklenir.başka birşey yapmana gerek yok.

Bu paket debian ve pardus depolarında yok.

1 Beğeni

Hatta .deb uzantılı dosyayı gdebi ile de kurabilirsin.

1 Beğeni

Dediğiniz şekilde kurdum ama düzelen birşey olmadı hocam…

Hocam dediğiniz komutlarla dosyayı çıkardım.

sudo mkdir /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra

Bu kodu girince benden herhangi bir parola istemiyor. “DOsya var” diyerek hata veriyor.
.deb dosyasını çıkardığım yerde
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/oxide-qt/libffmpeg.so
bu kodu girince de erişim engellendi şeklinde hata veriyor. Sanırım root erişimi alamadığımdan dolayı.

O kod değil, libffmpeg.so dosyasının yolu.

Uçbirimi açıp, girin:

cd /home/muhammed/Resimler/usr/lib/x86_64-linux-gnu/oxide-qt

sonra bunu:

sudo cp ./libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra

root parolası ile işlemi tamamlayın.

Hocam iki koduda giriyorum ama benden parola istemiyor. Nerde yanlış yapıyorum anlayamadım. Şuanda oturum açtığım hesapta yönetici hesabı…

1 Beğeni

Uçbirim’i açıp:

su -

komutunu girince parola soruyor mu?

1 Beğeni

Eğer vermiyorsa önce uçbirimi açıp sudo passwd root komutunu girin ve bir şifre belirleyin. Şifreyi yazarken ekranda hiçbir şey gözükmeyecektir.

:warning: Uyarı!
.
Oluşturacağımız parola root (yönetici) hesabının parolası olacaktır. Şifre akılda kalıcı fakat kimse tarafından tahmin edilemeyecek bir parola seçin. Aksi taktirde bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye sokarsınız.

Sonra su komutunu kullanarak root hesabına giriş yapın. Fakat sistemde yapacağınız değişikliklere dikkat edin. Yoksa Pardus çöker ve yeniden kurmak zorunda kalabilirsiniz

1 Beğeni

Evet hocam sordu. . .