Pardus 19.0 Dağıtım Adayı ISO Kurulum İmajları

:dvd: Pardus 19.0 XFCE Dağıtım Adayı ISO Kurulum İmajı

:dvd: Pardus 19.0 GNOME Dağıtım Adayı ISO Kurulum İmajı

:bookmark_tabs: MD5SUMS

Not: Bu disk imajları kesinlikle stabil değildir, yüklenememe sorununa dahi rastlanabilir.
Eksiklerin farkındayız. Temel amaç geri dönüt toplamak değildir çünkü buradaki Test ekibimizin yaptığı işe mükerrer olmaktadır. Meraklısına ve gelişticisine ön sunum olması açısından paylaşılmaktadır.

Keyifli Kurulumlar :slight_smile:

14 Beğeni

tskler hayırlı çalışmalar ikisinide indiriyorum hemen deneyecegim…

Teşekkürler
Bu dağıtımın kernel sürümü nedir?

1 Beğeni

Kullanılan kernel 4.19.0.4

3 Beğeni

19 sürümü çıkınca update edebilecekmiyiz acaba

1 Beğeni

19 sürümü sıfırdan mı yazılıyor?

sanal makina olarak açmak için hangi programı tavsiye edersiniz. Şu anda pardus 17.5 dde ve xfce masaüstü ortamları mevcut bende DDE isosu üzerine kurdum xfceyi sonradan. Şimdiden teşekkürler yardım için. 19 için gnome arayüzlü isoyu deneyeceğim. sanal makina içerisinde.

Ahmed hocam size benim tavsiyem

boxes(Kutular)
Pardus depolarından Version: 1.1.2-5+b1 (daha stabile)
sudo apt install boxes —> terminalde
veya
Flatpak depolarından Version: 3.32.0.2 (daha yeni özelikler var)

  1. [Nasıl] Flatpak Aracını Yükleme
  2. flatpak install flathub org.gnome.Boxes —> terminalde kurulum
  3. flatpak uninstall org.gnome.Boxes —> terminalde kadırmak icin programı
  4. Menude arat ve çalıştır

Virtualbox Kurabilirsiniz:
Yeni versiyon icin:
[NASIL]Virtualbox 6.0 kurulumu
veya
bir alt versiyon icn Pardus Mağzadan kurulum yapabilisiniz.

1 Beğeni

kutuları kolayca yükledim. oluştur seçeneğine gelince sanallaştırma eklentileri sisteminizde bulunmuyor. BIOS ayarlarını kontrol edip etkinleştirebilirsiniz diye hata alıyorum. yine de oluştur sekmesine tıklayabiliyorum. ama pardus un açılış introsunda sürekli panter koşuyor ama ilerleme kaydetmiyor hiç bir şekilde. tanju hocam teşekkürler. olmadı pardus sevdalısı olarak stabili temmuzu bekleriz artık. :slight_smile:

1 Beğeni

Eski kernel için yazılmış diverler kurula biliyormu yani yeni kernel olunca eski program driver için yapılmış uygulamalar çalışıyormu geriye uyumluluk varmı

Teşekkürler Pardus çalışmasının devam ettiğinin ispatıdır.Eski Pardus da da RC sürüm adayı sürümleri yayınlanırdı.Kullanıcıların Pardus’ a ilginin devamını sağlar.Şu an indiriyorum.
elinize sağlık

PXE ile kurulumu yapılıyor mu? Ben onu bekliyorum…

1 Beğeni

Gnome masaüstülü sürümü indirip kurdum.
Güzel bir sürüm olmuş,

Karrşılaştığım bir sorun var. Onu bildirmek istiyorum.

Sadece recovery mode üzerinden pardusu çalıştırabiliyorum
Normal şekilde başlattığımda, gnome giriş ekranı geliyor. Şifremi girdikten sonra siyah bir ekran geliyor ve orda kalıyor. Fare hareket ediyor ama hiçbir şey yapamıyorum.

iyi çalışmalar

Pardus 19 Gnome kurdum ve çok beğendim. Geliştiricilerimizn ellerine sağlık. Ancak bir kaç sorun da yok değil, firefox açtıktan 1 dakika civarında geçince herşey donuyor. Reset atmak zorunda kalıyorum. Pardus İmage Writter depoda görünmüyor. Uygulamalarda müzik çalar uygulaması da yok. Tabi bunlar RC sürümden kaynaklanıyordur ama dönüt olması açısından yazmak istedim.

Hocam xfce sürümünü indirdim. Pardus çalışan seçeneğinde canlı sistem üzerinde kurulum aracı yok mu ben mi goremedim… benim wifi sorunlu, harici wifi kartı kullaniyirum… grafik arayüzü ile kur seçeneğinde wifi donanımı algilamiyor.

Canlı sistemde kurulum yoktur. Açılışta bulunan Kur seçeneği ile kurabilirsiniz.

Merhaba,
Evdeki PC’de Pardus 17 XFCE kurulu, harici wi-fi cihazını tanıtmak için kablo ile bağlanmak durumunda kalmış ve terminalden komutlar ile uğraşarak (benim için bu sorun değil ama çoğu son kullanıcı uğraşamaz) gerekli driver kurmak zorunda kalmıştım.

Oysa Manjaro’yu aynı PC’ye kurduğumda otomatik tanımıştı, sırf evde çocuklar Pardus’a aşina olsunlar, bilinçaltlarına yerleşsin Pardus diye Manjaro’yu kaldırıp Pardus kurduydum, hala da Pardus kurulu.

Benim Pardus 19’dan beklentim Manjaro’da olan geniş driver desteğinin Pardus’ta da olması. (işyerinde 4-5 tane yeni ve eski notebook var ve hepsinde Manjaro wi-fi driverlarını otomatik tanıyor) bu okadar zor mu? Manjaro bunu başarabiliyorsa Pardus neden başaramasın?

Wi-Fi kartlarının otomatik tanınması bence çoğu şeyden çok daha önemli çünkü bildiğiniz gibi bağımlılıklar sebebiyle internet olmadan Linux’da program kurmak çok zor.

5 Beğeni

Pardus 19’un Gnome çatallamasını çok beğendim. uzun zamandır ilk defa pardusu beğendim desem yeridir. Gnome çok kullanışlı bir ortam zaten. Doğru tercih umarım bu ilerleme devam eder.

3 Beğeni

hocam merhaba
xfce 19 krdum… bu ortamda gnome masaüstü kurup bakabilir miyim 19 gnome nasılmışdiye yoksa gnome sürümünü ayrıca indirip kurmam mı gerekiyor

Terminalden aşağıdaki komutları çalıştırıp deneyebilirsiniz.

sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt install gdm3 gnome*

Kulum sırasında tanımlı arayüzü lightdm olarak seçerek devam edin. Yeniden başlatmada sağ üst köşeden gnome arayüzünü seçerek giriş yapın.

2 Beğeni