Pardus 19.1 gpt ssd hardisk aldılamama sorunu

milli eğitimin pardusa göçe karar vermesiyle okulları aldı bir telaş. acer aspire 3 i3 256 gb ssd freedos laptop aldık okula ama bir türlü süleymanpaşa ilçesinin yayımladığı paket pardus 19 u kuramadık. 10 yıllık laptopta sorunsuz kuruldu ama kablosuz hatası verdi ve düzelmiyor. yeni laptop uefi ssd gpt ama pardus mbr. 3 gündür geceli gündüzlü ne yaptıysam pardusu kuramadım.
pardus seminerine gelen temsilci anlatırken herşey çok kolaydı ama pratikte öyle değil.
rufusta gpt olarak iso yu usb ye yazdırdım, açılışta herşey normal bios güvenliği disable, first boot usb herşey süper
kurulum başlıyor, cd rom algılama hala çözülememiş hadi flashı çıkarıp taktık Türk mantığı atladık o kısmıda, ağ donanımını algılamıyor hadi ağ ayarlarını sonra yap dedik,
disk algılamaya geldi bizim laptopta disk yok, sadece kurulum yaptığım usb yi görüyor.
diski win10 da böldüm olmadı, bir kısmını ntfs bir kısmını fat32 yaptım olmadı, 3 e böldüm ntfs, fat32 ve formatlanmamış alan olarak bıraktım olmadı.
cmd den dos u açıp gpt olan bölümü mbr yaptım olmadı. siteden pardus 19.1 i indirdim hem gpt hem mbr olarak usbye yazdım olmadı, hem iso hem dd olarak yazdırdım yine olmadı.
forumlarda yazan sanırım herşeyi yaptım, test disk indirip bölümleri formatladım, gpt bölüme mbr kodu yazdırdım olmadı.
tek çözüm laptopu ilçe mem’e bırakıp biz pardusa göç edemedik hadi siz deneyin demek kaldı.

laptopun tam marka model seri herşeyini yazayım çözüm varsa Allah aşkına cevap verin,

acer aspire 3 A315-54K 6. nesil i3 256gb ssd uefi bios, legacy seçeneği yok biosta.

Lenovo laptopta böyle bir sorun ile karşılaşmıştık.
KURULUMDA SIKINTI YAŞANIRSA
USB belleğe Rufus ile yazdırırken ISO seçeneği değilde DD seçeneği ile yazdırmayı deneyiniz.

wifi bağlantı sorununuda aşağıdaki şekilde aştım.
sudo apt install inxi
Sisteminizi yeniden başlatınız
sudo apt remove network-manager network-manager-gnome
sudo apt install wicd
Sisteminizi yeniden başlatınız
Ekranın sağ alt kısmındaki wicd bağlantı simgesinden bağlantı ayarlarınızı kaydederek bağlanınız.

1 Beğeni

Sıkıntı zaten uefi bios olmasından kaynaklanıyor hocam. Siz kurulum yapıyorsunuz ama bios legacy olmadığı için başlatamıyor. Getirin bir bakalım Süleymanpaşa ilçesine

Şunlardan deneyebilirsiniz

Yada şurdaki uefi yolunu deneyin.

Sorunu bilgisayar öğretmeni arkadaşım çözdü sağolsun.
Rufusta iso ve dd olarak yazmayı denemiştim zaten yazı uzun olunca atlamış olabilirsiniz.
Öneri yazdığınız için teşekkür ederim.
Gelelim nasıl çözüldüğüne
Bu acer mühendisleri ya da biosunu yazan yazılımcılar sağolsun main menüsünde sata mode seçeneğini gizlemişler.
Biosa girip main menüsündeyken ctrl + s yapınca gizli sata mode ortaya çıktı.
Sata modu AHCI yapıp secure boot yine disable olacak şekilde değişiklikleri kaydet yapıp usb yi taktım yeniden başlattım.
Kurulum yine başladı ve bu sefer disk algılamayı yaptı.
Başkası karşılaşır diye sorunları yazayım yine.
Diski 2 ye bölmüştüm win10 ve pardus kullanmak için.
Sata modu AHCI yapınca win10 açılmadı, onarmaya çalıştı, onarma ekranında ms dos açıp tüm ssd yi sildim ve pardusu tekrar kurdum.
Şuan sorunsuz sadece pardus yüklü, kablosuz kablolu bağlanabiliyor.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.