Pardus da Autodesk uygulamaları kurulabilir mi?

Bilgisayar grafik dersi için gerekli veya alternatif yolu var mı?

1 Beğeni

Autodesk firmasının hangi yazılımını kullanacaksınız?Mesela,
Autocad yerine ücretsiz olan Librecad var. Autocad kadar fazla bir donanım gerektirmiyor.

Bir de Qcad var. Kurup, deneyimlerinizi yazar mısınız?

1 Beğeni

3d Max kurulacak. Grafik ve karakter tasarımı için

İndirme sayfasında Linux yazmıyorsa 3ds max 'ın alternatifi olarak Blender öğrenebilirsiniz.

Şuna da katılabilirdiniz ama yarışma durdurulmuş:

1 Beğeni

Blender bende yüklü. Ders için sordum sadece.

Hocanızla bir görüşün değilse(hoca ille de istediği programı kullan derse) Pardus yazılım merkezi 'nden WMWARE, Virtualbox veya herhangi bir Windows kurabileceğiniz sanallaştırma yazılımını kurmanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Merhaba.

Windows kullanmalısınız.

Ya da Virtualbox kurup üzerine windows kurarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Ancak virtualbox’da sürücüler de sanal olduğu için tam performans alamayabilirsiniz. Deneyin.

PlayOnLinux, Bottle gibi uygulamalarla denemek lazım. YouTube’da biraz araştırdım, Autocad’ın Web sürümü Linux üzerinde çalışıyor.

Autodesk uygulamaları ağır biraz, virtualization performansı etkileyebilir. Dual boot yapmak bir çözüm olabilir.

2 Beğeni

Eğitimcilerimiz eğitimde açık kaynak ve ücretsiz teknolojileri öğretmeleri gerektiğinin farkında değil.

Amerika’da MIT’de windows değil linux gösteriliyor. Programlama dersleri swift veya .net gibi bir firmanın kapalı ürünü değil, açık kaynak ve cross platform dillerden yapılıyor.

İşlemci dersi İntel’in x86’sı değil yine açık kaynak RISC-V üzerinden anlatılıyor.

Öğrenciyi özel bir firmanın özel ürününü öğrenmeye zorlamak okullarda olamaz. Özel kursuna gitseniz olur. Ama okullarda olmaz.

3 Beğeni

Ben üniversitede okurken hocayla ısrarla iki üç defa konuştum. Bir türlü Solid ile değil de Blender ile yapmamız gerektiğine ikna edemedim. Üniversitede hocaları da ve diğerleri de hangi programa alışıksa eğitimlerini o program ile vermeyi tercih ediyorlar sanırım. Yoksa tasarruf kapsamlarında gidipte uçuk lisans ücretleri isteyen programları önermeleri çok mânâsız ve saçma. Bugün öğrenciyiz de ücretsiz kullanıyoruz, yarın mezun olduktan sonra ücretli kullanacağız. Kamu lisans ücreti ödeyince ülke zararına oluyorda, biz bireysel olarak lisans ücreti ödediğimizde ülke zararına olmuyor mu? Elbet oluyor.

2 Beğeni