Pardus içinde virtualbox çalıştırma hatası

arkadaşlar çözümü bilen varmıdır
vbox Sürüm 6.0.4 r128413 (Qt5.7.1)
yeni sanal makina oluşturdugumda aşagıdaki hatayı alıyorum

Kernel driver not installed (rc=-1908)

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing

‘/sbin/vboxconfig’

as root.

where: suplibOsInit what: 3 VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED (-1908) - The support driver is not installed. On linux, open returned ENOENT.

The virtual machine ‘ccc’ has terminated unexpectedly during startup with exit code 1 (0x1).

NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
MachineWrap
IMachine {5047460a-265d-4538-b23e-ddba5fb84976}

pardus magazadan kurdugumda bu hatayı alıyorum
Error in /root/VirtualBox VMs/ccc/ccc.vbox (line 27) – Invalid value ‘VBOXSVGA’ in Display/@controller attribute.

/home/vbox/vbox-5.1.34/src/VBox/Main/src-server/MachineImpl.cpp[747] (nsresult Machine::i_registeredInit()).

Sonuç Kodu: NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Bileşen: MachineWrap
Arayüz: IMachine {b2547866-a0a1-4391-8b86-6952d82efaa0}

yardımlarınızı bekliyorum arkdaşlar…

Biosa giriş yapın ve VT (sanallaştırma) ayarı var ise enabled yapınız.

1 Beğeni

Adem Hocam Belki link size yardımcı olur:[NASIL]Virtualbox 6.0 kurulumu
Hata noktasında Kurulumda kernel kurmamışsınız, virtualbox da kendisine ait kernel’a gerek var.

1 Beğeni

sorunu nasıl çözdüm anlatayım aslında pek çözüm değil
pardus magazadan veya synaptic ten ( vbox 5.1 ) kurduklarımda aldığım
hatayı ve iki hafta önce sitesinden indirdiğim ( vbox 6.0 )
aldıgım hatayı
Pardus 17.3 te vermişti … güncellemeyi kapatma sebebim dosya ve klasör
copyalama ve taşıma hızı kb düşmüstü wifi baglantı sorunları yaşıyordum çevremde 3 tane wifi kullanıyorum geçişler çok yavaş oluyor ve bazen şifre tekarı istiyor şifreyi kaydetmeme rağmen.
uygulamalar yavaş açılıyor yılmadığımı söylesem dogru olur Pardusu 4 kez kurdum farklı farklı hatlardan dolayı
başka linuxlarda kullanmama rağmen live kullandıklarımda var Pardusun hızı biraz yavaş geldi
bide reset attı fanı açmadığını anladım…belki bu sorunlar bana özel kişiseldi … genede durmak yok yola devam…
Pardusu güncelledim ve tekrar vbox tertemiz kaldırardım
tekrar kurdum 5.1 de 6.0 da aynı hatayı yine verdi …
sonuç olarak tekrar vbox offical sitesinden tekrar indirdim…
6.0 ı kurdum yeni sanal makina olusturdum bekledim hata gelmedi
anlamadım neden gelmedi… sorun şimdi çözüldümü hayır sorunla birlikte sanal makinede geride kaldı yeni indirdiğim aynı vbox hata vermeden kuruldu …Herkeze Selametle…okuduğunuz için tşkler…

Hatası alındığı taktirde genellikle izlenilen yol

sudo dpkg-reconfigure virtualbox-dkms
sudo dpkg-reconfigure virtualbox
sudo modprobe vboxdrv

Secure Boot özelliğini bios dan kapatın sanallaştırmayı açın. Yükseltilmiş kernel kullanıyorsanız header ını yükleyin. Bu şekilde çalışacaktır.

2 Beğeni

Bu konu 28 gün sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.