Pardus ile telekonferans yapılabilecek program var mi

Teamlink veya zoom tarzı telekonferans yapılabilecek program var mi

Selamün Aleyküm
Jitsi’yi tavsiye ederim.

1 Beğeni

Skype da var hocam.
https://www.skype.com/tr/get-skype/

Linux DEB için indireceksiniz.

1 Beğeni

Kaç kişiye kadar görüşme yapmak mümkün

1 Beğeni

Skype’nin 50 kişiye kadar grup görüntülü görüşme desteği varmış.

1 Beğeni

Jitsi de kaç kişiye kadar

1 Beğeni

Jitsi sınırsızmış.
“Sınırsız kullanıcı: kullanıcı veya konferans katılımcılarının sayısı üzerinde hiçbir yapay kısıtlama yoktur. Sunucu güç ve bant genişliği sadece sınırlayıcı faktörlerdir.”
Böyle denmiş.

Ayrıca, bahsettiğiniz Zoom da Pardus’a indirilebilir. Zoom 100 kişiye kadar destekliyor.

1 Beğeni

Teşekkür ederim deneyecegim

2 Beğeni

Zoom paketini inidirip kurmaya çalıştım lakin hata verdi destek olurmusunuz.

abdulkadirongun@mypardus:~/İndirilenler$ sudo dpkg -i zoom_amd64.deb
[sudo] password for abdulkadirongun:
Daha önce seçili olmayan zoom paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor … 305239 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: zoom_amd64.deb …
Paket açılıyor: zoom (3.5.374815.0324) …
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden zoom paketi yapılandırılamıyor:
zoom şuna bağımlı: libxcb-xtest0, ama:
‘libxcb-xtest0’ paketi kurulu değil.
zoom şuna bağımlı: ibus, ama:
‘ibus’ paketi kurulu değil.

dpkg: zoom paketi işlenirken sorun yaşandı (–install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.23-1) …
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.60) …
Tetikleyiciler işleniyor: shared-mime-info (1.8-1+deb9u1) …
Unknown media type in type ‘all/all’
Unknown media type in type ‘all/allfiles’
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
zoom
abdulkadirongun@mypardus:~/İndirilenler$

1 Beğeni

Selamün Alekyüm
sudo apt -f install komutunu çalıştırabilir misiniz acaba?

2 Beğeni

Kemal Bey teşekkür ederim. Sorun çözüldü. Şu anda Zoom ile video konferans yapılabiliyor. Milli eğitimde ve özel okullarda genelde zoom ile etkileşimli ders yapılmaya çalışılıyor.40 dk ya kadar ücretsiz sonrasında lisans almak gerekiyor. Pardus ekibinden de bu konuda yerli ve milli bir uygulama bekliyoruz (Etkileşimli sınıf uygulaması). Durumlarını biliyorum. Allah onların da yardımcısı olsun. Ama mücadeleye devam. Pes etmemek lazım. İlerleyen yıllarda pardus hakettiği yere gelecek inşallah.

2 Beğeni

Jitsi Meet programını yükledim.
Ekran paylaşdediğimde tarayıcının sekmelerini seçtiriyor. Bilgisayar ekranını paylaş kısmını göremedim. Acaba ben mi göremedim bilemedim. :relaxed:

Sanırım eğitim için EBA üzerinden verilebilecekmiş. Canlı sınıflar oluşturulmuş.
EBA üzerinde var diyebilirz.

Maalesef Firefox ile tam uyumlu değil. Bu tarz sıkıntılar olabiliyor.
Rahat kullanım için chromium’u yüklemenizi tavsiye ederim.

Pardus Mağaza’da da var artık. Yeğenim sorunsuz kullanıyor.

Jami, LinPhone ve Skype hem Pardus’ta hem windowsta kurulabilen programlar. Skypeyi yeğenim Pardus’ta kullanıyor, sorunsuz kullanıyor. Diğerlerini kurup çalıştırmadım ama Jami synapticteki resimlerde güzel görünüyor.

Sağ tuş “Pardus Paket Kurucu ile Aç” seçeneğine tıklayarak kurarsanız tüm bağımlılıklarla birlikte kuracaktır. Adı geçmişken bu seçeneği Pardus Mağazaya ekleyenlerden Allah razı olsun. Genel kullanıcıları komut satırı ekranından kurtardılar.

ZOOM pakett programı var

Sözcü Gazetesi Eğitim Yazarı Sultan UÇAR’IN haberine göre1 milyon öğretmen maaş hesabı boşaltılma riskinde işte o haber

MEB uzaktan eğitimi EBA’yla vermeye çalışsa da, bazı okul müdürlerinin öğretmenleri ders vermeye zorlaması sonucu kullandıkları Zoom adlı online video konferans programı büyük bir tehlikeyle yüz yüze bırakıyor. Müdürler, öğretmenleri sistemi ücretsiz diye teşvik etse de, Zoom Meeting adlı programa bağlanan bazı öğretmenlerin maaşlarından bir anda 58.5 dolar kesinti yapılmaya başlandı. Öğretmenler önce yurt dışından ve dolar kuruyla yapılan kesintinin sebebini ve kaynağını anlamadı. Bakan Ziya Selçuk, 81 il müdürünü bu sabah konuyla ilgili acil online toplantıya çağırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ısrarla EBA’yı tavsiye etse de yurt genelinde çok sayıda il, ilçe ve okul müdürü öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkanı sağlayan programlara yönlendiriyor.

Bu programlardan biri de Zoom Meeting. Ancak geçtiğimiz hafta cinsel içerikli, ırkçı nefret söylemi içeren mesajlar bir anda sosyal medyada yayılan ve hacklenen şirket hakkında New York Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

ÖĞRETMENLERDEN 58.5 DOLAR KESİLDİ

Türkiye genelinde binlerce öğretmen, yöneticilerinin ve okul idarelerinin canlı ders baskısı nedeniyle Zoom programına girme konusunda yönlendirmesiyle söz konusu programı kullanmaya başladı.

https://www.mebpersonel.com/m/meb-personeli/1-milyon-ogretmen-maas-hesabi-bosaltilma-riskinde-h239237.html

2 Beğeni

Açık kaynak alternatiflerine göre en beğendiğim uygulama:

1 Beğeni