Pardus Kurulum Sorunu hk

Bu ekrana geldiğimde klavye ve maus hareketsiz işlevsiz kalıyor yardımlarınızı bekliyorum.

resim

mouse u kullanmadan,yukarı-aşağı tuşlarıyla ve enter yaparak deneyebilir misiniz?

Klavye de işlevsiz bi önceki dil ekranında Türkçeyi aeçip ilerledim ancak bu ekrana gelince maus un ve klavyenin ışıkları söndü hiç bi tuş çalışmadı

Pardusu yeniden indirip kurmayi deneyin.
Ya da MD5 degerini kontrol edin.

bilgisayarınızın donanımı hakkında bilgi verebilirseniz,
problemin ne olduğu hakkında fikir yürütülebilir,
aslında kurulum, resimde gösterdiğiniz yere kadar geldi ise,
pek bir sorun olmaması gerekir,
kurulumda biraz beklemek-acele etmemek,
problemi " çözebilir.

Flash dan da denedim dvd dende denedim sürekli bi hata alıyorum. Harddiskimi komple formatladım sorun win10 olduğu içinmidir acaba diye ancak yine olmadı. Vallahi aklım almadıyarımlarınızı bekliyorum. Bu arada 19.2 sürümünde klavye maus çalışmıyor diye 19 sürümünü kurmaya çalıştım bunda klavye maus sorunsuz ancak bu problemleri alıyorum.

resim resim resim

Şuanda laptop bilgisayarıma kuruyorum ancak aynı cd ile masaüstünde bu hataları alıyorum

Merhaba, indirdiğiniz isoyu md5 kontrolü yapın. İsoyu flash belleğe rufus ile dd modunda yazdırın. ayrıca bios ayarlarınızı şu şekilde yapın;

sata mode > AHCI
legacy -> enable
launch csm -> enable
uefi -> disable
fastboot -> disable
secure boot -> disable

Cd okuyucunun kalitesi de etkileyebiliyor. En sagliklisi USB ile kurulum.

B450 AURUS PRO ana kart aldım daha yeni Sistemi DDR4 yaptım yani işlemci ryzen 3

Win7 yi kurup sonra silip pardus u kurayım dedim ancak win7 yi kurarkende klavye ve maus çalışmadı aynı pardus 19.2 deki gibi

Bios güncellemesi bile yaptım ama hala bi sonuç yok , Bileşenleri yüklüyor diyor sonra algılanmadı vs vs resimlerde göründüğü gibi

Merhaba md5 kontrolünü yaptım ve dvd ye sistemi çektim. Bios ayarlarını secure boot → disable bu hariç yaptım bulamadım çünkü onu ve sonuç yine

resim

Pw ile md5 ini kontrol ettiğim pardus 19.0 sürümünü flash diske kaydettim ancak yine böyle bi hata aldım cd ile ilerlemedim ki neden bu hatayı aldım anlamadım. Ne yaparsam yapayım hatalar değişmiyor. Birde yazının onay süreci çok uzun sizdende anında aksiyon alamıyorum yazdıklarıma.

resim

USB yada cd hatalar ortak bütün sürümleri usb ve cd ile denedim ancak sorunlar aynı, mesajlarım onaylanırsa hangi hatalarla karşılaştığımı göreceksiniz

özel bir durum var " gibi görünüyor ",
bir başka linux dağıtımı ile bu bilgisayarınıza,
Linux işletim sistemi yüklemeyi denemek faydalı olabilir,
ayni hatalar gözlemlenirse, hatayı bulmak için,
düşünce üretilebilir.

buradan ; ( Linux Kullanicilari Dernegi satırından )
Linux Mint Mate yi DVD den kurun - deneyin .

http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/19.3/linuxmint-19.3-mate-64bit.iso

Driver ve donanım ile ilgili bir problem olabilir, klavye ve fareyi takmadan kurulumu çalıştırıp, sonrasında kurulumda ilerlemek için sadece fareyi USB 2.0 (siyah renkli USB portu) girişine bağlayıp deneyebilir misiniz? aynı hatayı verirse farklı bir port ile ve elinizde varsa farklı bir fare ile deneyebilir misiniz?

mümkünse harici diğer donanımları da (Harddisk, CD/DVD sürücü, ethernet/wireless kartı, varsa PCI/e kartları vb…) söküp o şekilde çalıştırın, bu sayede bu donanımlardan kaynaklı bir sorun olup olmadığını görebiliriz.

1 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum donanımsal demeseniz hayatta çözemezdim. Enteresan dır ki dvd rw söktüm flashtan yüklemeye çalıştım cd rom hatası verdi ancak ben daha dün win10 kurdum bilgisayarıma sorun olmadı . Çözümü söyle buldum sayenizde dvd rw devre dışı bıraktım harici bi dvd rw vardı bende onu taktım sorunsuz kurulum gerçekleştirdi. Tekrar teşekkür ediyorum.

1 Beğeni

Merhaba yine ben, benim sorunum devam ediyor anlamadığım bi sebepten ötürü ,sorun yaşadığım ekranları geçtim ama sonrasında başka bi hatayla karşılaştım ve bir sonraki denemelerim de kurulum ekranına bile gelemedim.
resim

4 tane ayrı versiyonlu pardus usb den yüklemeye çalıştım 3 tane cd den yüklemeye çalıştım ama yine olmadı çoğu zaman yukardaki hatayı aldım çoğu zamanda dos ekranından bu ekrana gelemedim.
İyiden iyiye inada bindi gece 3 e kadar uğraştım ama sonuç yok.
Cd den çalıştırmayı demedim pardus ekranı hatasız geldi ancak bu kezde klavye maus çalışmıyor. Delirecem gerçekten daha yeni topladım ddr4 olsun diye benim eski pc ile sorun yaşamadan yüklüyordum ubuntu olsun Pardus olsun ancak bu sistemde

Ryzen 5 1600 af işlemci
B450 AORUS PRO Ana kart ve 16 gb ram aldım. Aldıktan sonra sadece win10 u kurdum.

Anakart özelliklerinde win10 ve win7 yükleyebilirsiniz yazıyor ancak.

(* İşletim Sistemi

1. Windows 10 64-bit desteği
  2. Windows 7 64-bit desteği
    • Windows 7 64-bit’i desteklemek için bir AMD Pinnacle Ridge & Summit Ridge CPU kurmalısınız.
    • Lütfen Windows 7 yüklemeden önce “Windows USB Yükleme Araçlarını” GIGABYTE’ ın web sitesinden indirin ve yükleyin.)

Bu win7 için yüklenmesi gereken şeylerden dolayıda pardusu kuramıyor olabilir miyim acaba. Tekrar yardımlarınızı bekliyorum.

1- md5 kontrolü yapınız Md5 Kontrolü nasıl yapılır?
2- https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.12/rufus-2.12p.exe linkinde bulunan program ile kalıp dosyasını yazdırın. Önce usb belleğinizi takın. Programı açın. Usb bellek otomatik olarak tanıyacaktır. Disk resimli butona basın ve kalıp dosyasını seçin. Küçük açılan kutudan dd yansı modunu seçin ve Başlat butonuna basın.
3- Windows kurulu ise windowsu açarak SHIFT tuşuna basılı tutarak kapatın.
4- Ethernet kablosu takılı ise çıkartın.
5- Bilgisayarı usb bellek ile açın ve listedeki KUR seçeneğini seçerek kuruluma başlayın.
Dikkat: Grafik ile kur değil.

1 Beğeni

Teşekkürler eve gider gitmez deniyeceğim umarım bu kez işe yarar.

Merhaba, Öncelikle söylediğiniz herşeyi yaptım ancak sonuç değişmedi yine farklı farklı hatalarla karşılaştım.

Bu sekmelerin hepsinde çalıştırmayı denedim belki 100 den fazla reset attım pc ye denemek için 5 ayrı sürümü kurdum ancak sonuç değişmedi.

Bi versiyonda klavye çalışmadı başka versiyonlarda ise kurulum ekranına kadar geldim ancak yine kurulum başarısız diyen hata verdi.

Aldığım Hatalar
lifebox

Bir hataları aldıktan sonra reset atıp aldığım hatanın bir sekme ilerisine gittiğimde oldu çokça.
Bukadar aç kapada bilgisayarı bozmaktan korkuyorum ama sorunu çözemediğim içinde peşini bırakmak istemiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Resimlerde cdrom hatası aldığınız gözüküyor. dd yansı modunda yazdırdığınıza emin misiniz?

Evet dd modunda yazdırdım flash diski kur diyerek devam ettim ilk denediğimde kurulum sekmesine kadar geldi ancak orada yarım saate kadar takılı kaldı sonraki denemelerimde ise pek farklı sonuç alamadım kurulum ekranına gelmeden hatalarla karşılaştım.

Önceki mesajımda bulunan maddeleri tek tek uyguladıysanız eğer donanımda bir sorun olabilir. Diğer mesajlarınızı okudum. Sadece windows 10 ve windows 7 yüklenebileceğini yazmışsınız.