Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

bu uygulamayı sevdim tavsiyeniz için teşekkürler.

1 Beğeni

MX iDevice Mounter
Kaynak kodunun adresini tam bulamadım.
Bi bunu bulabildim ancak

Flatpak desteği isteyenler el kaldırsın :slight_smile:

• Evet gelsin
  • Yok şöyle iyiyiz
  • Fikrim yok, maintainer daha iyi bilir :slight_smile:

0 oylayanlar

2 Beğeni

Arkadaşlar flatpak desteğini gelmesi bence daha iyi yani

1. Daha kararlı sürüm isterseniz pardusun kendi depoları, daha güncel sürümler istersenizde flatpak depolarnı kullananiliriz
  2. Ayrıca böylelikle daha alternatif depolar mevcut olur
  3. Üstelik bağımlılık sorunuylada uğraşmasınız(örn: bağımlık yapılandırlamadı gibi…)
  4. Flatpak depoları günden güne gelişiyor.
  5. Pardus depolarında olmayan bir cok uygulamada bulunur.
1 Beğeni

Hocam sıradan bir kullanıcı olarak gelsin isterim. En nihayetinde ek bir özellik, Pardus’ta bu da var dedirtir. Ama güvenlik, stabilizasyon gibi faktörleri inceleyebilecek bir teknik donanıma sahip değilim. Bu konuları gözardı etmeyeceğinize eminim tabi. O yüzden sizin gibi geliştirici arkadaşların görüşü çok önemli benim gibiler için.

3 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkürler, fikrim yok seçeneğini işaretlemiştim. Yazdıklarınızı okuyunca gelmesi taraftarı oldum, yalnız katılım çok az daha 15 kişi oy kullanmış. Ayrıca emeği geçenlerin elleri dert görmesin, ellerine sağlık.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm Üstad
Flatpak mantığı itibariyle güzel lâkin güvenlik, kararlılık ve başarım(performans) noktasında öz depodaki yazılımlar gibi olmuyor.
Güvenlik, kararlılık ve başarım noktasında sorun olmayacaksa her yazılım tecrid edilmiş şekilde çalışabilme gibi varsayılanda açık bir özellikle gelebilirse iyi olur. Çünkü bilişim sistemlerindeki en zayıf halka insan etkenidir. Tecrid(sandbox) gibi bir yapı ile gelme imkânı var mı?

1 Beğeni

kemal hocam container sistemlerde sadece bir uygulama gömerseniz performansda en ufak düşüş görmesiniz lakin birden fazla uygulama gömerseniz performans düşüşerleri görürsünüz bir nevzi sanal makineye doğru yöneliş olur.
flatpaklerde sandbox sistemi var:Sandbox Permissions — Flatpak documentation
Dinamik izinler adı video izlemenizi tavsiye ederim: 2017 Portals, dynamic permissions in Flatpak - YouTube

Evet evet evet :smiley:

https://dstore-appstore.deepin.cn/china/category/system/deepin-repair-tools
https://dstore-appstore.deepin.cn/china/category/system/deepin-graphics-driver-manager

Deepin-appstore’da yer alan bu ve bunun gibi uygulamaların pardusa entegre edilmesi için bir çalışma var mı? Milli bir işletim sistemi kullanmak adına Pardus’u severek kullanıyorum ve kullanmaya da devam edeceğim. Ancak bazı eksikler var. Mesela Pardus işletim sistemini kullandığımdan beri ekran kartı ile ilgili sorunu bir türlü aşamadım. Dizüstü bilgisayarımda İntel ve Nvidia ekran kartı var,windowsta bunları sıkıntısız kullanabiliyorken, Pardus işletim sistemini kullandığımdan beri tam anlamıyla kullanamıyorum, bilgisayarda donmalar oluyor. Deepin mağazasında ekran kartı sürücü ve onarma programları var. Bunun dışında daha geniş yelpazede programlar var. Böyle bir çalışma varsa ve zamanla Pardus Mağaza’ya entegre edilecekse çok faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler.

5 Beğeni

Opera tarayıcısı Pardus Mağaza’ya eklenebilirse güzel olur bence :slight_smile:

2 Beğeni

Konuyu Pardus Mağazaya taşımışzınız. Yani ilerleyen zamanlarda bahsettiğim programların pardus mağazaya ekleneceği anlamına mı geliyor. Ne anlamalıyım ben şimdi bu yaptığınızdan? Konuyu taşırken ; Evet böyle bir çalışmamız var, ilerleyen zamanlarda mağazaya eklenecek." veya aksi yönde bir cevap verilseydi, size tekrar cevap yazıp, sizi meşgul etmemiş olurdum. Teşekkürler.

Bu konuda olmasını daha uygun gördük.

1 Beğeni

Tamam konuyu taşımanıza birşey demiyorum. Zaten konuyu açarken yakın gördüğüm bir bölüm seçtim. Buraya taşımanız daha isabetli olmuş. Ancak henüz benim soruma cevap vermediniz :smile: Bahsettiğim programlar entegre edilecek mi? Biz de ekran kartı sorununu tam anlamıyla aşacak mıyız? (İntel+Nvidia)

3 Beğeni

Arkadaş güzel konuya değinmiş, nvidia kurulumu çok sıkıntı sistem her şekilde çöküyor. Artık nvidia kurmakla uğraşacak vakit bulamıyorum. Bunu daha basit hale getirebilse çok güzel olacak.

4 Beğeni

Herkese Merhaba,
Pardus magazadan Synaptic Paket yöneticisi kaldırıldı mı? 17.4 DDE versiyon yükledim.Magazda yok

Bende kaldırılmamış gözüküyor, mağazanın kendisi güncel olmayabilir.

sudo apt update && sudo apt dist-upgrade -y

Mağaza içeriği ile ilgili görüşlerinizi, içerik ve mağaza sunucu yöneticisi olan @fatihaltun bey’ e iletebilirsiniz.

1 Beğeni

Sizin bir cevabınız yok mu Yunus Emre Bey?

1 Beğeni

Yunusemre Bey yardımlarınız için teşekkürler.Çözüm oldu

Bu konuda size katılıyorum bende ekran kartı driverinı yükleyemedim her denemem de tty1 ekranında kaldım bir daha da denemeye cesaret edemedim bu sorunu çözülmesi lazım.