Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

Önerileri buradan mı yapmalıyız bilmiyorum ama sanırım uygulamaların dataları ve güncellemeleri için Appstream kullanmak yerine manuel yapıyorsun. Gnome Yazılımlar, Plasma Discover, elementary OS’in AppCenter’ı gibi uygulamaları eklemek ve güncellemek için appstream kullanabilirsin. Hem uygulama sayısı artar hem de tek tek uğraşmamış olursun.

Github’da issue açabilirsiniz.

Büyük ekranlarda yoğunluk artırılabilir. 3 tanesi sütun ile kocaman gözüküyor uygulamalar.

Bunu daha önce bir kaç kişi belirttik. Yeni eklenecek uygulamalar ile dediğiniz gibi 4’lü layout’a felan geçebilir.

Camorama ile de fotoğraf çekilebiliyor. Yerel dosya ayarı düzgün yapılmalı. Hatta ayna efekti falan da var fakat dediğiniz gibi, biraz kullanışsız.

1 Beğeni

Cheese de fotoraf da çekilebiliyor efekte verilebiliyor. Artı olarak video da çekilebiliyor. Videodada efek verilebiliyor bana göre her açıdan daha üstün bir program, bakmanızı tavsiye ederim.
(EK BİLGİ)

sudo apt-get install cheese

terminal üzerinden bu komut ile indire bilirsiniz.

1 Beğeni

Peynir de mağazaya geldi. Artık büyük ekranlarda daha iyi destekleniyor. tek satırda 4 kare görüntüleyebiliyoruz. “Pardus Mağaza ve İlerleme” adında açtığım konuyu hatırlıyorum da, o zamandan bu zamana… Pardus Mağaza son kullanıcı açısından Pardus’u 10 adım birden ileriye taşıdı diye düşünüyorum. Her açtığımda yeni bir uygulama görüyorum neredeyse. Mükemmel bir şey bu. Kullanım kolaylığı inanılmaz önemli bir konu. Emeği geçen herkese ve bilhassa da @Yunusemre beyefendiye çok teşekkür ediyorum bir Pardus kullanıcısı olarak. Çok memnunum açıkçası.

6 Beğeni

Son sürüm pardus mağaza’da ön belleğin yüklemesi çok zaman alıyor;bu durum düzelecek mi?Yoksa hep bu şekilde mi kalacak performansı?Belki internet kullanımı azaltılmış olabilir ama mağazaya giriş hızı düştü :confused:

ön bellek yükmesi ziyade günceleme yapıyor yani mağzada yeni eklenen bir şey varsa onun güncelenmesini yapıyor bir nevzi sudo apt update yapıyor.

1 Beğeni

Aynen öyle, hızlı açılmasını istiyorsanız ayarlardan açılış güncellemesini kapatın.

root kitleri arayabilen linux virüs tarayıcısı mağazaya eklenmiştir.

ClamTk

8 Beğeni

Nacizane bir tavsiyem olacak. Magazanin renkleri ya degismeli ya da pencerelere seffaflik falan kazandirilmali. Korsan magaza hissi yaratiyor bu temayla.

Bunları bir çok kez konuştuk. Ben hiçte korsan mağaza hissi yaşamıyorum. Hatta AppStore ve Play Store girince “eeağ kaka” diyorum. :smile:

2 Beğeni

Daha once konusulduysa da ben aklıma geleni yazip safimi belli edeyim belki değerlendirilir :slight_smile:
Githubu da Issue larla doldurdum yakında hepsinden Irrevelant>closed bekliyorum :smiley:

5 Beğeni

Merhaba @Yunusemre bey, yüklü pardus-store sürümü v3.1-beta4
Aşağıda ki durumu daha önce de söyledim ama bugün 10 dk içinde 2 kere yaptı. Ben yine 15-20 dk tekrar-tekrar denedim bu duruma düşüremedim. Yanlış hatırlamıyor isem uygulama detay sayfasındayken başka bir kategoriye tıklayınca böyle yapıyor. Uygulama tam ekrandı.
kare-atlamasi

Arama çubuğunda yazdığım metni düzeltmek istediğimde Shift+yön tuşu ile metnin istediğim kadarını seçebiliyorken, mouse ile istediğim kadarını seçemiyorum.
arama-cubugu

Tümü kategorisine tıkladığımda yada (Ana Sayfa/Ayarlar) kategorisinde iken Kategoriler sekmesine tıkladığımda 1 sn civarı bekleme yapıyor. Bu mağazadaki uygulama sayısı arttıkça daha da yükselicek gibi.

5 Beğeni

Merhaba @mamoo bey,

Bu durumu birde animasyonlar kapalı şekilde yapmaya çalışırsanız sorunu bulmuş sayılırız. Ben burda aynısını yapamıyorum.

Bu da cacheleme özelliğinden kaynaklanıyor nasıl çalıştığını anlatayım; Uygulama sayısının artacağını önceden kestirerek böyle bir tasarım yapıldı, ilk seferde gözüken uygulama sayısı (küçükken 9 büyükken 12) x 5 şeklinde ilk açılışta verilerini getiriyor yani ilk 60 uygulama tıklanır tıklanmaz render ediliyor. Aksi halde yani cachelemeden listeleme kullanıldığında her scroll ettiğinizde bahsettiğiniz takılmayı yaşarsınız. Diyelim 500 uygulama oldu 500 bölü 12 den; bayabi irrite edici donma gibi olacak :slight_smile: aslında donmuyor ön belleğe alıyor bilgisayarın gücüne bağlı olarak bekleme süresi değişiyor.

Özetle bu yaptığımız tasarımla uygulama sayısı çok artsa da çok az bir delay ile işi halletmiş bulunuyoruz.

Düzeltme:
Ek bilgi : Tabi asynchronous cache leme bu işi kökten çözecektir, bu tür optimizasyonlar bir sonraki major versiyonda gelir 0.4 ve üzeri. Unutulmaması için açıklayıcı bir şekilde github da da issue düşerseniz sevinirim.

Böyle bir özelliğe neden ihtiyaç duydunuz anlamadım ? Amaç hepsini silmekse oradaki çarpı o işe yarıyor, hayır amaç kopyalamaksa, kopyalayıp nereye yapıştıracaksınız. Amaç sebebini anlamaksa, Qt 5.7 kütüphanelerinde qml TextField default olarak keyboard inputları alıyor özellikle ok tuşlarını handle etmemesini sağlamak gereksiz yük olacaktır.

Güzel hazırlıyorsunuz tebrik ederim. Geri bildirim için teşekkürler. :sunglasses:

3 Beğeni

Mağaza da her şey mükemmel gidiyor. Ancak Linux’da ölen uygulamalar gerçekten sıkıntı. Corebird yazılımının bir Twitter istemcisi olduğunu görünce çok sevinmiştim okumadan kurdum. Meğerse twitter Ağustos 2018’de sona erdirdiği UserStream API yüzünden uygulama neredeyse boşa çıkmış. Mayıs 2018 den beri hiçbir güncelleme gelmemiş. Uygulama tweetleri gösteriyor ama videoları oynatmıyor emoji desteği yok tazeleme sistemi yok. çok yazık. Düzgün bir twitter istemcisi inanılmaz iyi olurdu Linux için.

2 Beğeni

Biz içerikleri hazırlarken eksik alanları bilemiyoruz tabiiki, bu durumuda şöyle düşünmüştük; içerik işi bittikten sonra (700 uygulamadan sonra) gereksizleri kullanılmayacak seviyede olanları geri bildirim toplayarak kaldırmak olacak. İçerik hazırlayan sistem aslında otomatik fakat biz bir çoğunu elle deniyoruz bir problem varsa ıskartaya ayırıyoruz. Ama demekki yeterli değilmiş. Sonuç olarak zamanla düzelicek.

3 Beğeni

Corebird’ü flatpak snap deoplarında görmüştüm ama şimdi yok herhalde bu yüzden UserStream API yüzünden kaldırmışlar.bence corebird’ün yerine franz uygulması daha güzel olur icersinde diğer sosyal media icerklerinde barındırıyor tabi corebird’ün yerin tutamaz ama buda güzel bir uygullama.
video:Franz App - All in one (WhatsApp, Messenger, Telegram and more) - YouTube

1 Beğeni

:slight_smile:
İhtiyacım olduğundan değil kurtulamadığım alışkanlığımdan. İşin kolayı shift+yön tuşu varken hep ilk seferde metinde düzelteceğim kısmı mouse ile seçiyorum. Sonra kendime kızıyorum niye mouse ile uğraşıyorsun işin daha kolayı(shift+yön tuşu/ctrl+yön tuşu) var diye.

ClamAV mağazaya eklemeniz de çok güzel oldu. 2-3 ay önce yüklemek istediğimde bana amuda kalkmayı öğretmişti.

4 Beğeni