Pardus MEB (DYS, Libreoffice) Hazır Otomatik Kurulum Shell Paketi

Arkadaşlar daha önce Pardus 19 meb sürümü çıkarmış orada Milli Eğitim de kullanılan programların ve DYS’nin ayarlamalarını yapmıştık. Ama güncelenen Pardus Ana Sürümlerine paralel Pardus Meb Sürümünü güncelleyememekte olduğum için tüm ayarlamaları yapan bir shell dosyası hazırladım. Kurulumu çok basit. Nasıl kurulacağını da benioku dosyasından bulabilirsiniz. Bu shell sayesinde Pardus güncellenen ana sürümleri ile Pardus Meb sürümü birleştireceksiniz. Sorularınız olursa buradan paylaşabilirsiniz.

Değişiklerin bir çoğunu kullanıcı üzerinden gerçekleşirtirdim. Sistem dosyalarına dokunmadım.
wallpaper kısmında yer alan resimleri kendinize özgü güncelleyerek, kurumunuza özgü bir hale getirebilirsiniz.

Yapılan değişiklikleri:
-Uyap editör 4.2.8yüklenmiştir.
-Meb sertifikası eklenmiştir. (Firefox için tekrar eklenmesi gerekmektedir.)
-Libreoffice zembere eklentisi eklenmiştir.
-chrome eklenmiştir.
-Oracle java ve dys kurulumları yapılmıştır.
-varsayılan resim programı shotwell ile değiştirilmiştir.

İndirme linki:

7 Beğeni

Güzel bir iş yapmışsınız.
UYAP’ta Oracle Java sorun çıkarabiliyor. UYAP’ı en iyi OpenJDK çalıştırıyor. Kullanıcılar o konuda sorun yaşabilir.
Bu yama programının kaynak kodlarını GitHub, GitLab veya AKKP gibi platformlarda -mümkünse özgür yazılım olarak- paylaşırsanız çok daha güzel ve güvenilir olur.

Burada da uyapla open jdk çalışıyor, oracle java dys için. kur.sh dosyasınıda mousepad(notdefteri) ile açarsanız kaynak verileri görebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Arşiv içerisindeki oracle-java8-jre_8u251_amd64.deb isimli paketi kendiniz mi oluşturdunuz yoksa bir depodan mı çektiniz? Eğer depodan çektiyseniz depo ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Oracle Java sürümlerini deb paketi olarak tutan bir depo arıyordum da.

Aleyküm Selam. Kendim oluşturdum.

Deb kaynak dosyalarını paylaşmanız mümkün mü acaba?

Dys Manuel Kurulumu
Java (manuel)e kurulumu yapılır.

https://java.com/tr/download/linux_manual.jsp linkinden size uygun sürümü indiriniz.

İndirdiğiniz dizinde uçbirim açıp aşağıdaki komutları uygulayınız:

sudo apt-get install java-package

make-jpkg jre-8u???-linux-x64.tar.gz

Altı çizili olarak yazılan dosya ismi örnek olarak verilmiştir, siz indirdiğiniz dosya ismini yazabilirsiniz. Deb dosyası oluşturulduğunda ismini belirten bir bildirim verilir.

2 Beğeni

https://www.oracle.com/java/technologies/javase-jdk14-downloads.html

Eyvallah sağolasın üstad.
Java 8 için gerekliydi. Güzel oldu.:blush:

@mahmutelmas06 14 için listeye ekledim. :+1:t6:

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.