Pardus xfce ve gnome

merhabalar yine ben pardus u kurcaladıkça daha yeni şeyler fark ediyorum o yüzden aklımda kalan bazı sorular oluşuyor bu yüzden sizlere danışıyorum çok fazla rahatsız ediyorsam kusura bakmayın lütfen

öncelikle ben pardus un tek masaüstü ortamı olduğunu sanıyordum sonradan kurcalayınca biraz XFCE dışında GNOME olduğunu fark ettim ben görselliğe çok önem veriyorum o yüzden size şöyle bir sorum olacak

hangi masaüstü ortamın görselliği daha iyi ve ikisi arasında görsellik dışında farklar varmı ve birde XFCE veya GNOME kuruluyken XFCE ve GNOME arası geçişler mümkün mü teşekkürler şimdiden

1 Beğeni

İki masaüstü ortamını aynı anda kurabilirsiniz.

Görsellik için GNOME öneririm. Lakin XFCE’de iyi bir görünüme sahip. Biraz tercih meselesi. İkisini de kullanıp karar vermeniz en iyi olacaktır.

USB Kurulum cihazınızda Canlı Pardus üzerinden deneyebilirsiniz.

3 Beğeni

Selamunaleyküm

hiç sorun yok istediğiniz sorabilirsiniz

görsellik olarak gnome daha iyi gibi fazlaca eklenti ekliyebiliyorsunuz yan masaüstü menüsü ve efeklerde güzel ama paneli xfce gibi yerleri kolay değiştirilmiyor.
özellik olarak gnomede vidyo oynatıcı, font yükleme ve bir kaç ek program var ama bunlar sonradan da yüklenebilir birde ayarlar bölümü biraz daha farklı gnome 2 ye ayrılıyor genel ve ince ayarlar diye

eğer gerçekten görsellik diyorsanız kde plasma bu işin kralıdır, bence önce ona bi bakın tabi bunu için xfce veya gnome den birini yükleyip sonradan terminalden sudo apt-get install kde-plasma-desktop yükleyebilirsiniz en son bir şey soracak ordan sddm yi seçersiniz başlangıçta oturum paneli kdenin olur(eğer bilginiz varsa sunucuyu kurup ordan da terminaldan gerekli paketler kurulup kullanılabilir)

gelebilecekleri en güzel noktalar(bazı sürümler uyuşmalabilir birde vidyolar arch tabanlı bir sistemde yapılmış pardus debain tabanlı olduğu için kodlar farklılık gösterebilir (yum yerine apt gibi))
gnome için

kde için(yan paneller ve lite dock bende çok sorun çıkarmıştı)

xfce için

4 Beğeni

Cinnamon da güzel bir masaüstü ortamıdır.

sudo apt-get install cinnamon şeklinde kurabilirsiniz.

4 Beğeni

bunu deneyeceğim ama şuan korkuyorum yapmaya devam eden bir projem var onu bitirdikten sonra yapacağım çökme riskini karşı

projeniz bittiğinde de time shift ile gene de yedek alın en ezından bir daha formatla uğraşmazsınız

3 Beğeni

bu dediğiniz program sistem geri yükleme benzeri birşey mi

evet yedek aldıktan sonra sitemi bozsanızda tekrardan sistemi kurtarabiliyorsunuz hatta bilgisayarda grafik arayüz gelmese bile tty3 ekranıdan birkaç komutla yedeğinizi kurabiliyorsunuz(normal uygulama arayüzünden de bunlar kolayca yapılabiliyor)ama yedek alırken ev dizininide sakın almayı unutmayın yoksa sadece programlar yedekleniyor
ben arada bir bilgisayarı zorlayınca mecburi yapıyorum :sweat_smile: burda terminalden gösteriyor bunu pardus ekranı gelmeyince CTRL + ALT + F3 deyip sona doğru olan yedeği yükleme ile sistem kurtarılabiyir

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.