Pardus'ta Olması Gereken Yazılımlar

Dediğiniz ile tam alakalı mı bilmiyorum ama Pardus´un sitesinde ki bu adres belki işinizi görebilir.
Yani o adresteki kitaplar.

Teşekkürler, saygıyla

1 Beğeni

Teşekkürler bir bakayım umarım işe yarar

Merhaba arkadaşlar,
Pardus ilk çıktığından beri yükleyip siliyordum. Bunun birinci ve en önemli sebebi donanım tanıtmada zorluk yaşamam ikinci sebebi de kullandığım programların alternatiflerini bulamıyor olmamdı.
Pardus 17.2 çıkınca hemen bilgisayarıma yükledim ve kullanmaya başladım. Her şey çok güzel olmuş çok beğendim uğraşanların eline sağlık. Konuyu uzatmadan sadede geliyim ;
Ben mali müşavirim ve kullandığım 3 önemli program var:
1- Muhasebe programı (Luca web tabanlı muhasebe programı)
2- Ofis programları (Word,excell)
3- Ebeyanname programı (Gelir idaresi tarafından yapılmakta)
ebeyanname programı haricinde her hangi bir sıkıntı yaşamadan kullanıyorum. Ancak ebeyanname programı Gelir İdaresi tarafından Windows kullanıcıları için neredeyse her ay güncellenirken Pardus için güncelleme yapmayı unutuyorlar (iyimser olarak söyledim ).
Bugün e-posta gönderdim Gelir İdaresine bakalım ne diyecekler. Türkiye’de 58 binden fazla muhasebe bürosu var ve her büroda en az 2 bilgisayar var. Hepsi ebeyanname programını kullanmak zorunda. Ebeyanname programı güncel tutulursa ve depoya eklenirse harika olur.
Teşekkürler

4 Beğeni

ben inceledim teknik kısımda bilgilendirmiiş başlangıç için çok güzel uygulamalı örnekleri var…
ben gördüğüm tek eksik yani pardus çok güzel muazzam lakin microsoft gibi can alıcıdı değil başlangıç için mükemmel microsoft tan kastım keşke bizim hali hazırda onlara ihtiyaç duymadan kendi milli ve yerli paketlerimiz olsa visiul studio vs vs.ya da ben yanlış düşündüm :slight_smile: lakin masaüstü uygulamasi çok iyi şuan kurum kuruluşlar geçiş yapıp kullanabilir zaten kullananlar da var.
umarım daha iyi olur pardus ve şu günlerde gündeme gelmesi duyurulmasi programlar yapılması lazım…daha iyi sonuçlar elde edilebilir…

1 Beğeni

Ofis programları olarak Microsoft Offici kullanamazsınız. Fakat alternaflerini kullanabilirsiniz ve alternatifleride işinizi görecektir. LibreOffice’i sorunsuz kullanabilirsiniz. Pardusla birlikte gelmekte.

1 Beğeni

Bu konuya da bakabilirsiniz…

1 Beğeni

Merhaba,
Deepin Resim Görüntüleyici’ye sağa ve sola çevirme dışında yeni resim düzenleme özellikleri eklenebilir. Deepin Film’deki progressbar çok ince olduğu için yanlışlıkla ekrana dokunup videoyu duraklatabiliyorum. En azından Youtube’daki kadar kalınlaştırılabilir. Kolay gelsin.

Merhaba,
Ben Besteci ve İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Server ACİM.

Pardus’un eski sürümlerinde, GNU/LilyPond yazılımı bulunuyordu. Ancak, Kurumsal Sürüm’de göremedim. Paket deponuzda Frescobaldi olmasına rağmen bu yazılımın bağımlı yazılımı olan GNU/LilyPond yok. GNU/LilyPond olmadan Frescobaldi çalışamaz.

Benim GNU/LilyPond konusunda da kitabım var. Özgür Kitabımın tanıtım linki için aşağıdaki linke tıklayınız:

GNU/LilyPond Web Adresi:
http://lilypond.org

Umarım kısa sürede yazılım deposunda eklenir.

İyi çalışmalar.

2 Beğeni

Merhabalar Hocam;

1. İsterseniz grafik arayüzden isterseniz aşağıdaki gibi komut satırından yükleme yapabilirsiniz.

sudo apt-get install frescobaldi

1. http://lilypond.org/unix.html adresinden ilgili dosyayı indirip, shell’den ilgili indirme dizinine giderek:

cd /home/ali/İndirilenler/
sh lilypond-2.18.2-OS-TYPE.sh

Hemen kurulumu yapıyor. Path’e de ekliyor.

lilypond

Komutunu shell den çalıştırınca da aşağıdaki çıktıyı veriyor.
Depoya eklenene kadar böyle çözülebilir.

1 Beğeni

acaba pardusta Scrivener- Final Draft- Celtx gibi senaryo yazılımları var mı?

Alternatifleri test edebilirsiniz:
Scrivener alternatifi: https://alternativeto.net/software/scrivener/?platform=linux
Final Draft alternatifi: https://alternativeto.net/software/final-draft/
Celtx alternatifi: https://alternativeto.net/software/celtx/?platform=linux

Pardus’da,
o an pardusu kullananlar arasında iletişim sağlayacak bir sohbet yazılımının (IRC istemcisi gibi) faydalı olacağı düşüncesindeyim. Dışarıdan farklı bir yazılımdan girişi mümkün olmayacak sadece pardusun kendi uygulamasıyla girilecek gerek sohbet - gerek soru / cevap olan kullanıcılar arasında iletişim sağlayan bir yazılım öneriyorum.

3 Beğeni

Gerçekten , eğlenceli ve güzel olurdu :smile:

1 Beğeni

Merhaba;

Angular dememiştim. Angularjs demiştim.

Topluluk ürünleri açık kaynak ve ücretsiz.

Elbette bu ürün beğenebilirsiniz. Ben kimsenin beğenisi için hiç bir şey konuşmadım.

Kullandığım ve kullanışlı gördüğüm ürünleri tavsiye ediyorum. Beğenmeyebilirsiniz.
Özgürlük asrı. :slight_smile:

Tavsiye etmememin birkaç sebebi var. Ben burada gerek olmamasını ifade ettim. Bu benim kanaatim. Tutarsız olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca malum firmanın açık kaynak desteği ciddi derecede: Open Source - JetBrains

Çok sayıda bilgisayarlı bir network’ü yönetebilmek yada destek verebilmek için kolay kurup yönetilebilen bir vnc server lazım.
x11vnc olabilir. konsol üzerinden pardus 17.3 de denedim güzel çalışıyor. Ama herkes konsol kullanamayabilir. Bir arayüz gerekir diye düşünüyorum.

Debian backport’larında bulunan remmina’da aynı şekilde ya kurulu gelmeli yada Pardus mağazada bulunmalı.
Vnc yada Rdp bağlantısı kurmak önemli oluyor.

benim itirazım “kapalı kaynakçıların yazılımları” cümlesini kullanmış olmanızdır. kapalı kaynak yazılım deseydiniz itirazım olmazdı. google bile microsoft ile açık kaynak projelerde iş biriliği yapıyor.

Windows 10’da print to pdf diye bir yazıcı tanımlı geldi. Ondan önce hep bullzip pdf printer kuruyorduk. Pardusta ne olabilir diye baktım.

Araştırınca cups-pdf diye bir paket var buldum. güzel çalışıyor. Bence default gelebilir.

kurulum için sudo apt-get intall cups-pdf demek yeterli yazıcılarda “pdf” isimli bir yazıcı çıkıyor karşınıza. Bir word dosyası excel dosyası yada bambaşka bir dosya da olabilir yazdır komutunu verince bu yazıcıya; kullanıcı adınızın olduğu klasöre (/home/username/pdf) pdf klasörü açıp içine oluşturuyor.

Çok beğendim ve bence gündelik kullanım için önemli bir detay bu.

2 Beğeni

LibreOffice, Dosya > Dışarı Aktar seçeneği ile ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan pdf çıktısı alabiliyor.

Fakat örneğin internet tarayıcısı sayfasını pdf olarak yazdırma veya daha farklı uygulamalar için cups-pdf kullanışlı olacaktır elbette.

Default gelmesi fena bir fikir değil.

1 Beğeni

Bence cups-pdf yüklü değil. Ama zaten bir web sayfasında yazdır deyince dosyaya yazdır diye bir seçenek geliyor.

2 Beğeni

ebeyanname programı hem güncellenmiyor hem de hala eski pardus pisi paket deposu ekli olarak gözüküyor. windows için exe uygulaması 10.04.2018 de, Linux için tar.gz 01.11.2017 güncellenmiş. bu konuda çalışma yapılacak mı?

https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html

3 Beğeni