Pardus'ta Olması Gereken Yazılımlar

(Bahadır Doğru) #43

Windows 10’da print to pdf diye bir yazıcı tanımlı geldi. Ondan önce hep bullzip pdf printer kuruyorduk. Pardusta ne olabilir diye baktım.

Araştırınca cups-pdf diye bir paket var buldum. güzel çalışıyor. Bence default gelebilir.

kurulum için sudo apt-get intall cups-pdf demek yeterli yazıcılarda “pdf” isimli bir yazıcı çıkıyor karşınıza. Bir word dosyası excel dosyası yada bambaşka bir dosya da olabilir yazdır komutunu verince bu yazıcıya; kullanıcı adınızın olduğu klasöre (/home/username/pdf) pdf klasörü açıp içine oluşturuyor.

Çok beğendim ve bence gündelik kullanım için önemli bir detay bu.

(Emin Fedar) #44

LibreOffice, Dosya > Dışarı Aktar seçeneği ile ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan pdf çıktısı alabiliyor.

Fakat örneğin internet tarayıcısı sayfasını pdf olarak yazdırma veya daha farklı uygulamalar için cups-pdf kullanışlı olacaktır elbette.

Default gelmesi fena bir fikir değil.

(Muhammed YILMAZ) #45

Bence cups-pdf yüklü değil. Ama zaten bir web sayfasında yazdır deyince dosyaya yazdır diye bir seçenek geliyor.

(Bahadır Doğru) #46

Evet ben onu görmemişim herhangi bir yerde dosyaya yazdır diyince pdf seçeneği var. pdf-cups kurmaya gerek yok.

(Emin Fedar) #47

Evet test etmemiştim iyi olmuş var olduğu, ihtiyaç kalmadı :slight_smile:

(Kaan Sahin) #48

yerli yazılımımız olan Pardus’a haber uygulaması lazım gündemi takip edebilmek adına (: haberleri çok izliyorum gündemi takip etmek kim istemez

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #49

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Ekran kartı driver kurulumu basitleştirilebilir mi?

(Kemal Oktay Aktoğan) #50

Selamün Aleyküm
Nasıl özellikler isterdiniz acaba? :thinking:
Yada örnek olarak gösterebileceğiniz bir yazılım var mı?

(Kaan Sahin) #51

örnek olarak windows10 yazılımındaki haber uygulamasını gösterebilirim Microsoft haber

(Mahmut Elmas) #54

Sürücü yükleme programı lazım.
Özellikle 2 ekran kartlı bilgisayarların sürücülerini ve nvidia sürücülerini yüklemek tam bir eziyet. Bunu otomatik yapacak program lazım. Deepin hardware installer buna örnek olabilir.

(deveyehendekatlatan) #55

Selam Arkadaşlar;
Mouse un Tuşlarına Fonksiyon Atamak İçin Bildiğiniz Bir Program Var mıdır ?
Windowsta Bile Zor Bulmuştum, O Yüzden Pardusta Olduğunu Pek Sanmıyorum :slight_smile:

(Yunusemre Şentürk) #56

Pardus ta varsayılan olarak kısayol yöneticisi bulunmakta.

(Serkan Gündoğdu) #57

Pardusun okullarda kullanımını yaygınlaştırmak için ders dağıtım programı eklenebilir FET diye açık kaynak bir yazılım var ama incelediğimde çok karmaşık olduğunu gözlemledim. Ücretli yazılımlardan Bilsa Haftalık ders dağıtımı ile Alfabe Progmatic ve ASC timetables en yaygın kullanılan ders dağıtım programları arasında yer alıyor ve çoğu okul bu yazılımları pahalı olmasından dolayı korsan kullanıyor. Aslında bu iş MEB tarafından çözülmesi gereken bir durum idarecilerin hiçbiri el ile program yapamaz yazılım desteği sunulmak zorunda ama durum ortada.

(Serkan Gündoğdu) #58

Pardus 17.3 ve sonrasında akıllı tahtaların dokunmatik ekran sürücüsü ön tanımlı yüklenerek gelebilir. Az önce derste Pardus ile ilgili konuştuk çalışan USB sistemim de var ama dokunmatik çalışır mı emin olamadım ve gosteremedim.

(Dna Codes) #59

Pardus ve diğer Linux yazılımlarında tıbbı görüntü (dicom) dosyasını açabilen bir yazılım yok. Örneğin Osirix yada Kpacs gibi. Bu tür yazılım yeniden yazılması yada diğer işletim sistemlerindeki mevcut yazılımların aktarılması çok güzel olur. Yıllar önce yazılmış Aeskulap adında bir yazılım var. Ancak hem çalışmıyor, hem de nerdeyse 15 yıl önce güncellenmiş.

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #60

sudo apt install ginkgocadx programı olabilir mi?