Pardus'ta Olması Gereken Yazılımlar

(Bahadır Doğru) #43

Windows 10’da print to pdf diye bir yazıcı tanımlı geldi. Ondan önce hep bullzip pdf printer kuruyorduk. Pardusta ne olabilir diye baktım.

Araştırınca cups-pdf diye bir paket var buldum. güzel çalışıyor. Bence default gelebilir.

kurulum için sudo apt-get intall cups-pdf demek yeterli yazıcılarda “pdf” isimli bir yazıcı çıkıyor karşınıza. Bir word dosyası excel dosyası yada bambaşka bir dosya da olabilir yazdır komutunu verince bu yazıcıya; kullanıcı adınızın olduğu klasöre (/home/username/pdf) pdf klasörü açıp içine oluşturuyor.

Çok beğendim ve bence gündelik kullanım için önemli bir detay bu.

(Emin Fedar) #44

LibreOffice, Dosya > Dışarı Aktar seçeneği ile ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan pdf çıktısı alabiliyor.

Fakat örneğin internet tarayıcısı sayfasını pdf olarak yazdırma veya daha farklı uygulamalar için cups-pdf kullanışlı olacaktır elbette.

Default gelmesi fena bir fikir değil.

(Muhammed YILMAZ) #45

Bence cups-pdf yüklü değil. Ama zaten bir web sayfasında yazdır deyince dosyaya yazdır diye bir seçenek geliyor.

(Bahadır Doğru) #46

Evet ben onu görmemişim herhangi bir yerde dosyaya yazdır diyince pdf seçeneği var. pdf-cups kurmaya gerek yok.

(Emin Fedar) #47

Evet test etmemiştim iyi olmuş var olduğu, ihtiyaç kalmadı :slight_smile:

(Kaan Sahin) #48

yerli yazılımımız olan Pardus’a haber uygulaması lazım gündemi takip edebilmek adına (: haberleri çok izliyorum gündemi takip etmek kim istemez

(kaan) #49

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Ekran kartı driver kurulumu basitleştirilebilir mi?

(Kemal Oktay Aktoğan) #50

Selamün Aleyküm
Nasıl özellikler isterdiniz acaba? :thinking:
Yada örnek olarak gösterebileceğiniz bir yazılım var mı?

(Kaan Sahin) #51

örnek olarak windows10 yazılımındaki haber uygulamasını gösterebilirim Microsoft haber