Pardus'ta Olması Gereken Yazılımlar

Evet test etmemiştim iyi olmuş var olduğu, ihtiyaç kalmadı :slight_smile:

Evet ben onu görmemişim herhangi bir yerde dosyaya yazdır diyince pdf seçeneği var. pdf-cups kurmaya gerek yok.

Merhabalar;
Çok Acib bir durum var.
Pisi için var, pardus kurumsal için yok!
Yanlış mı görüyorum?
Resim kurumsalın ki kullanılmış, lakin pisi için…

yerli yazılımımız olan Pardus’a haber uygulaması lazım gündemi takip edebilmek adına (: haberleri çok izliyorum gündemi takip etmek kim istemez

4 Beğeni

Selamün Aleyküm
Nasıl özellikler isterdiniz acaba? :thinking:
Yada örnek olarak gösterebileceğiniz bir yazılım var mı?

1 Beğeni

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Ekran kartı driver kurulumu basitleştirilebilir mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bu konuda 09.04.2018 tarihinde e-posta gönderdim. Hala cevap bekliyorum.Gönderdiğim e-posta içeriği şu şekilde:
"Merhaba,
Bilgisayarıma pardus v17 programını yerel bir işletim sistemi kullanırım umuduyla yükledim. Ebeyanname programını da sitenizde tarif edilen şekilde kurup çalıştırdım. Ancak 2017 kurumlar beyannamelerini vermek istediğimde güncel olmadığını gördüm. Ayrıca pardus depolarında da ebeyanname programı görünmemekte. Verdiğiniz depo çok eski tarihlerden anladığım kadarıyla.

Bir mali müşavir olarak kullandığım tüm programları içinde barındıran pardus işletim sistemini kullanmamı kısıtlayan tek faktör ebeyanname programının Windows işletim sistemine yönelik güncellemelerinin aynı şekilde pardus işletim sistemi için de verilmemesi oldu.

Gelir idaresi olarak pardus işletim sistemine yönelik beyanname düzenleme programını güncelleyecek misiniz? Yada güncel bir depo adresiniz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim."

4 Beğeni

Sürücü yükleme programı lazım.
Özellikle 2 ekran kartlı bilgisayarların sürücülerini ve nvidia sürücülerini yüklemek tam bir eziyet. Bunu otomatik yapacak program lazım. Deepin hardware installer buna örnek olabilir.

3 Beğeni

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Selam Arkadaşlar;
Mouse un Tuşlarına Fonksiyon Atamak İçin Bildiğiniz Bir Program Var mıdır ?
Windowsta Bile Zor Bulmuştum, O Yüzden Pardusta Olduğunu Pek Sanmıyorum :slight_smile:

Pardus ta varsayılan olarak kısayol yöneticisi bulunmakta.

4 Beğeni

Pardusun okullarda kullanımını yaygınlaştırmak için ders dağıtım programı eklenebilir FET diye açık kaynak bir yazılım var ama incelediğimde çok karmaşık olduğunu gözlemledim. Ücretli yazılımlardan Bilsa Haftalık ders dağıtımı ile Alfabe Progmatic ve ASC timetables en yaygın kullanılan ders dağıtım programları arasında yer alıyor ve çoğu okul bu yazılımları pahalı olmasından dolayı korsan kullanıyor. Aslında bu iş MEB tarafından çözülmesi gereken bir durum idarecilerin hiçbiri el ile program yapamaz yazılım desteği sunulmak zorunda ama durum ortada.

Pardus 17.3 ve sonrasında akıllı tahtaların dokunmatik ekran sürücüsü ön tanımlı yüklenerek gelebilir. Az önce derste Pardus ile ilgili konuştuk çalışan USB sistemim de var ama dokunmatik çalışır mı emin olamadım ve gosteremedim.

1 Beğeni

Pardus ve diğer Linux yazılımlarında tıbbı görüntü (dicom) dosyasını açabilen bir yazılım yok. Örneğin Osirix yada Kpacs gibi. Bu tür yazılım yeniden yazılması yada diğer işletim sistemlerindeki mevcut yazılımların aktarılması çok güzel olur. Yıllar önce yazılmış Aeskulap adında bir yazılım var. Ancak hem çalışmıyor, hem de nerdeyse 15 yıl önce güncellenmiş.

1 Beğeni

sudo apt install ginkgocadx programı olabilir mi?

*yaani tarayıcısı pardus için yazılabilir
*pardus icin bip uygulamasi yazilip bu uygulama uzerinden pardus kullanicilari birbirleriyle mesajlasabilir

1 Beğeni

Hocam bunların muhattabı esasen Pardus değildir. Bu uygulamaların geliştirici firmaları tarafından Linux için yazılması gerekir. Pardus’un sorumluluğu değildir bu. Bu arada Bip uygulamasının web servisi vardır, yaani için de tarayıcınızda varsayılan arama motoru yaparak kullanabilirsiniz.

5 Beğeni

Redshift olmalı bence gece modu.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Redshift depolarda bulunmakta. Kendim kullanıyorum.
Hazır yüklü olarak gelmesini mi kasteddiniz?

ben de kullaniyorum redshift i,depoda var