Samsung ml-1610 geç yazdırma sorunu

Selamaünaleyküm

Samsung ml-1610 lazer yazıcımın yazdırmama sorununu forumda araştırıp çözdüm.
Fakat geç tepki vermesine çözüm bulamadım
Ayrıca çoklu sayfa alımlarında her sayfa arasında boş sayfa verdikten bir müddet sonra diğer sayfayı veriyor
Bunu da yine çok geç yazdırarak yapıyor
Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

NOT: hp destek sayfasından yazının linux sürücüsünü indirdim. forumdan tar.gz uzantılı paket kurulumunu uyguladım fakat sanırım bu konuda başarılı olamadım

pardus@pardus:~/Downloads/Compressed$ /home/pardus/ml1610
bash: /home/pardus/ml1610: Bir dizin
pardus@pardus:~/Downloads/Compressed$ ./configure
bash: ./configure: Böyle bir dosya ya da dizin yok
pardus@pardus:~/Downloads/Compressed$ sudo apt-get install build-essential
[sudo] password for pardus:
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor… Bitti
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
build-essential zaten en yeni sürümde (12.9).
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
galculator linux-image-5.10.0-10-amd64
Bu paketleri kaldırmak için ‘sudo apt autoremove’ komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 6 paket yükseltilmeyecek.
pardus@pardus:~/Downloads/Compressed$

1 Beğeni

Ve aleykümselam @zafhur1 Zafer Bey,

İşin ilginç yanı Samsung marka bir yazıcıya HP resmi destek veriyor. Bu benim çok ilgimi çekti. Umarım daha ilgili birisi bu sorunla ilgilenir.

Şu sayfadan incelenmeye başlanmalı: Printer: Samsung ML-1610 | OpenPrinting - The Linux Foundation

ubuntu tarafında destekte ise HardwareSupportComponentsPrintersSamsung - Ubuntu Wiki

sitesinde

olarak görünüyor. Oradaki yorumlardan birinde ml-1710 sürücüsü kurulursa ml-1610 modelli yazıcınız daha iyi çalışacaktır yazıyor.

Ayrıca yazıcınızı CUPS kullanarak da Pardus 'a tanıtabilirsiniz. İşte bir kılavuz forumumuzda şurada var:

2 Beğeni

Destek ekibinden @KaanErener beye çok teşekkür ediyorum. Kaç gündür sabırla beni yönlendirdi ve sorunu çözdü.
Aslında yazıcıyı ilk bağladığımda sistem tanımıştı. Fakat geç algılayıp geç yazdırma sorunu yüzünden http://www.cups.org sitesinden yönergeleri takip edince o da yeni bir ML-1610 tanımladı. Her ne kadar birini öntanımlı yapsam da @KaanErener beyin :

"Uç birimden aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo mousepad /etc/cups/printers.conf

açılan editörde yazıcınızın başlık bloğunun en alt satırına aşağıdaki komutu ekleyerek kaydedip kapatın:

Option usb-no-reattach true

Bilgisayarı ve yazıcıyı kapatıp yeniden açın."

önerisi işe yaramadı.
fakat bugün farkettik ki ikisinin olması işi bozuyor.İki yazıcı tanımını sildikten sonra

sudo apt-get update && sudo apt-get install printer-driver-* cups* jbigkit-bin && sudo / etc/init.d/cups restart

komutuyla yeniden yazıcı sürücülerini yükledik.
Ardından @KaanErener beyin ilk anda vermiş olduğu aşağıdaki işlemleri uyguladık:

Uç birimden aşağıdaki komutu çalıştırın:

açılan editörde yazıcınızın başlık bloğunun en alt satırına aşağıdaki komutu ekleyerek kaydedip kapatın:

Bilgisayarı ve yazıcıyı kapatıp yeniden açın

Vee… Mutlu son :slight_smile:

Pardus destek ekibine ve burada öneride bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.

2 Beğeni

Evet ben de buna şaşırmıştım. Samsung’un canlı destek hattıyla yazışmıştım daha sonra bu konuyu ; onlarda hp ile görüşmem gerektiğini söyleyince, kafamda deli sorular uçuştu… :face_with_hand_over_mouth:
Dedim bunlarla uğraşılmaz, kapattım konuyu, döndüm özüme, sordum Pardus’uma…

Sanırım buraları inceleyip öyle, geçte olsa, çıktı alabimiştim.

Pardus destek hattından gelen öneriyi buraya koyuyorum ; uygulayıp sonucu bildireceğim inşâEllâh.

KaanErener bey şöyle öneriyor:

"Uç birimden aşağıdaki komutu çalıştırın:

Bilgisayarı ve yazıcıyı kapatıp yeniden açın."

Bu linkleri, Pardus destek hattından gelen, öneriler işe yaramazsa inceleyeceğim.

Gayretiniz için müteşekkirim

Peki denediniz mi? Destek 'ten gelen yöntem sorunuzu çözdü mü?

Bunun ml 1640 olanı bende var, iyi çalışıyor ama tonerini çekip takmadan yazdırmıyor. Windowsta da öyle yapıyor. Yoksa iyi.

Bahsettiklerinizden şunu anlıyorum:

• Yazıcınızı her kullanacağınız vakit yazıcı kartuşunuzu(tonerinizi) çıkarıp tekrar takıyorsunuz.

Sorununuzu doğru mu anladım?

@Ismail-Emre-Arikan Maalesef değişen bir şey olmadı. Ama sağ olsunlar ilgilenmeye devam ediyorlar

HP Destek 'ten indirdiğiniz tar.gz uzantılı paketinizin üzerine gelin sağ tıklayın. Buraya çıkar deyin. Ve çıkan dosyalarınızda .deb ya da appimage gibi yazılarla biten dosyalar var mı bakın. Üzerine çift tıklayınca kurulacak dosyalar onlardır. Eğer olmuyorsa o dosyaları buraya yazarsanız belki bir öneri verebiliriz.

@Ismail-Emre-Arikan paketi BURADAN indirerek inceyebilirseniz sevinirim.

bahsettiğiniz uzantılı dosya göremedim

Sizin için bir kurulum belgesi hazırladım. Eğer yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtmayı başarırsanız bu iletiyi çözüldü olarak işaretleyiniz ve benim ve Pardus 'ta katkıları olan insanlar için şu mübarek Ramazan ayı hürmetine hayırlı dua ediniz. Başka bir şey istemiyorum.

yazıcı_kurulum_talimatları.pdf (178.6 KB)

1 Beğeni

@Ismail-Emre-Arikan emeğinize sağlık. Çok güzel bir rehber olmuş bizim gibi son kullanıcılar için. Destek ekibiyle çözdüğümüz için şuan için gerek kalmadı ama arşivimde yerini alan bir rehber oldu.
ALLAH RAZI OLSUN İNŞEALLAH

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.