TBMM neden Pardus kullanmıyor?

Allah bilir milletvekillerinin konudan bilgisi yoktur. Hatta umurlarında da değildir. Arada yetkilendirilmiş birileri öneri olarak koyuyor, kabul edildi deniyor herhalde.

Türkiye bürokrasisine hoşgeldik :slight_smile:

Benzer bir durumu 90 yaşında dedemi dolandıran bir telekom dükkanını tüketici hakları mahkemesine şikayet ettiğimde yaşadım. Her şeyi belgeledim yolladım, 6 ay sonra gelen cevap özetle şuydu: “sen değil, deden başvurması lazım”.

Yani bürokrasi sorunu çözmekle ilgilenmiyor. Bu yapıyı işlettiriyor sadece. Dünyanın en mantıksız işini bile bürokratik aşamaları düzgün işleterek yapabiliyorsunuz. Ama bir türlü neden olmadığına akıl sır erdiremediğiniz ve mantıksal olarak tek doğru yol olduğu herkesçe bariz bir iş sırf bürokratik yapıya uymadığı için olmaz.

2 Beğeni

İhale işlemlerinde görevli memur ve amirler, mit,emniyet istihbarat ve maliye müfettişleri ve devlet denetleme kurulu gibi kontrol mekanizmaları ile takip edilmelidir.

Forum Kuralları

Mesajlarınız ve açtığınız konuların,

• Spam, reklam, hakaret içeren ve/veya telif haklarına aykırı ya da Türkiye Cumhuriyeti Kanunları’na aykırı içerikli olmaması,
  • Dini veya siyasi içerikli olmaması,
  • Diğer kişileri eleştirici, rahatsız edici, agresif tutumlu veya iğneleyici olmaması,
  • Pardus, diğer işletim sistemleri veya dağıtımlar hakkında aşağılayıcı, karalayıcı, iğneleyici veya reklam amaçlı ifadeler bulundurmaması,
  • Forum genelinde, veya kategori/konu özelinde diğer kullanıcılar ve ziyaretçiler için işe yarar olması,
  • Konu başlıklarının, “Yardım edin!”, “Acil!” gibi ifadeler bulundurmaması,
  • Forumun genel temasına ve konusuna uygun olması,
  • Türkçe yazım kurallarına kabul edilebilir ölçüde uygun olması,
  • Kalın yazı, Büyük yazı vb. biçimlendirme araçlarını kötüye kullanır veya rahatsız edici şekilde olmaması,

gerekir.

Bunlar dışında, üyeliğiniz sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç madde şu şekildedir:

• Foruma girilen bütün içeriklerin sahipliği devredilmiş sayılır, daha sonra kullanıcı talebiyle bu içerikler kaldırılmayacaktır.
  • Her üyenin yalnızca bir forum hesabı olabilir. Birden çok hesap kullandığı tespit edilen üyeler forumdan uzaklaştırılırlar.

Bir sorun görürseniz, bayrak aracını kullanın

Kurallara uygun olmadığını veya herhangi bir geçerli sebeple forumda olmaması gerektiğini düşündüğünüz mesajları, sağ alt kısımda bulunan bayrak ikonunu kullanarak yönetim üyelerine bildirebilirsiniz. Sizin yardımınızla, moderatörler forumun temiz ve düzenli kalmasını sağlayabileceklerdir.

Forumun yapıcı bir ortam olarak kalmasını sağlamak için, moderatörler ve yöneticiler her türlü içeriği ve herhangi bir kullanıcı hesabını sistemden kaldırma hakkına sahiplerdir. Moderatörler foruma girilen mesajları önceden onaydan geçirmemektedir, üyeler tarafından oluşturulan hiçbir gönderi için site yöneticileri sorumluluk alamazlar.

Forumu düzenli tutun

Sabit kuralların dışında, forumun herkes için verimli olması açısından forumu düzenli tutmaya çalışmamız önemlidir. Bu sebeple lütfen:

• Konuları yanlış/ilgisiz kategorilere açmayın.
  • Aynı mesajı birden çok konuda tekrarlamayın.
  • İçeriksiz mesajlar göndermeyin.
  • Konu akışını bölmeyin.
  • Mesajlarınıza imza eklemeyin. Her mesajda profilinize dair bilgiler otomatik olarak ekli olacaktır.
  • “Beğendim”, “+1”, “Paylaşım için teşekkürler” gibi mesajlar yerine Beğen butonunu kullanın.
4 Beğeni

teşekkürler Cüneyt bey

maalesef durum böyle tüm kurumlar da nerdeyse böyle

Gerekli kurumlara bildirimi sürekli yapabiliriz. Eleştirip konuyu kestirip atmanın ne bize ne de devletimize yararı olmaz.

Gerek milletimizin gerek devlet kurumlarında çalışan memurlarımızın ya Pardustan haberi yok ya da önyargıları (debian makyajı, sadece logosu yerli, gereksiz…) mevcut.

Daha çok tanıtım yapılması gerekiyor. Mesela gönüllü ekipler ilgili meslek okullarına gidip tanıtım yapabilir. Okullardaki akıllı tahtalarda dönüşüm tamamlanıp farklı işletim sistemine karşı önlem alınabilir. Devlet dairelerinde ve özel şirketlerde Pardus’a geçmeyi teşvik edecek kararlar alınabilir…

Dışa bağımlı olup rahatına bakmayı seven birkaç kişinin milyonları etkilemesine, devletimizin kaynaklarını israf etmesine halk olarak izin vermemeliyiz.

Bu ülke bize bir emanet. Biz koruyacağız, biz yükselteceğiz, biz geliştireceğiz… Bu ülke için canını feda eden yiğitlerimize, devlet büyüklerimize ve nice isimsiz kahramanlarımıza olan borcumuzu ülkemiz için durmadan, yılmadan çalışarak ödeyeceğiz.

Selametle.

2 Beğeni

Pardus gönüllü kullanıcıları olarak, T.B.M.M. milletvekillerine ulaşmaya çalışalım.Hiç olmazsa burada, e-mailleri yayınlansın,ricada bulunalım… Sonuçta bizim vekillerimiz onlardır…

Tekrardan merhabalar,

Zaman zaman kontrol ettiğim halde bu gönderiye konu ihale halen daha sonuçlanmadı olarak gözüküyor.

DMO web adresinden siz de kontrol edebilirsiniz, İhale sonucu “Devam etmektedir” şeklinde.

Sizce bu durum normal midir, acaba TBMM bünyesinde Açık kaynak kullanımına ve/veya Pardus’a göçe yönelik bir çalışma yapılıyor olabilir mi? yoksa sadece tepki çekmemek adına mı ihale sonucunu DMO sayfasında duyurmadılar?

Hem konu güncelliğini korusun hem de sizlerin görüşünü öğrenmek adına sormak istedim.

Teşekkürler

Bence ikisi de değildir. Şimdi seçimler falan var. Başka şeylere odaklandıklarından, iş yoğunluğu gibi sebeplerden uzamıştır. Umarım yanılıyorumdur ama öyle zannediyorum ki eninde sonunda windows üzerinde anlaşırlar.

İşlemler devam ediyordur.

Tepki çekmekten çekineceklerini, o kadar büyük bir etki oluşturduğumuzu da düşünmüyorum. Yazdığım dilekçeyi imzalayan sayısı 9 idi. CİMER’den vs yüzlerce kişinin göndermiş olduğunu da, bir şeylerin değişeceğini de düşünmüyorum. Yine aynı alımı yapacaklar.

Zaten ben dilekçeyi yazarken bunu bilerek yazdım. Bu konular artık bir yerlerde dillenmeye başlasın ki, insanlar bu konulara aşina olsunlar diye düşünerek yazdım.

Meclis seçim sonuna kadar tatil arasında. Belki onay falan bekliyorlardır.

3 Beğeni

Buradaki gibi duyarlı vekillere ulaşmalıyız bunları gerçekleştirebilmemiz için.

3 Beğeni

İki sebebi var:

1. Yıllardır süregelen Windows ekosisteminin alışkanlığı.
  2. Bu alışkanlığın yaratmış olduğu yazılıma yönelik aşinalık ihtiyacının yerleşmiş olması.

Bunlara ek olarak her Linux dağıtımının başını çektiği stabilite ve kullanım senaryolarında KISS felsefesine, Linux’un tabiatı gereği zıt olması (çünkü Linux yazılım ve donanıma kullanıcıya sınırsız özgürlük verir fakat bu özgürlüğün sorumluluğunu çoğu insan almak istemez) da önemli bir etken.

Bu kademe kademe yapılacak bir şey, bir anda radikal bir değişikliğe gelemezler. Ertesi gün “Yahu MS Office nerede?”, “Başlat menüsü nerede?” veya “bu terminalde ne yapmam gerekiyor?” gibi şikayetlerle ani bir şekilde Windows’a daha sert dönülür.

Selamün Aleyküm
En başta farklı bir ekosisteme girildiğini ifade etmek gerekiyor.
Windows’tan MacOS’a geçen bir insan bir alışma sürecine gireceğini anlayabiliyor. Çünkü farklı bir ekosistem var. Lakin Linux’ta da aynısı olduğunu ifade etmede eksiklerimiz var.
Bu sebepten yeni bir şeyler öğrenmeye değil Windows’taki davranışları tekrarlamaya çabalıyor.

1 Beğeni

Öyle bir dönem gelecek,Pardus kullanmak zorunda kalacaklar…

1 Beğeni

Maliye bakanlığı ve cumhurbaşkanlığı tarafından kamu kaynaklarında tasarruf tedbirleri ile ilgili açıklamaların yapıldığı bu günlerde, yine tasarruf tedbirleri kapsamında alternatif ve açık kaynak seçenekleri bulunan tüm yazılımlarda kamu kaynaklarından lisans ücreti ödenmesine engel getirilmelidir. Yani hiçbir kamu kurumu açık kaynak alternatif varken yurtdışına lisans ücreti ödememeli düşüncesindeyim.

Kanu ile ilgili birkaç gün önce kaleme alınan bir yazıda yabancı yazılımlara her yıl 4 milyar dolar ($4.000.000.000,00) lisans ve yazılım bedeli ödendiği belirtilmiş. Yaklaşık ~129 Milyar TL’ye karşılık gelen bu tutar 6 şubat depreminde “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında toplanan yardım miktarını dahi geçiyor (~128 Milyar 950 milyon TL).

Bu konuda somut adımlar atılması elzem.

1 Beğeni

Merhabalar,
7-8aydır şahsi bilgisayarımda Pardus işletim sistemini kullanıyorum ve memnun kaldım. Ancak aşağıdaki hususlarda gelişim sağlayamazsak pazar payına hakim olan windows ve windows üzerinde çalışan üçüncü parti yazılımlar ile rekabet edemeyiz (haddim olmayarak birkaç değerlendirme yapmak istiyorum, eksik ya da hatalarım olabilir)

1. Pardus işletim sistemi olarak fevkalde ve memnunum. Ancak arkadasına Microsoft benzeri teknik destek ve internet ortamında teknik dokümantasyon maalesef yok. Bu konuda önemli adımlar atılmalı.
  2. Üçüncü parti yazılımlar konusunda şirketler yazılım üretmeli, mevcut yazılımlar basit arayüzle geliştirilmeli, teknik dokümantasyonları sağlanmalı, Türkçe dil destekleri tam olmalı ve ücretli sürümleri olmalı (ücret edinimi ile yazılımın gelişimi sağlanmalı (çünkü yazılım geliştiriciler de geçimlerini sağlayarak, Pardus üzerinde üçüncü parti yazılım geliştirmeye yeterli zaman ayırabilsinler)
  3. Microsoft Ofis yazılımı karşısında bir ya da birkaç şirket alternatif ofis yazılımı hazırlamalı (ya da mevcuttan çatallayarak geliştirmeli ve lisanslamalı) ve bu yazılım hem Pardus’ta hem Windows’da hem de Mac’lerde çalışabilmeli. Bu sayede platformlar arası dosya değişikliklerinde bozulmalar, değişimler olmamalı. Kurumsal müşteriye de hitap edebilmeli. Türkçe arayüzü tam olmalı ve teknik dokümantasyonu olmalı.
  4. Eposta, grafik, fotoğraf, vb üçüncü parti yazılımlar için aynı hedefle yazılınlar geliştirilmeli.
  5. Yerel geliştirilen ve windows üzerinde çalışan yazılımların Pardus üzerinde de çalışan sürümleri için hepimiz talepte bulunmalıyız.
    Özetle, Pardus yeterli durumda ancak üçüncü parti yazılımlarda yetersiziz. Üçüncü parti yazılımlar için verilen örnekler (libreoffice, openoffice, thunderbird, vb) yerel yazılımlar değil! Ülkemiz yazılım geliştiricileri ya da şirketleri (özellikle şirketler) Pardus üzerinde çalışacak yazılım üretmeli ve geliştirmeliler, bu yazılımlar hem pardusta hem windowsta çalışmalı, gelir elde edebilmeli, rekabet edebilmeli.

Açık kaynak oldukları için illa yerli olması şart değil. Olsa tabi ki daha güzel olur ama ilk etapta MS Office karşısında boy gösteren bir libreoffice’in desteklenmesi yaygınlığının artması açısından çok daha iyi olur. Bir taraftan da bahsettiğiniz işler yapılabilir.

1. parti yazılımlar tamamen arz talep meselesi. Ben milli eğitimdeyim. Gruplarla herkes programların pardus uyumlu sürümleri yok diye dert yanıyor. Çıkıp dedim ki, “Tamam liste yapma işiyle ben uğraşacağım, firma detaylarını da ben bulacağım, siz sadece kullandığınız programları söyleyeceksiniz, bir de hazırladığımız mailleri ilgili firmalara topluca atmakta yardım edeceksiniz. Firmalardan pardus uyumlu sürümlerini isteyeceğiz.”

Sonuç ne oldu biliyor musunuz? Kimse mail atmadı değil, her gün dert yakınan o yüzlerce insanlardan iki kişi dışında kimse program adı bile söylemedi. Ama 2 yıldır halen o grupta dert yanmaya devam ediyorlar.

1. parti işi pardusun değil bizim işimiz. O da bizden sebep olmuyor.
6 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.