Triple Boot Hakkında Yardım: Windows 10, Pardus 17.3 XFCE ve Pardus Etap Kurumsal 5

Öncelikle merhabalar, sistemime 3 adet işletim sistemi kurdum fakat sağlıklı olarak os geçişlerini yapamıyorum.

PROBLEMİM:Windows 10, Pardus 17.3, Pardus Kurumsal 5 yükledim fakat sadece Windows 10 ve Pardus Kurumsal 5 arasında geçiş yapabiliyorum.
Pardus 17.3’ bir türlü geçemiyorum.Hangi adımı atladım acaba?

Diskimi şu şekilde bölüntüledim;

Sistemleri kurma sıram da şöyle;

Windows 10 kurdum Bütün diski biçimlendirip sadece 86gb kurup gerisini boş bıraktım ve Windowsun kendi dosya yapısını oluşturmasını istedim,(sda1, sda2, sda3, sda4 Windows 10)

Windows 10 ile işim bittikten sonra Pardus 17.3 XFCE sürümüne geçtim.Boşta olan diski
yeniden parçalara böldüm,sda5, sda6, sda7 .Sda5 Hem 17.3 Hem de Etap 5 için kullanılacaktı.

Pardus 17.3 kurulumu bittikten sonra Pardus Etap Kurumsal 5’i yüklemeye geçtim
Pardus Etap Kurumsal 5 sürümü için de diski yeni bölümlere ayırdım.sda8 ve sda 9.Swap zaten yapmıştım.

GRUB’U /DEV/SDA ÜZERİNE YÜKLEDİM(diskin başında 1 mblık boş ver bırakmıştım oraya mı yüklüyor acaba)

En başta Pardus Kurumsal 5 açılıyor zannettim sonra Pardusa has bir boot loader karşıladı beni.Bütün ekranım 2ye bölünmüştü birinde Pardus logosu birinde Windows logosu vardı.Aralarında geçiş yapabiliyordum fakat ben 3 tane sistem kurmuştum.

(Pardus 17.3 ve Pardus Kurumsal 5 için ayrı ayrı root ve home oluşturdum evet,bilerek yaptım Kurumsal5’i kurcalıyorum diğeri de etkilenmesin diye ayrı ayrı oluşturdum.)

Şimdiden çok teşekkür ederim, iyigünler.

Selamün Aleyküm

Bu konudaki anlatımda bulunan uefi seçeneği ile kurulumu yapınız. Fakat disk bölümlendirmesinde ETAP sürümü için de alan ayırın. Sistem kurulum sırasını ise şöyle deneyiniz.

• Windows 10
  • Pardus ETAP
  • Pardus 17.3

En son Pardus 17’nin Grub’u kurulmuş olacağı için diğer iki sistemin önyükleyicileri öntanımlı olmaktan çıkacaktır. Bu sıra ile yüklediğinizde Grub tamiri yapmak durumunda kalmazsınız.

Geri dönütlerinizi bekliyorum.
Selametle…

Daha evvel tek başına Pardus 17.3 kurmuştum, o zaman onun kurulumu sonrası boot loader ekranını hatırladım şimdi.

Diskim hali hazırda GPT. Pardus 17.3 yerine etap,en son sd8 ve sd9’ a da Pardus 17.3 kuracağım şimdi.
Pardus Etap yüklerken GRUB yükleme yapmıyorum o zaman.

Hemen deniyorum.

Toplamda 10 kere kurulum yapmışımdır,ilk defa APT temizleniyorda takılı kaldı Pardus Etap yüklerken.Grub’u yükleme dedim acaba ondan mı oldu?

Apt temizleniyor aşamasında takılı kaldı.

Olmazsa grubu sda6’ya kur diyeceğim.

Güncelleme 1: 3 kere grubu kurmadan yüklemeyi denedikten sonra denemeyi bıraktım ve grubu sda6 (Kurumsal 5in /'ine kurdum ve hemencecik bitti kurulum.Şimdi 17.3’ü kuruyorum sda8 ve sda9’a.

Güncelleme 2: Pardus 17.3 Grub sadece Pardusları görüyor,Windowsu görmüyor.Pardus Etap’ı seçip oradaki grubdan windowsa geçebiliyor muyum deniyorum şimdi.

Güncelleme 3: Pardus 17.3’ün GRUB’undan Pardus Etap’ı seçtim, ve önüme Pardus Etap’ın GRUB’u geldi.orada windows’u gördüm ve bastım fakat tekrar Pardus 17.3’ün GRUB’una attı beni, şuan windows’a erişemiyorum.

Güncelleme 4: Windows’a boot etmenin yollarını denerken Windows 10 usb’sini takmayı ve onun aracılığı ile düzeltmeyi denedim.Düzelttikten sonra(Başlangıç onar) Sadece ve sadece Windows 10’a boot edebiliyordum.Şuan 2 pardusa da erişemiyorum.Boot-Repair diskini görmüyor.Yine diski uçuracağım.Bugün çok sıkıldım yarın ‘Pardus Kolay Kurulumu’ yazınızı deneyeceğim.İyi günler.

Neden sıkıldığımı ufak bir ss ile göstereyim :slight_smile:

Güncelleme 5: Diskin tamamını uçurduktan sonra uefi için bölümleme yaptım tekrardan, windowsu kurdum.Pardus Etap’ı kurdum, GRUB’u /boot/efi ye kurdum.(3.os kurmadım) Sadece windows’a boot edebiliyorum.Sonraki adım Pardus Etap’ın GRUB’unu /dev/sda’ya kurmak olucak.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.