UEFI Pardus kurulumu

Arkadaşlar çok acil yardımınıza ihtiyacım var, acer bilgisayarı aldım ancak Pardus yüklediğim zaman no bootable device hatası alıyorum. Nedeni de bilgisayarda yalnızca UEFI seçeneğinin olması sanırım.
UEFI değişmiyor. Pardus yükleyemeyecek miyim PC’ye? Nasıl bir yol izlemeliyim

1 Beğeni

Diskinizin tamamına mı Pardus kuruyorsunuz?
Kurulumda tüm diski biçimlendirdiniz mi?
Windows dan kalan bölümler var mı ?

Pardus UEFI olarak da kurulabiliyor. Aşağıdaki linkte yer alan videoda dilim döndüğünce UEFI Windows yanına UEFI Pardus kurulumunu (Dual Boot) anlatmaya çalıştım. Siz sadece pardus kuracak iseniz disk ekranında windowsun bulunduğu disk alanını silip (videoda mevcut windows disk alanını küçültülüp bir kısmı pardus için ayrılıyor) pardus için kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Aynı sorunu bende yaşadım. UEFI kurulum yapmak istediğimde, pardus kurulum ekranı grub ön yükleme yapmadan kurulumu bitiriyordu. PC yi açmak istediğim de NO BOOTABLE DİSK hatası veriyordu. BIOS’u legacy moduna alınca pardus kurulum ekranında grub ön yükleyicisini yükleyerek kurulumu bitiriyor ve pc’yi başlattığımda pardus boot oluyordu.

Uefi için FAT32 biçiminde /boot bölümü ayırmahız gerek.
Şuraya bakabilirsiniz.

Yukarıdaki videoda bahsettiğim bölümleme aşağıdaki gibi. Sizde Kemal Bey’in ifade ettiği gibi /boot bölümü olması gerekiyor. UEFI windows yüklü ise bu bölüm zaten vardır.
image

Bilgisayar Legacy moduna alınmıyor, yalnızca UEFI seçeneği var. Acer ES1-533 modelde bu durum mevcutmuş

Bu bağlantıda akıllı tahtalara PARDUS’un ETAP sürümünün nasıl kurulacağı anlatılıyor. (Akıllı tahtalar da UEFI)
Buradaki PDF dökümanının 2 - 8 arasındaki sayfalarında gösterilen BIOS ayarlarına benzer ayarlarınız varsa aynısı gibi yapıp deneyin. Yine burada gösterilen Rufus programını da deneyebilirsiniz.

Tamam işte…
Sadece UEFI destekliyorsa bölümlendirme sırasında diskin başında FAT32 ile biçimlendirilmiş bir bölüm olmalı. Eğer yoksa oluşturulmalı ve kurulum sırasında /boot dizinine bağlanmalı.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.