Virtual Box Misafir Eklentisi Pardus 19.5

Merhabalar,
Pardus işletim sistemini Virtual box üzerinde bir süre deneyimlemek istiyorum fakat misafir eklentisini kurmama rağmen çözünürlükle ilgili sorunlar yaşıyorum. Bunun bir çözümü mevcut mu?

image

Misafir eklentisini nasıl kurdunuz?

sudo apt install virtualbox-guest-additions-iso

komutu ile kurmayı deneyebilir misiniz?

Blok-alıntı

Tekrar merhaba,
Fiziksel olarak Windows kullandığımı belirtmeyi unutmuşum. (Benim hatam.) Tüm sanal makinalarıma nasıl kuruyorsam, o şekilde kurdum. İsoyu bağladım ve VBoxLinuxAdditions.run dosyasını çalıştırdım.

virtualbox-guest-additions-iso paketi Linux çatısı altında Virtual Box sanallaştırmasını kullananlar için gerekli iso dosyasını içeren paket diye biliyorum. Kaldı ki denemiştim :slight_smile:

Yine de ilgin için sağol. Sorunu çözdüm. Bu sorun sadece Pardus’u kapsamadığını Debian tabanlı dağıtımlarda yaşanan bir problem olduğunu fark ettim. Ubuntu’yu denerken de benzer sorun yaşadım. Benzer sorunu yaşayanlar için çözümü buraya iliştiriyorum.

Misafir eklentisini kurmadan önce aşağıda ki iki paketi kurmanız gerekiyor;

sudo apt install build-essential dkms

Bu iki paketin kurulumdan sonra aşağıda ki komutları kullanarak eklentiyi kurabilirsiniz;

cd /media/cdrom0
sudo sh ./VBoxLinuxAdditions.run

Kurulum tamamlandıktan sonra sanal makineyi yeniden başlatmanız gerekiyor.
Not: Daha önce kurulumu sağlamış olanlar için söylüyorum. İlk adımı gerçekleştirdikten sonra ikinci adımı tekrarlamanız gerekiyor. Bilginize…

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.