Windows 10 dual boot

Merhaba sevgili arkadaşlar ben yeni üyeyim ve bu benim ilk konum
Ben windows 10 kullanıcısıyım sistemime pardus kurmak istiyorum sorunsuz bir şekilde kurdum ancak bilgisayar açılış ekranında bir işletim sistemi sormadan direk olarak windows 10 açıyor acaba sorun nedir aynı zamanda yükle işletim sistemi olarak sadece win 10 görünüyor

EasyBCD adlı bir program var. Windows ortamında çalışıyor. windows a onu kurup, oradan grub başlangıçtan pardusu görüp yukarı alabilir, görünür yapabilirsin. kendim denemedim ama deneyenlerin olduğu bir çok kaynak bu şekilde sorununun çözüleceğini söylemiş.

Yine de sorun olursa yazabilirsin, o zaman da kurulum doğru mu yapılmış ona bakarız

Hocam işin ilginç yanıda o ben sorunsuz bir şekilde yüklediğime eminim ama sadece win 10 gözüküyor sistem bölümünde ama bios ayarlarında pardus falan görünüyor

Bu konuyu incelermisiniz

Sizinle aynı sorunu yaşamışlar.

Peki bunu deneyeceğim hocam

Hocam peki nasıl kurulum yapmalıyım rufus olsun ve diğer ince detaylar ?

Aşağıdaki linkte yer alan kılavuzda belirtilen yöntemleri kullanarak kurulum işlemini yapın.

Peki teşekkürler deneyeceğim

hocam söylenenlerin hepsini yaptım ama ne yazık ki yine aynı

Öncelikle live USB ile(rufus ile Pardus ISO yu USB ye yazdırın)bios ayardan açılışta USB olacak şekilede ayarlayın Pardus live açıldıktan sonra grub customizer i kurun (grub customizer nasıl kurulur internetten bakabilirsiniz. Grubu kuracağınız ayrı bir yer ve hangi formatta olacağına dikkatnedin)

hocam peki sıfırdan kurulum mu yapmalıyım usb yazdırma disk bölme gibi

Hayır sıfır kurulum yapmayın. Arkadaşımızın anlattığı gibi bir usb hazırlayın bootable. Kurulum yapmadan live yani canlı deneme kısmını seçip pardusu açın. Sonra grub custimizer i kurun. Ordan ekleyebilirsiniz boot ekranına

hocam onu da denedim pardus kurulum ekranında sistemi denerken komutları yazdım grub install gibi ama error verdi