Windows üzerinden Pardus kurulumu nasıl yapılır?

Arkadaşlar merhabalar,
Bizde Hp laptop var içerisinde win 10 ve hpnin kendi yazılımı yüklü.
Hem garantisi hemde win 10 lisansı olduğu, ayrıca hpnin kendi recovery bölümü olduğu için sistemine bir şey olma riskini almak istemiyorum.
Sisteme bir şey olmasa bile grub yüklenecek. Bunu istemiyorum.

Windows üzerinden disk açıp buraya pardusu kurup easybcdyle başlatmayı düşünüyorum. Kurulumu nasıl yaparım? Easybcd de ne seçmem gerekli.

Selamün Aleyküm

Grub’u diske değil bölüme kurabiliyoruz lâkin Pardus’un kurulumunda bu seçenek var mıydı hatırlamıyorum.

Diğer bir yöntem olarak belki size uygun olabilir diye şunları da ekleyeyim.

Yeni lisanslar artık BIOS’a gömülü geliyor. Lisans konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Ama lisans anahtarı elimde olsun derseniz.

Bu bağlantıdaki rar dosyasını indirip içindeki vbs uzantılı dosyayı windows üzerinde çalıştırın. Lisansınızı gösteren ufak bir pencere açılacaktır. Evet’e tıklayıp istediğiniz yere metin belgesi olarak kaydedebilirsiniz.

Kurtarma(recovery) bölümünde gelen sistemlerin içinde çok fazla gereksiz yazılımla beraber geldiğinden şahsen tercih etmiyorum.
Temiz bir sistem kurulumunu tavsiye ederim. Windows’un son sürümünde(1803) sürücü sıkıntısı çıkartacağını sanmam. Yani internete bağlanamama gibi bir sorun yaşayııpta güncel sürücüleri yüklemenizde sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Buradaki anlatımla güzel ve temiz bir kurulum yapabilirsiniz.

Selametle…

Hatırladığım kadarıyla kurulum yaparken grub kurulsun mu diye bir seçenek oluyordu. belki işinizi görebilir.

Şu konuda da bir şeyler var, belki işinize yarar.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.