Wine ve Sudo hakkında


(Baturay Türkmen) #1

Daha önce Pardus kullandım 2011 yıllarındaydı sanırım tam hatırlamıyorum. Onda pisi felan vardı. Her neyse onda wine kurmak ve kullanmak kolaydı fakat bu yeni sistemi anlamakta baya güçlük çekiyorum öncesinde Forum çok kullanışsız sudo nedir? bilmiyorum anlatan bir başlıkta yok. Sudo ile ilgili tüm dosyaları kurdum paket yöneticisinden fakat çalıştır komutunun olduğu yerde tıklıyorum açılmıyor. Wine ile ilgili olanları da kurdum o da keza öyle. ben nereden nasıl program kuracağım kafam allak bullak oldu yardımcı olabilecek birileri çıkar mı ki?


Pardus 17.1 Playonlinux sürekli hata veriyor
Pardus 17.1 Playonlinux sürekli hata veriyor
(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

Wine kurulumuna buradan bakabilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra çalıştırmak istediğiniz exe dosyasının bulunduğu dizinde terminal açarak wine programadi.exe yazıp enter tuşuna basın.
Not: Tüm exe programları çalışacak diye bir kesinlik yoktur.

sudo komutu yetkiye dayalı yapılacak işlemlerde kullanılır. Program kurulumları, kaldırımları, sistem özelliklerini etkileyen işlemlerde kullanılır.

İndirdiğiniz sh, run uzantılı programları kurmak için .sh .run uzantılı program yükleme (arşiv)

Depolardan program kurmak için synaptic paket yöneticisi, apper veya terminalden sudo apt-get install kurulacak_program_adı komutu ile kurabilirsiniz.

İndirdiğiniz deb uzantılı dosyaları kurmak için sudo dpkg -i dosyaadi.deb şeklinde kurulum yapabilirsiniz.


(Baturay Türkmen) #3

peki bu bilgisayardaki kullanıcı şifresini nasıl değiştirebilriim yada toptan kaldırabilirim ayarlar kısmında bulamadım.


(𝗄𝖺𝖺𝗇) #4

Terminalden sudo passwd kullanıcıadı komutu ile şifreyi değiştirebilirsiniz. Formda parola olarak arama yaparsanız birçok sonuca ulaşabilirsiniz.


(𝗄𝖺𝖺𝗇) #5

3 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: 17.1 Yükledim DDE Fiyasko bu nedir yardım edin


(system) #6