XFCE, Parlaklığı Kısarken Açılan "Ekran" (Display) Paneli

Aynı sorunu önceki sürümümde de yaşıyordum. İnternette İngilizce dilinde “xfce display spreads repeatedly” yazarak bir çözüm bulmaya çalıştım.
///////
Bir yabancı forumda oradaki başka bir soruya yanıt olarak XFCE masaüstünü kullanan dağıtımlarda yapılandırma dosyalarının x.conf dosyasında olduğu yazıyordu.

O dosyanın yerini öğrenmek için find | grep yani bul ve göster komutunu kullandım. İşte, çıktısı

arikan@pardus:~$ find | grep x.conf
./.config/xfce4/xfconf
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-desktop.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-notifyd.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xsettings.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-power-manager.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-appfinder.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/displays.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfwm4.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/thunar.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-keyboard-shortcuts.xml
./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml

Sorunumu çözmek için yukarıdaki çıktının en altından bir üstünde görünen

kısayol için tuş atamaları dosya dizinini kallancağım galiba. Onu nano metin düzenleyicisi ile açarsam yani şöyle:

sudo nano ./.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-keyboard-shortcuts.xml

Bu da onun çıktısı:

</property>
    <property name="plugin-8" type="empty"/>
    <property name="plugin-5" type="empty">
      <property name="enable-keyboard-shortcuts" type="empty"/>
    </property>
    <property name="plugin-2" type="empty"/>
    <property name="plugin-13" type="empty"/>
    <property name="plugin-6" type="string" value="launcher">
      <property name="items" type="array">
        <value type="string" value="16485575781.desktop"/>
      </property>
    </property>
    <property name="plugin-9" type="string" value="launcher">
      <property name="items" type="array">
        <value type="string" value="16485402101.desktop"/>
      </property>
    </property>
  </property>
</channel>

^G Yardım    ^O Yaz       ^W Ara       ^K Kes       ^T Çalıştır  ^C Konum
^X Çık       ^R Dosya Oku ^\ Değiştir  ^U Yapıştır  ^J Yasla     ^_ Satıra Git

Ama siz github sitesinden de o dosyanın tam içeriğini görebilirsiniz. İşte şurada.

Ve aşağıdaki komut sayesinde de kurulu olan ekran arka ışık sürücüsünü (backlight driver) görebiliyoruz:

for interface in /sys/class/backlight/*; do echo -e "\n $interface"; cat $interface/{brightness,max_brightness,actual_brightness}; done

Ctrl ve x tuşlarına basıp değişiklik yapmadan çıktım. Uçbirime geri döndüm.
Kurulu olan arka ışık sürücümü sorgulama çıktımın sonucu da şu:

/sys/class/backlight/nv_backlight
0
100
0

Bilgisayarımdaki parlaklığı klavyemdeki Fn ve sol yön tuşu <- ile kısıyorum. Bu bilgilere göre ben nasıl bir yol tutmalıyım?

(Not bu sorunun kesinlikle xfce ayarlarındaki kısayol tanımlanmasından kaynaklandığını düşünüyorum. XFCE kısayol ayarlarının yapılandırma dosyasında yazıyor mu bakalım.)

1 Beğeni

Çözüm bulmak isteyen arkadaaşlar için söylüyorum;

Nano metin düzenleyicide metni kopyalama tuşu koymamışlar. Sadece menüde düzenle simgesinde içeriği kopyala var onunla da sizin gördüğünüz satırları kopyalıyor. Dosyanın içindeki her şeyi kopyalamaıyor. Yani tümünü seç ve yapıştır gibi bir özelliği bulamadım.

Bu sebeple aynı komutları sizin de kendi bilgisayarınızda yapmanız ve çıktıyı incelemeniz ardından da dosyada hiçbir değişiklik yapmadan çık demek için klavyenizdeki Ctrl ve x tuşlarına basınız, eğer dosyada herhangi bir değişiklik yaptıysanız. Size, “çıkmadan önce belge kaydedilsin mi?” diye soracaktır; hayır demek için h harfine basınız, böylece uçbirime geri dönersiniz.

Aklıma bunu nasıl arayacağım gelmedi. Bu sebeple Google Translate 'e sordum. Buradan bir bilgi bulmaya çalışıyorum:

Sorun uygulama kısayollarından bu ayarın açık olmasından kaynaklanıyor. Kaldırmak için: Ayarlar > Klavye > Uygulama Kısayolları > xfce4-display-settings—minimal bunu silince bir daha görünmez…

2 Beğeni

Hayırlı sabahlar @parduspanteri Ersin Bey,

Sağolun sayenizde bir sorunum çözülmüş oldu. Çözmesi de basitmiş. Oraya baktığımı sanmıştım.

Ayarlar Yöneticisi > Klavye > Uygulama Kısayolları > xfce4-display-settings—minimal Ekran yazanı kaldırmak için üzerine tıkladım ve Remove düğmesine bastım. Böylece
artık fn ve sol yön klavye tuşlarıma basınca ekran seçeneği çıkmıyor. Tam istediğim buydu zaten.
Tekrar teşekkür ederim.

1 Beğeni

Selamunaleyküm

forumda şöyle bir konu buldum ben leptop kullanmadığım için malesef deneyemiyorum ama konudaki brightness-controller programı manuel olarak işe yarıyor
konu içindeki grub ayarlarından fn tuşunu aktif etme belki sorunu çözebilir

onu haricinde bu konudaki light uygulaması çalışırsa klavye kısayolu atanabilir

o da olmassa bu kondaki xbacklight deneyebilirsiniz

Ve aleykümselam @Arastirmaci Muhammet Bey,

Benim sorunumun bunlarla hallolacağını sanmıyorum. Onları önceden de görmüştüm ama onlar benim çözümüm olamazlar. Çünkü ben ekran parlaklığını çok sık değiştiren bir insanım.

Sorunumun bu XFCE 'de çıkan ekran kısayol tuş atamaları dosyasını bulup bir şekilde orada düzenleme yapam lazım. Biraz daha araştıralım.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.