Yeni Dil Ekleme hk

Linuxlarda hali hazırda gelen diller dışında yeni bir dil nasıl ekleyebilirim?
PoEdit için de bu durum geçerli. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

1 Beğeni

Örnek olarak nautilus programında düzenleme yapmak için;

1- sudo apt install poedit komutu ile poedit programını yükleyin.

2- /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/nautilus.mo dosyasını masaüstüne taşıyın.

3- msgunfmt /home/$USER/Masaüstü/nautilus.mo > /home/$USER/Masaüstü/nautilus.po komutu ile po dosyasına dönüştürün.

4- poedit /home/$USER/Masaüstü/nautilus.po komutu ile dosyayı açın ve düzenlemelerinizi yapıp kaydedin ve Dosya - MO olarak derle seçeneğini seçin.

5- Oluşturduğunuz dosyayı /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/ dizinine taşıyın.

Not: /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/nautilus.mo dosyasının yedeğini almayı unutmayın.

5 Beğeni

Sağolun @kaan Kaan Bey,

Bunu öğrendiğime sevindim.

Sayenizde İngilizce dilinde olup, Türkçe dil desteği olmayan uygulamalara da istediğimiz kelimeleri yazabileceğiz. Bu gerçekten büyük özgürlük. :clap:

3 Beğeni

@kaan demek istediğim o değildi.

/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/ adresinde tr değil de, sıfırdan yeni bir dil yazmaktan, eklemekten bahsediyorum. Yani Linuxta hiç olmayan bir dil.

Örnek verebilir misiniz?

@kaan Osmanlıca, Göktürkçe gibi günümüzde kullanılmayan dilleri eklemek için. Yani sıfırdan dil tanımlama/oluşturma.

Osmanlıca alfabesi ile Farsça alfabesi uyumlu diye biliyorum. Kaynak. Eğer bu bilgi doğruysa Osmanlıca 'ya dönüştürmek istediğiniz uygulamanın dilini Farsça olarak ayarlayıp daha sonra da Poedit uygulamsıyla tüm kelimeleri tek tek Osmanlıca 'ya çevirebilirsiniz. Başarılı olursanız, sisteminizdeki tüm dili de Osmanlıca 'ya çevirebilirsiniz. Ama bu işe başlamadan önce Farsça kelimeleri bilgisayarınızdaki ayrı bir dosyada tutun ya da bulut tabanlı bir yazılımda depolayın ki başarısız olursanız, en başa dönmezsiniz.

Yalnız Göktürkçe dili için bu iş nasıl yapılır bilmiyorum. LibreOffice 'te yazı fontu tasarımı nasıl yapılır diye İnternette aratırsanız bu işe de başlangıç yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

@Ismail-Emre-Arikan Osmanlıca kelimeler için algoritma hazırlamaya çalışıyoruz. Elimizde hali hazırda 110 bin kelimelik bir veritabanı var. Hazırladıığımızı algoritma bu veritabanı üzerinden ekleri yerleştirecek. Eğer mümkün olursa kelimenin kökünü tespit edip, o biçim bir ek yerleştirmesi yapacağız. Yani sandığınız gibi tek tek değiştirmeye uğraşmayacağız :slight_smile:

Göktürkçe dili hakkında benimde bir bilgim yok ama Osmanlıcayı yapabilirsek ona da gireriz.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.